Z našich silnic a dálnic*Nesmysly a lži České protipirátské unie*Pražáci chtějí volit ODS i když jim roky házela klacky pod nohy a neplnila sliby*Koho volit?*Budeme se mít s ČSSD jako v Řecku?*Nechápu voliče TOP 09.Zimní gumy budou povinné, navrhuje ministerstvo


Pneumatikářská lobby očividně nepolevuje ve svém nátlaku, aby všechna auta, jezdící v zimním období, musela mít obuté zimní pneumatiky. Toto nařízení by se týkalo nejen našinců, ale také všech cizinců, jež Českem pouze projíždějí. Tady vidím první problém: proč by si měl například Ital kvůli jednomu či dvěma průjezdům naší republikou pořizovat zimní pneu?


V současném návrhu nacházím alespoň malou špetku rozumu, když se předpokládá, že: “auto musí mít zimní pneumatiky v případě, že je vozovka souvisle pokrytá sněhem či náledím, nebo pokud se dá výskyt námrazy předpokládat. Když se tedy situace zcela obrátí, bude teplo a vozovka bude suchá, tak povinnost používání zimních pneumatik neplatí.” To je jistě mnohem racionálnější přístup, než současný stav, kdy policisté buzerovali a trestali za značkou s vločkou v březnu za slunečného a teplého počasí. Otázkou je, jak může řadový občan předpokládat výskyt námrazy, když předpověď počasí mnohdy nevychází ani meteorologům.


Co se mi ale nezdá: jak to má udělat řidič, který například vyjede z republiky za krásného počasí, ale vrátí se do chumelenice? Musí za sebou táhnout přívěsný vozík se zimním obutím a na hranicích přezout?


Další nerozumnost: jedete-li do jižních zemí, kde i v prosinci teploty atakují 20C, pak tam zimní gumy poměrně rychle zničíte (jak je všeobecně známo, při teplotách nad +7C se rychleji opotřebovávají). Opět tedy máme na hranicích přezouvat, abychom ušetřili peněženku?


Jako nejrozumnější by se mi zdálo následující řešení: ať si každý jezdí na čem chce, ale pokud se stane účastníkem nehody, bude na něj v případě pneumatik neadekvátních situaci automaticky pohlíženo jako na řidiče, jež se nepřizpůsobil podmínkám na silnici.
Na D1 se jel tajný závod luxusních aut. Policie ho raději nechala dojet


Když pominu typicky “Nováckou” propagandu ve stylu “každý, kdo má drahé placaté auto, je pirát silnic,” musím se pozastavit nad jednou věcí. Jak je možné, že v době, kdy se každý pučmidrát vymlouvá u přestupkových řízení na osobu blízkou, nechala policie závodníky jezdit dle libosti, když údajně překračovali dovolenou rychlost až o 50 km/h? Záznamy z kamer a radarů, jež se objevily v médiích, jsou natolik nekvalitní, že pro přistižené hříšníky nebude problém tvrdit, že jejich vůz zrovna ten den řídil Méďa Béďa.


Přitom na “průměrná” auta si naše policie troufá: nejen, že je pronásleduje v profláknutých passatech, ale údajně používá i nátlakové praktiky (najíždění, lepení se na kufr, …) k tomu, aby řidiče donutila k přestupku, za který ho následně na místě zkasíruje a oboduje. Proč, když policisté o plánovaném průjezdu sportovních vozů věděli s předstihem, nenasadili do akce svou chloubu made by VW? Tušili snad, že by proti ferrari, porsche a lamborghini neměli šanci?


Druhá věc je, že jsme jednoho účastníka akce (bílé porsche) potkali při naší cestě z Bratislavy. Jel slušně, zcela jistě nepřekračoval povolenou rychlost, což se ale nedalo říci o mnoha jiných řidičích, zejména z řad novodobých škodovkářů. Ti by se ale v bulvárním televizním zpravodajství nevyjímali tak pěkně, jako lidé schopní vydělat (očima lidu “bohaté svině”) a investovat své peníze do drahého, neřku-li přímo luxusního vozu.
Předjíždění skončilo bitkou. Řidiči použili pěsti i sprej


V Ostravě dva řidiči opět předvedli, že sebevětší snahy šéfa dopravní policie Leoše Tržila jsou naprosto k ničemu, neboť čeští řidiči neznají ani základní pravidla chování na silnicích. Situace byla podle médií následující: jeden řidič jel v levém pruhu, druhý za ním a zuřivě (blikáním i troubením) se domáhal uvolnění cesty. Je otázkou, zda ten první neuhnul proto, že se jednalo o idiota, snažícího se školit ostatní v maximální dovolené rychlosti, nebo protože to dopravní situace neumožňovala. Jednoznačné ale je, že druhý blb udělal to, co se v současnosti dělává často: předjel toho prvního a dupnul na brzdy. Najednou nespěchal a mohl si dovolit počkat na nehodovku. Následně si oba pánové začali vyměňovat názory ruční formou.


Kdyby ale druhý blb znal dopravní pravidla, vykašlal by se na troubení i blikání a předjel by toho prvního zprava. V obci se to na víceproudých komunikacích smí – viz Zákon o provozu na pozemních komunikacích: “V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.” Ale proč to dělat jednoduše, když zejména muži řeší za volantem komplexy ze svých nedostatečných sexuálních výkonů, že?
Klaus má potřebu provokovat a stále chce konfrontaci, tvrdí Havel


Na místě exprezidenta Havla bych držel ústa a šoupal nohama někde v ústraní. Jeho vyjádření na adresu Václava Klause považuji za snahu upoutat pozornost na svou vyšeptalou politickou mrtvolu. Rozhodně mám jako občan raději a více si vážím prezidenta, který do EU nevešel se sehnutým hřbetem a nebojí se nahlas říkat to, co se západním mocnostem nelíbí. Chápu, že pan Havel považuje takto konfrontační tón za provokaci, nicméně určitě je to lepší, než jeho sáhodlouhé nicneříkající projevy a kamarádíčkování se Schwarzenbergem a jemu podobnými. Na rozdíl od doby prezidentování Václava Havla mám nyní alespoň pocit, že na Hradě sedí rozumný člověk s vlastním názorem a ne jen pouhá připosraná loutka.
Další naděje na zrušení “autorských poplatků”


Tady máme další důvod, proč volit Stranu svobodných občanů. Mnohé návrhy mezi mladými lidmi populární Pirátské strany se mi sice líbí a zdají logické, leč nemohu se ubránit pocitu, že jde o poněkud monotematické politické uskupení. Proti tomu SSO má záběr prakticky ve všech podstatných oblastech, ke kterým přidala další programové body. Dovolím si některé, jež mě oslovily, ocitovat:  • “Odmítáme omezování svobody projevu, filtrování obsahu nebo zavádění jiných technologických omezení přístupu k informacím ze strany státu pod záminkami boje proti terorismu, ochrany autorských práv a podobně.”

  • “Boj proti tzv. “pirátství” není ospravedlněním pro sledování internetové komunikace, zabavování datových zařízení na hranicích a odpojování od Internetu.”

  • “Autorský poplatek u datových nosičů a některých zařízení (tzv. výpalné) je skrytou daní… …Jedná se o nesmyslnou a nespravedlivou dotaci financovanou na úkor ostatních občanů a je třeba tento poplatek zrušit.”

  • “Svobodní odmítají koncept tzv. veřejnoprávních médií hrazených z veřejných prostředků příp. koncesionářských poplatků a požadují jejich zrušení.”

  • “Svobodní se staví proti plošnému uchovávání údajů o komunikaci občanů. Preventivní špehování občanů, proti kterým není vedeno trestní řízení, je neospravedlnitelným zásahem do soukromí a svobody lidí.”


Nezbývá než zatleskat a alespoň v koutku duše se zaradovat, že máme možnost volit stranu, která přinejmenším ve svém programovém prohlášení používá rozum. Pro mne jsou uvedené body dalším důvodem, proč budu v letošních volbách hlasovat pro SSO.
I za pouhé stahování z internetu hrozí trestní stíhání


Zcela v protikladu s volebními tezemi SSO a Pirátské strany jsou názory ředitelky České protipirátské unie Markéty Prchalové. Ta se snaží veřejnosti vnutit názor, že i pouhé stahování filmů či hudby pro vlastní potřebu může být trestné. Ano, může – pokud například používáte torrenty, tak kromě samotného stahování (což se smí) také sdílíte (což už se nesmí). Názor prezidentky ČPU podpořil i ” internetový expert” (tak ho tituluje Právo) Jan Tichý, který ukázal, že celé otázce buď vůbec nebo záměrně nerozumí, když pronesl: “Vy máte na počítači písničky, videa nebo počítačové programy a nabídnete je všem ostatním účastníkům sítě. Oni si pak mohou stahovat vše, co máte u sebe. Výměnou za to si vy můžete stahovat zase všechno od ostatních.” To ovšem v žádném případě není princip, na jakém fungují torrenty! S přimhouřením oka by se daný popis dal použít na výměnné sítě typu Direct Connect, nicméně ani zde nejsou automaticky nabízeny všechny “písničky, videa nebo počítačovavé programy,” ale pouze ty, jež nasdílíte.


Celkově je ale otázkou, nakolik legitimní jsou snahy ČPU, když každý uživatel platí výpalné (říká se mu “autorský poplatek”) při nákupu CD, DVD, pevného disku, USB klíčenky nebo tiskárny. Argumentem pro zavedení tohoto poplatku bylo, že uživatel může na taková média uložit autorsky chráněný obsah, z čehož bych chápal, že za stažená videa a hudbu mají uživatelé předplaceno. ČPU to ale patrně vidí jinak: plaťme autorské poplatky, ale běda, pokud nás chytí, že máme na disku něco nelegálního! Opravdu zajímavá logika, co říkáte? A to pomíjím fakt, že autorský poplatek jsem povinen platit i tehdy, kdy si na DVD vypálím svá vlastní autorská díla – třeba video či fotky z dovolené.
ODS v Praze vede mírně před ČSSD a TOP 09, ukázal nový průzkum


Nyní z pozice obyvatele Ostravy začínám chápat, proč zbytek republiky vnímá Prahu jako jinou planetu. Zatímco prakticky všude je v čele volebních průzkumů ČSSD, v Praze vedou modří. Nechápu to především proto, že ODS na pražském Magistrátě předvedla přímo nevídané věci proti zájmům svých voličů. Vzpomeňme třeba na silně zapáchající projekt OpenCard, zúžení Legerovy ulice, nebo nesmyslné snižování rychlosti na víceproudých komunikacích. Pavel Bém navíc podle mne patří mezi nejprolhanější politiky vůbec. Před posledními volbami sliboval občanům, že tu pro ně bude 24 hodin denně, 365 dnů v týdnu. Hned po volbách ale odjel do Himalájí. Sliboval, že auta budou jezdit pod Prahou – opět v tomto směru nesplnil ani ťuk. Dokonce ani takovou maličkost, jako je sjednocení vzhledu vozů pražských taxislužeb, kterou Bém hlásal na billboardech, nebyl schopen zařídit. Přesto výrazné procento obyvatel Prahy chce volit ODS. Nevadí jim, že opakovaně slibovala a své sliby neplnila. Nepříčí se jim ani pan Jančík, připomínající svým vystupováním a jednáním mafiánského bosse. V Praze prostě jede ODS a je nejspíš jedno, co slíbí nebo neslíbí. Bohužel použít při volbách hlavu, je v případě mnoha voličů zbytečný luxus.
Předvolební Hyde Park: Moravané


Kdo neviděl Hyde Park s předsedou strany Moravané Jiřím Novotným, ten by si ho neměl nechat ujít alespoň na Internetu (zhlédnout ho můžete v odkazovaném článku). Takového exota totiž ve svém čele už hodně dlouho žádná strana neměla. I Miroslav Sládek v dobách své největší slávy, kdy ze všeho nejvíce připomínal poněkud zfašizovaného Mistra Beana, je proti Novotnému jen slabým odvarem. Asi se nebudu divit Pražákům a Čechům, kteří si po zhlédnutí vystoupení předsedy Moravanů budou myslet, že “tam na Moravě” jsou nějací divní lidé. Vězte ale, že většina Moravanů a Slezanů, které znám, rozhodně nepřemýšlí podobným způsobem, jako exot Jiří Novotný.
Koho volit?


js tentokrát udělal takový zrychlený průlet nad politickými stranami a v bodech uvedl důvody, proč tu kterou stranu nevolit. S autorem se shoduji prakticky od prvního písmenka po poslední tečku, včetně výsledného rozhodnutí. Snad jen na Věci veřejné bych nebyl tak přísný – třeba je jejich “snaha zalíbit se” jen dobře vypracovaným marketingem :).
KLAUS SE MÝLÍ. Novým stranám křivdí


Podobné zamyšlení přinesl i Adam B. Bartoš, který se zaměřil na TOP 09 a Věci veřejné v poněkud sarkastičtějším tónu. O předsedovi TOP 09 například napsal: “Roztomile huhlá, je humorný, srdnatý, takový lidský. Kampaň pořádá v hospodách a pro sprosté slovo nechodí daleko. Navíc není pyšný na svůj majetek, je to skromný lesník a hostinský. Je jeden z nás.” V podobném duchu se nesou i další body jeho úvahy, kterou určitě doporučuji k přečtení nejen voličům jmenovaných stran.
Jak dopadnou volby do Poslanecké sněmovny


Do třetice se nad blížícími se volbami pozastavil Holden Caulfield ze Zrcadla. Přiznám se ale, že jsem si u některých výroků nebyl jistý, zda je autor myslí vážně, nebo jestli se jedná o ironii – ta hranice je totiž leckdy velice tenká :).
Protesty v Řecku si vyžádaly první oběti na životech


Jestli jsem Řecku za něco opravdu vděčný, tak kromě několika pěkných dovolených i za to, že jsem díky jeho současné krizi pochopil, jak může dopadnout sociální stát a kterak vypadají voliči některých levicových stran (ovšem včetně voličů ODS, kterým modří také slibují, jak se budou mít dobře). Řecká vláda vyškemrala monumentální půjčku, na kterou se budou skládat všechny země Evropské unie. Ptal se ale někdo obyvatel jednotlivých zemí, zda souhlasí s investicí, jejíž návratnost a efektivita je hodně na pováženou? Samozřejmě neptal – tak to v Eurosajůzu chodí.


Z fotografií a videozáběrů mítinků KSČM a ČSSD jsem víceméně tušil, jak vypadá průměrný volič levice. V Řecku jich nyní můžeme vidět tisíce v ulicích. Přesto, že se jejich země dostala do svrabu a balancuje na hranici státního bankrotu, státní zaměstnanci se nehodlají vzdát svých luxusních platů a odchodů do důchodu v 54 letech. Že by tato cesta v případě pokračování vedla do jisté záhuby? Že jim půjčily všechny státy EU a na oplátku očekávají, že se Řecko dá dohromady i za cenu nutných nepopulárních opatření? To řeckým zaměstnancům nevadí – uvažují stylem “po nás potopa” a chtějí to nejlepší pro sebe. Hysterie, že by mohli přijít o nadstandardní platy, je dokonce dovedla tak daleko, že zabili tři naprosto nevinné lidi, včetně těhotné ženy. Nepočítám s tím, že by tato tragická událost jakkoli zmírnila dosavadní protesty. Demonstrujícím Řekům jde jen o jejich vlastní prospěch, bez ohledu na oběti.


Já mám alespoň o další důvod více, proč požadovat vystoupení z EU. Nevidím totiž důvod, proč dotovat stát, v němž nějaký tamní Jirka Paroubek nasliboval občanům jistoty a prosperitu i za tu cenu, že potopil státní finance na dno.
Sneseme vám oranžové z nebe


A ještě jednou js – tentokrát proto, že dal do výstižného kontextu předvolební sliby sociální demokracie a současnou ekonomickou situaci v Řecku. Patrně nejvíce se mi líbila hláška: “Jelikož z Řecka momentálně běží přímý přenos ze závěrečných stádií podobného socialismu, bude možné výsledky voleb považovat za jeden velký IQ test národa.”


Obávám se ale, milý js-i, že náš národ v tomto testu inteligence propadne. Alespoň pro některé (například pro mne :-P) je ale možnost sledovat dění v tomto balkánském státě velmi poučná a ač Řekům nepřeji nic špatného, jsem rád, že mohu vidět, kam to hodný a o vše se starající stát také může dotáhnout. O to větší je moje motivace usilovat o co možná maximální zajištění sebe a své rodiny nezávisle na státu a politicích.
Za operaci si připlatíte stovky korun, píše TOP 09 v nové brožuře pro voliče


Skutečně nejsem sto pochopit voliče TOP 09. Co tato strana slibuje tak zajímavého, že se tolik lidí rozhodlo podpořit ji v nadcházejících volbách? Zatím jsem od jejích politiků slyšel jen to, kde budeme škrtat a za co budeme muset platit (případně platit víc), nicméně neslyšel jsem ani slovo o tom, jaký profit z jejich programu budou mít občané. Ani TOP 09 totiž výměnou například za placené školství neplánuje snížení odvodů do státní kasy. Její program v podstatě stojí jen na tom, že z kapes občanů (zejména těch pracujících) vytáhnou nejrůznějšími cestičkami ještě více peněz, než dosud tahala ODS a ČSSD. Na oplátku ale neslibují nic.


Dobrým příkladem je navržení dalších plateb ve zdravotnictví – konkrétně za “zbytné” operace kloubů nebo zákalů. O zbytnosti těchto zákroků si ale dovolím polemizovat – s neoperovaným zákalem pacient oslepne, se zničeným kloubem přestane chodit. Je jasné, že raději zaplatí, což krásně ukazuje, jak chce TOP 09 odírat v podstatě bezbranné lidi.


Nevím, zda si pan Kalousek – prý nejlepší ministr financí – ráčil všimnout, že pacienti si platí zdravotní pojištění. Mám pocit, že by mu to měl někdo taktně sdělit, protože tento pán zjevně žije v iluzi bezplatného zdravotnictví, které financuje hodný strýček stát, který peníze dostává odkudsi shůry.


TOP 09 dále zvažuje zvýšení spoluúčasti pacientů až na 25%. Pro nemocné leukémií a dalšími chorobami, jejichž léčba stojí miliony korun, je to jistě zpráva, které by se měli bát. Kdo si může dovolit vydat 250 a více tisíc za léčbu, když díky nemoci přijde o své příjmy a banka mu zcela jistě v takové situaci nepůjčí?


Ironií osudu je, že stínovým ministrem zdravotnictví za TOP 09 je Slovák Rudolf Zajac, který ani neumí pořádně česky – v brožuře na téma zdravotnictví například hovoří o bederním kloubu, tedy v češtině kloubu kyčelním (bederní máme v Česku jen obratle). Zajímalo by mě, zda bych mohl kandidovat do francouzského parlamentu, když neumím francouzsky ani slovo. V TOP 09 ale nejde o ojedinělou věc – problémy s artikulací a vyjadřováním má i samotný předseda.
Prý “Evropané povstaňte!”. Dobrá, milí Řekové! Jdeme do toho!!!


František Matějka (SSO) si pěkně rýpl do demonstrujících Řeků. Reaguje na jejich transparent s nápisem “Evropané povstaňte!,” který dále komentuje “Povstaňme společně za to, aby socialismus, který zvyšuje falešnou solidaritou schodky veřejných financí a prohlubuje státní dluhy napříč celou Evropou, už neměl na starém kontinentu místo!” Ač má pan Matějka pravdu, asi to nebude to povstání, které by rozežraní řečtí úředníci podpořili….
Stát poslal 12 milionů na squashové kurty. Neznámému sdružení


Že stát (přinejmenším ten náš určitě) není dobrým hospodářem, mi tady v diskuzích “vnucovali” někteří čtenáři už roky nazad. Dnes jim dávám za pravdu a přidávám ukázkový příklad, kterak naši mocní nakládají se státními financemi, tedy nám vybranými daněmi. Firma s podezřelým zázemím ze Hvozdu na Prostějovsku dostala státní dotaci ve výši 12 milionů korun na komerční sportovní centrum. Otázkou je, proč ho nepostavila za vlastní. Odpověď je ale jednoduchá: proč nebrat, když je ruka Páně otevřená?


Ještě podivnější mi ale připadá závěrečné konstatování Hospodářských novin: “Jako ve všech sporných případech, ani tentokrát se k dotaci žádný z poslanců nehlásí.” Cosi hodně smrdutého je v našem Parlamentu! Žil jsem v představě, že jakékoli projednávání čehokoli je pečlivě protokolováno a dokumentováno. Za naprostý základ bych považoval veřejně přístupný záznam o tom, kdo ten který návrh podal, kteří poslanci ho podpořili a kdo byl proti. Soudě dle uvedeného výroku to ale funguje jinak. Můžeme jen čekat, kdy si některý z poslanců nechá z našich peněz postavit dům a jednoduše se pod návrh nepodepíše. Pěkný Kocourkov, co říkáte?
No a je to tu. Janotovi “ulítlo”, že 26mld šlo skutečně do Řecka!


A máme tu další peníze vyhozené do vzduchu: podle František Matějka ze slov ministra financí Janoty usuzuje, že Česko již poslalo do Řecka jako pomoc 26 miliard. Pokud je to pravda, pak je to doslova skandální informace. Vezměme v úvahu, že například tolik propírané regulační poplatky přinesly nějakých 5 miliard. Za podobnou sumu chtěla vláda Mirka Topolánka prodat naše rodinné stříbro ČSA. Skoro bych jako neinformovaný volič získal dojem, že každá koruna se hodí. Pak se ale dozvím, že jsme poslali 26 miliard de facto do ztracena a bez jakéhokoli zpětného efektu.


Nemohu se nezeptat: byla tato částka v rozpočtu? Pokud ano, která strana měla v programu, že budeme utrácet takto velké částky, aniž by to přineslo cokoli občanům této země? Opravdu je pro nás členství v EU tak výhodné? Za těch 26 miliard jsme si mohli dovolit mnoho věcí! Pocit, že vláda vzala bez mého vědomí bezmála pět tisíc z kapsy každého pracujícího a poslala je do země, kde se lidé měli jako prasata v žitě, mě opravdu dovádí do stavu krajní naštvanosti.
Vízová povinnost pro Čechy prý může platit léta


Kde je mušketýrská myšlenka “Všichni za jednoho, jeden za všechny,” s níž jsme vstupovali do EU? Kde jsou sliby o odvetných opatřeních, díky kterým měli mít kanadští občané vízovou povinnost, jako Češi? Vše se koplo pod koberec a nyní se musíme spokojit se strohým konstatováním, že víza vůči naší zemi budou zrušena možná až za několik let, pokud vůbec.


Nemohu se nezeptat: postupovala by Evropská unie stejně v případě, kdy by se jednalo o vízovou povinnost vůči Němcům nebo Francouzům? Zcela jistě ne. V takovém případě jsem si zcela jist, že by odezva byla rychlá a jasná. V EU jsou totiž Německo a Francie vůdčími mocnostmi, na které se nesmíte ani křivě podívat. Jen o tom je celé toto uskupení států! Někdejší fašisté, nacisté, esesáci a komunisté mohou tiše závidět, jak se současným politikům perem podařilo to, co se před 65 lety nepovedlo Hitlerovi, Mussolinimu ani Stalinovi zbraní.
Na řadu ve slovenské kampani přišli Romové. Nekrmte je, vyzývá voliče Slota


Slotovy protiromské billboardy rozpoutaly na Slovensku vášně


Slovensko mám rád. Kromě mnoha jiných důvodů i proto, že když dostanu pocit, že je v naší zemi neskutečný chaos a nepořádek, Slováci mě vždy přesvědčí, že to může být ještě horší. Ale dosti ironie :-P.


Pozdvižení vyvolal billboard Slovenské národní strany (SNS) Jána Sloty, na němž je vyobrazený vykrmený Cikán a nápis “Abychom nekrmili ty, kteří nechtějí pracovat.” Východní bratři očividně řeší podobné problémy, jako my – totiž “spoluobčany,” jež sice nikdy nepřispěli do státní kasy, ale masivně z ní čerpají v přesvědčení, že na to mají nárok. Na Slovensku očividně nejsou ještě tak sehnutí, jako u nás po zavedení pozitivní diskriminace, kdy rasismus znamená jen pouhé špatné pohlédnutí na člena cikánského etnika. Slotova strana se nebojí udělat rovnítko mezi vyžírky sociálního systému a Cikány. Samozřejmě nelze v žádném případě tvrdit, že každý Cikán je takový, jak prezentuje billboard, nicméně ze zkušenosti se dá říci, že jich bude více než polovina. Ostatně i místopředsedkyně strany Anna Belousovová řekla: “Největší procento těch, kteří nechtějí pracovat a odčerpávají ze sociálního systému jsou Cikáni… Statistiky hovoří jasně. To, že o tom nemluvíme nahlas a otevřeně, je jen politické pokrytectví”


Jako občan, platící daně, které prožírá někdo jiný, jsem ale rád, že alespoň na Slovensku se našel někdo “s koulemi,” kdo si dovolil poukázat na palčivý problém. Slováci odjakživa patřili mezi ty, jež si nebrali servítky. Co myslíte, najdeme nějakého podobně odvážného politika i u nás?
Šéfe, šéfe!


Ex-politik ODS Miroslav Macek se dostal do roztržky s mediální primadonou Zdeňkem Pohlreichem. Dovolil si totiž navštívit restauraci, zaštítěnou jménem hvězdy pořadu Ano, šéfe! a vytknul jeho podniku celou řadu nedostatků. Pohlreich víceméně nepřekvapil – jeho odpověď zapadá jak do konceptu zmíněné televizní šou, tak víceméně odpovídá argumentační schopnosti, kterou bych očekával u kuchaře.


Naopak příjemně mě překvapila Mackova reakce. Ač je mi tento pán dosti nesympatický (byť v jeho názorech poslední dobou shledávám hodně pravdy a zajímavých myšlenek), dokázal se vystříhat osobních impertinencí a populárnímu kuchaři odpověděl věcně a dle mého mínění korektně.


Na závěr své odpovědi přidal i malou myšlenkovou perlu: “Již staří Řekové si velmi nevážili lidí, kteří namísto argumentace k věci (ad rem) argumentovali k osobě (ad personam).” Přesně tak!


Jsem opravdu rád, že se nám uvedeného způsobu komunikace podařilo dosáhnout i v našich diskuzích, které jsou z mého pohledu skutečně o argumentech a nikoli o osobních výpadech. Diskuze ve stylu “ty seš ale debil” nikomu nepomůže, nijak ho neposune, ani nedonutí k zamyšlení. Proti tomu diskuze vedená v duchu: “ano, máte takové argumenty, ale já si myslím tohle, protože…” může obě strany obohatit a (sám jsem toho živým důkazem) i přesvědčit a myšlenkově posunout. Jen tak dál, vážení debatéři! 🙂

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *