Asi každý pravidelný čtenář předpokládá, že letošní volby nenechám bez komentáře. Dovolím si tedy rozdělit své dojmy do tří kategorií.


Hodnotím pozitivně • Rezignace Jiřího Paroubka je beze sporu pozitivním krokem pro sociální demokracii. Paroubek spolehlivě odradil mnoho voličů této strany, včetně mne. Naprosto antipatický byl pak mladým lidem, což se ukázalo ve studentských volbách. Je nyní otázkou, kdo ho nahradí. Sobotka ani Hašek podle mne nejsou dostatečně silné osobnosti na to, aby pozvedly ČSSD v očích voličů. Pokud bych měl vybrat člověka, který by byl reprezentativní, důrazný, měl jasné názory, které umí prezentovat, byl by to jednoznačně Lubomír Zaorálek. Dost dobře nechápu, proč (zatím?) neoznámil svou kandidaturu.

 • Samozřejmě jako pozitivum vnímám i vypadnutí Zelených ze Sněmovny. Tato strana zklamala hodně voličů, kteří jí dali hlas v roce 2006 a jež předpokládali, že hlavní prioritou bude ekologie a životní prostředí. Jak se později ukázalo, hlavním smyslem Zelených se stal boj o koryta, což ještě předseda Bursík dorazil svým e-mailem „silou, Kaťuško“ a vztahem s Kateřinou Jacques, která se dokonale ztrapnila v pořadu Jana Krause, když neznala ani základní fakta. Ztráta 62% hlasů jasně ukazuje, jak voliči Zelených tuto stranu vnímají.

 • Je dobře, že ze Sněmovny vypadla i KDU-ČSL. Bohužel neodchází její původní jádro, transformované nyní do TOP09. Křesťanské demokraty jsem vždy vnímal jako stranu, která udělá cokoli jen proto, aby se udržela u koryt. Mou domněnku potvrdil roku 2006 dnešní velký oblíbenec Kalousek svou ochotou spolupracovat s levicí včetně komunistů. Akorát po Cyrilovi a jeho permanentním afektu se mi bude trochu stýskat :-D.

 • Je dobře, že lidé pochopili smysl kroužkování a poslali do Sněmovny řadu kandidátů, se kterými jejich strany nepočítaly. Naopak odstavení Ivana Langera je podle mne jasným signálem, že voliči ODS mají tak akorát dost mafiánských praktik v této straně.

 • Pozitivně zatím hodnotím vystupování Radka Johna z VV. Jeho nápad, že dá svým voličům „schválit“ koaliční smlouvu, sice může působit dojmem, že jde o politika, jež nemá vlastní názor a zaměření, na druhou stranu jde ale o nebývale vstřícný krok. Poprvé po dvaceti letech je tu strana, kterou názor voličů zajímá i po volbách, což je prostě sympatické :). Jen tak dál!

 • Pokles hlasů dvou největších stran je signálem, že alespoň část voličů nepovažuje volby za fotbalové utkání, kde musí dát hlas svému týmu, ale že někteří alespoň částečně reflektují na dosavadní dění v zemi. ODS přišla díky Topolánkovi, Dalíkovi a dalším aférám o 830 tisíc voličů, bita byla i ČSSD, kterou volilo o 570 tisíc méně lidí než před čtyřmi lety. Zejména pro Jiřího Paroubka a jemu podobným je to možná dobrá výchovná lekce, ukazující že s arogancí a nabubřelostí opravdu nelze dojít daleko.

 • Zejména kladně hodnotím propad ODS v Praze, byť je to na úkor TOP09. Věřil jsem, že Pražané vrátí současnému Magistrátu jeho dosavadní chování vysloveně a opakovaně zaměřované proti obyvatelům hlavního města.

 • Pražané překvapili i podporou Svobodných – v hlavním městě se našlo celé jedno procento voličů, kteří dali hlas této straně. Jen s velkým sebezapřením si odpustím komentář o inteligenci obyvatel ve velkých městech proti malým :-P.

 • Příjemně překvapili obyvatelé Moravskoslezského kraje především tím, že z celé republiky nejméně ze všech podlehli mánii z TOP09 – proti ostatním regionům zde tato strana dopadla jednoznačně nejhůře ze všech krajů, když získala jen 9,99% hlasů.

 • 114 nových poslanců a naopak stejný počet těch, kteří Sněmovnu opustí, bude snad pozitivem. Když nic jiného, tak od koryt odejde celá řada těch, kteří jen ohřívali místa a probouzeli se buď při porcování medvěda, nebo na základě lobbistického tlaku.


Hodnotím neutrálně • Bude-li premiérem Petr Nečas, bude to sice nemastná-neslaná figurka jako nynější předseda vlády, nicméně na druhou stranu je to jistě snesitelnější varianta, než kdyby jím byl hulvát Topolánek či hospodským chováním čpící Paroubek.

 • Nedokáži rozhodnout, zda by bývala byla lepší vládnoucí koalice ČSSD+KSČM, nebo pravděpodobnější ODS+TOP09+VV. Osobně jsem nabyl dojmu, že obě varianty jsou z mého pohledu špatné. Ta první jmenovaná by ale nakonec byla patrně horší.

 • Bohužel opět ani jedna strana nezískala většinu, aby mohla svým voličům v praxi předvést, co ze svých slibů opravdu splní, když bude mít volné ruce. Nejspíše se tak před dalšími volbami dočkáme výmluv, že drtivá většina programu neprošla kvůli koaličním partnerům a naopak se nedočkáme žádných rozumných, natožpak radikálních změn.


Hodnotím negativně • Škoda, že lidí, toužících po svobodě za cenu vyšší zodpovědnosti, je pouhých 0,74% – takový byl totiž volební výsledek Strany svobodných občanů. Nejvíce mě to mrzí proto, že Svobodní kvůli tomu nedosáhli na státní příspěvek. Na druhou stranu představa, že je tady minimálně 39 tisíc lidí, kteří by rádi viděli svou budoucnost stejně, jako já, mě alespoň trochu naplňuje optimismem. Přesto jsem ale čekal více.

 • Překvapilo mě, že místopředseda Svobodných František Matějka získal ve svém kraji jen 277 preferenčních hlasů (z toho jeden ode mne). Vzhledem k jeho popularitě na Internetu jsem toto číslo čekal mnohem vyšší a to tím spíše, že voliči Svobodných většinou volí tuto stranu právě na základě argumentů a tezí, jež skrze své členy předkládá.

 • Smutná je bohužel i malá podpora Svobodných na severu Moravy, kde získali jen 0,39%. Patrně jsou zdejší obyvatelé více zvyklí na stát, který je bude vodit za ručičku.

 • Vize, že dalším ministrem zdravotnictví bude neschopná Filipiová, která ač je sama vozíčkářka, neudělala pro lidi se sníženou pohyblivostí vůbec nic, stejně jako neudělala nic pro pacienty, mě děsí. Podobně se hrozím okamžiku, kdy ke státním financím pustí Mirka Kalouska. Většího kozla zahradníkem jsme si opravdu přát nemohli.

 • Podpora TOP09 je pro mne nepochopitelná a jsem přesvědčen o tom, že kdyby si voliči této strany přečetli její program, nejspíš by ji nevolili. Teď se budou nejspíš divit podobně, jako ti, kdož naletěli supervýhodnému úvěru. Své zástupce bychom přeci jen měli vybírat podle jiných kritérií, než podle toho, zda usíná v Parlamentu, nebo už má nahrabáno a je tudíž předpoklad, že teď bude hrabat méně. Skutečně by mě zajímalo, kolik z bezmála 900 tisíc voličů této strany ji volilo i z jiných důvodu, než kvůli stranickému maskotovi.

 • Nemyslím si, že další směřování této země a plánované reformy budou ve prospěch voličů. Zejména z programu TOP09 jsem měl intenzivní dojem, že je založen na teorii co nejvyšších výběrů za co nejméně benefitů. To není cesta, která by se mi líbila. Osobně preferuji naopak co nejmenší odvody státu za cenu vyšší osobní zodpovědnosti za sebe a svou rodinu. Vyhrály tedy strany, které budou občany vodit za ručičku.

 • První čísla o počtu voličů vypadala impozantně a z pátečních předpovědí, tipujících až 70% volební účast, jsem měl radost. Nabyl jsem dojmu, že se tento národ konečně zvedl z křesel a šel říci, co si myslí o dění v naší republice. Bohužel sobotní účast můj původní optimismus srazila. Nakonec přišlo volit dokonce o více než 100 000 voličů méně, než posledně.

 • Smutné je, že z Ostravy neodejde celá řada lidí, jež měli přislíbená teplá místečka na ministerstvech v případě výhry ČSSD. Teď si je tady musíme nechat :(.

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *