Zatoužili jste někdy po digitálním tachometru, jaký má například Honda Civic? Nebo se vám líbí promítání aktuální rychlosti na čelní sklo, jak ho můžete vidět například u BMW X6? Toto a ještě o něco víc nabízí freewarová aplikace SpeedView.

Základní funkce: tachometr

Po spuštění aplikace jste v první řadě upozorněni, pokud nemáte povolené GPS. To můžete jednoduše aktivovat skrze standardní systémové nastavení.

Výchozímu zobrazení dominuje kombinace klasického tachometru, ukazujícího rychlost na kruhové stupnici (místo ručičky je ale indikována barevným pruhem) a digitálního tachometru, vyjadřujícího aktuální rychlost číslicemi. Mně osobně tento způsob vyhovuje více, neboť přečíst poměrně velká čísla mi připadá jednodušší, než luštit čárky na běžném tachometru.

Výchozí pohled aplikace SpeedView
Výchozí pohled aplikace SpeedView

Přidanou hodnotou tohoto zobrazení je pak graf, situovaný v dolní části a dále informace o ujeté vzdálenosti a maximální dosažené rychlosti. V horní části se nachází výřez kompasu (nebo chcete-li “lineární kompas”), takže můžete na displeji sledovat aktuální směr.

Nespornou výhodou je obvykle vyšší přesnost měření přes GPS, než jakou poskytují palubní tachometry, jež zpravidla ukazují o něco vyšší rychlost. Nevýhodou je pochopitelně závislost na signálu z družic.

Jako ve stíhačce: aktuální rychlost na čelním skle

Dalším režimem je tzv. HUD. Když ho aktivujete (to lze provést přes [Menu]-Dashboard-HUD view, kde najdete i další níže jmenované pohledy), možná se podivíte, proč jsou číslice zobrazovány hlavou dolů a zrcadlově převrácené. Zkuste ale telefon položit na palubní desku a rychle pochopíte: tento mód slouží k promítání aktuální rychlosti na čelní sklo vozidla. Použitelnost v praxi je dána mnoha faktory, například sklonem skla, položením telefonu, jasem resp. kontrastem displeje a především pak okolními podmínkami. Nejlepších výsledků celkem pochopitelně dosáhnete v okamžiku, kdy je venku tma, tedy v tunelu či v noci.

Kdo měl možnost tuto funkci někdy vyzkoušet, většinou na ni nedá dopustit z prostého důvodu: zatímco ke zjištění rychlosti v běžném autě musíte sklopit zrak a částečně tak na okamžik přestat sledovat dění na vozovce, při promítání na čelní sklo je celý proces jednodušší, pohodlnější pro oči a bezpečnější.

HUD neboli promítání rychlosti na čelní sklo
HUD neboli promítání rychlosti na čelní sklo

Mimochodem: pokud byste si chtěli koupit projektor rychlosti na sklo jako samostatnou jednotku, vězte, že skutečně není laciný.

Malý dezert: kompas

Další funkcí je kompas, který ale ničím zvláštním nevyniká a jistě najdete lepší aplikace s mnoha přidanými funkcemi. Pro základní určení světových stran ale bohatě postačí. Na této obrazovce lze taktéž zjistit aktuální rychlost, ujetou vzdálenost, nadmořskou výšku a aktuální čas.

Režim kompas
Režim kompas

Pro starší a pokročilé

V Advanced pohledu najdete statistiky, které ale nejspíš ničím zvlášť nepřekvapí. Vyčtete v nich dobu jízdy, dobu stání a celkový čas měření, průměrnou rychlost pohybu a celkovou průměrnou rychlost. Záznam cesty lze vyexportovat ve formátu GPX a to buď na kartu, nebo ho můžete odeslat elektronickou poštou. Pro tyto účely ale vidím jako vhodnější aplikaci My Tracks, z níž je možné odesílat cestu přímo do Map Google.

Statistiky a možnost exportu do GPX
Statistiky a možnost exportu do GPX

Nastavení dovoluje určit používané jednotky (k dispozici jsou km/h, mph a uzly), nastavit zvukové varování při překročení zadané rychlosti a pohrát si s barvičkami uživatelského prostředí.

Do budoucna jsou v plánu funkce pro amatérské závodníky – konkrétně měření zrychlení z 0 na 60 mph a času a dosažené rychlosti na čtvrt míle.

Resumé

Program najde jistě více způsobů využití – velmi dobře může posloužit například cyklistům, kteří nechtějí utrácet za cyklo-počítač, nebo turistům pro měření ušlé vzdálenosti a základní orientaci. Stejně tak poslouží i řidičům, ať už díky promítání rychlosti na čelní sklo, nebo jako (obvykle přesnější) alternativa k standardnímu tachometru.

Informace o programu SpeedView

Testovaná verze: 2.3.2
Cena: zdarma (s reklamním proužkem), případně lze za necelé 2 USD koupit verzi Pro bez reklam
Autor: Code Sector.
Web programu: www.codesector.com/speedview.php
Velikost aplikace v telefonu: 1,30 MB
QR kód:

QR kód aplikace SpeedView
QR kód aplikace SpeedView

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *