Problém státních financí tkví v tom, že si naši mocní neuvědomují, že státní peníze neznamenají jejich peníze, ale naše peníze. Dnes se podíváme i na to, jak hospodaří ČSSD v Ostravě.
Dvanáct trestných bodů nasbíralo dvacetkrát méně žen než mužů


Toto a podobná čísla jsou často veřejnosti předkládána jako důkaz, že ženy jezdí opatrněji, neřku-li lépe. Na jednu stranu souhlasím – ostatně mohu pozorovat rozdíly v chování za volantem přímo u nás doma. Když mi jiný řidič vyvede nějakou “prasárnu,” obvykle vyletím jak čertík z krabičky (dvakrát už jsem dokonce vybíhal z auta :)) ) a řídím-li, přepínám do ofenzivního stylu jízdy, kdežto manželka takový manévr zkousne a na její jízdě se to neprojeví. Stejně tak je pravda, že narazím-li na řidiče, který jede agresivně, lepí se na kufr a nedbá na bezpečnost, je to prakticky ve všech případech chlap.


Mám ale i další zkušenost, která říká, že ženy dostávají méně bodů právě proto, že to jsou ženy. Nesčetněkrát jsem byl svědkem situací, za něž by muž skoro jistě dostal body a pokutu, zatímco žena za volantem policistu-muže doslova zblbnula a ukecala. Většinou stačilo, když milému policistovi zahrála zmatenou blbku, což pánům příslušníkům tak nějak dělá dobře. Z tohoto úhlu pohledu pak příčinu menšího bodového skóre žen vidím nejen v menší agresivitě, větší opatrnosti a chybějících tendencích dokazovat si autem své ego, ale právě také v jejich ženském chování vůči policajtům a v ženských přednostech. Nezávidím, jen konstatuji :).


BTW: docela trefná byla připomínka jednoho ze čtenářů, že až se budou rozdávat body za “nepředvídatelné kousky za volantem,” tak ženy doženou muže skóre raz dva…. 🙂
Slušný člověk Marek Benda


Marek Benda patří mezi lidi, jež specifikuji jako “kouknu a vidím” – tedy hned na první pohled mám jasno v tom, co si o takovém člověku mám myslet. Právě Marek Benda patří mezi skupinu politiků, jejichž jména se začala skloňovat v souvislosti s podivným studiem práv v Plzni. Ačkoli jakákoli jiná škola běžnému studentovi pečlivě kontroluje rozsah požadované písemné práce, děkan Kindl prý písmenka nepočítal a tak Bendovi prošla práce čítající 58 normostran, ačkoli požadováno je minimálně sto. Když se ho na toto ptala redaktorka ČT Fridrichová v pořadu 168 hodin, Benda se držel Plzákovské tradice a zatloukal, zatloukal a pro jistotu ještě jednou zatloukal. Nakonec ale později přiznal, že jeho práce skutečně neodpovídá požadavkům fakulty a že ji natáhl vhodně zvoleným řádkováním a velikostí písma (asi můžeme být rádi že díky zvětšování fontu nevyšlo na jednu stranu jedno písmeno). Redaktor Práva Mitrofanov ho za toto kajícné přiznání označil jako slušného člověka a víceméně podobně vyznívaly i informace podávané o této kauze ostatními médii. Logika “on sice podváděl, ale když mu na to přišli, tak se přiznal a tudíž je to slušný člověk” mi připadá poněkud zvrácená. Jak dodává Lubomír Man z Haló novin: “Dal by se např. za slušného člověka označit zločinec, který nejdřív svůj zločin tvrdošíjně popírá a uzná jej za zločin až tehdy, kdy mu už pod mírou důkazů dočista nic jiného nezbývá?” Bohužel vzhledem ke stavu naší politické scény musím konstatovat, že ve srovnání s ostatními pan Benda skutečně slušným člověkem je. Například takový Mirek Topolánek zapírá i když máte v ruce jeho fotografii dole bez…. V pohledu normálního, slušného občana ale Marek Benda musí zůstat prachsprostým podvodníkem a lhářem, bez ohledu na to, jaký obraz se mu snaží média vytvořit.
Zlobte se na magistrát, ne na řidiče, zastal se Škromach chystané stávky


Stávka v pražské MHD se zdá být stále nevyhnutelnější. Odboráři tvrdě prosazují svou bez ohledu na cokoli, Magistrát v čele s Pavlem Bémem sice o krůček ustoupil, ale stále to asi není dost. Aby to nakonec nedopadlo jako v polostátní letecké společnosti Alitalia, kde zaměstnanci taktéž stávkovali proti propouštění, své záměry si prosadili, díky čemuž se o necelý rok později firma položila a na dlažbu letěli všichni. Jenže zkuste poučit odboráře – to už má větší smyslu házení hrachu na zeď.


Hlavní, co mě ale v dění v Praze zaujalo, je hlasitá podpora ze strany ČSSD. Použiji logiku, kterou před časem v diskuzích zmínil (doufám, že se nepletu) js – totiž že pokud něco podporuje takováto strana, pak je to pro mne důkazem, že je to špatná věc (ostatně stávku podpořili i komunisté…). ČSSD jsou populisté, což je rok od roku jasnější, hrající na strunu Jánošíka, který chce těm hnusným, zlým a bohatým, jež si  beztak všechno nakradli, brát a dávat to těm chudým. Stačí si ale vzpomenout, jak vypadala poslední Paroubkova vláda (s výjimkou Davida Ratha), jejíž ministři rozhodně nejednali v zájmu občanů.


Jak jsem psal minulý týden, jsem zásadně proti stávce a to především proto, že deseti- možná i statisíce lidí si zaplatili časové jízdenky na celý rok, nikoli jen na dny, kdy se pánům řidičům bude chtít jezdit. Celý spor mezi Magistrátem a DPP by se měl řešit na úrovni právníků: tedy pokud se Magistrát opravdu zavázal dotovat nějakou částkou, kterou nevyplatil, je nejlogičtějším krokem obrátit se na soud. Pokud chce DPP více peněz, než měl přislíbeno, pak je chyba v hospodaření a zvyk, že když nám dojdou peníze, natáhneme ruku, nelze aplikovat donekonečna, obzvláště ne v době krize.


Poměrně trefně rozebral dění v Praze D-Fens ve svém článku Transport Tycoon SSE, kde píše: “Soudruzi z odborů pociťují obavu, že se následně po auditu budou muset rozloučit s některými soudruhy a zbylí soudruzi budou muset pracovat o to usilovněji, což je jistě nežádoucí stav.” S tímto se ztotožňuji. Rozhodování o počtu pracovníku náleží výhradně managementu firmy, nikoli odborům, nebo zaměstnancům. Nikdy bych si nedovolil protestovat, kdyby mě zaměstnavatel legitimně propustil s tím, že mě nepotřebuje, ačkoli bych třeba měl opačný názor. Bohužel ve firmě, kde paralelně funguje čtrnáct odborových organizacích, je očividně stále mnoho hlav, které ví lépe než kdokoli jiný, co podnik potřebuje.
Kubek kvůli poplatkům otočil a jde proti Rathovi, lékařům totiž vynášejí


To by bylo, aby se lékařům poplatky nelíbily…. Peníze od pojišťoven jim nejsou dost, takže rádi přivítají další způsob, kterak přilepšit svému domácímu rozpočtu. Ne, tohle není myšlenka, kterou jsem si vykonstruoval – toto jsem zaznamenával už v minulosti, kdy dcera lékařů nadšeně hlásala, že bude volit ODS, protože se díky vybíraným poplatkům teď mají moooc dobře.


Poplatky, jež měly být způsobem, kterak regulovat počet pacientů tím, že si simulanti raději rozmyslí, zda dají 30 Kč nebo ne, se tak proměnily v něco zcela jiného: v další přídavek k současné zdravotní dani. Je jedno, že si platíte zdravotní pojištění – u lékaře budete doplácet, stejně jako je jedno, že si platíte sociální, protože v prvních třech dnech nemoci nedostanete ani onu pověstnou vindru.


Teď už otočil i Rathův člověk – předseda ČLK Milan Kubek, který sice před rokem a půl přirovnával lékaře k výběrčím mincí na toaletách, leč nyní rozeslal e-mail, v němž píše: “Sociálními demokraty navrhované úplné zrušení všech regulačních poplatků musíme odmítnout již z toho důvodu, že by mělo negativní dopad na příjmy zdravotnických zařízení.” No jo, Rath už není na ministerstvu, pohodlnější křeslo mu podle všeho nepřihraje, tak doktor Kubek může odhalit svou pravou tvář a skutečné zájmy….
Část Romů se vrátila z Kanady, jsou zadlužení a přišli o byty


Tak se nám vrátila část Cikánů, jež utekli do Kanady s vidinou lepších zítřků. V Česku prodali byty, vzali si půjčky, které pochopitelně nespláceli, neplatili zdravotní ani sociální pojištění. Prostě se vykvákli na všechny povinnosti a vzali kramle. Každého jiného by za podobné jednání čekala hned na letišti policejní eskorta, protože neplacení státu je v naší společnosti bráno jako mnohem závažnější čin, než například znásilnění dítěte. V případě navrátivších se Cikánů ale čekám, že se to nejěk udělá. Chtít po těchto lidech, aby dodržovali zákony České republiky, přeci nemůžeme – to bychom pošlapali jejich naturel a zvyky. Tipuji, že pojištění se jim odpustí či je za ně zaplatí stát (a tedy my všichni), byty dostanou od obce (přesto, že tu máme stovky vlastních slušných rodin, jež by byt potřebovaly, ale nemají na něj) a i ty půjčky se nějak vyřeší.


Pan Kocáb by při této příležitosti jistě rád promluvil o nutnosti integrace, toleranci a nevím, čem ještě, ale když si čtu že “dluží v průměru každá takzvaná emigrantská rodina skoro čtvrt milionu korun radnici, pojišťovnám a dodavatelům energií. Kvůli letenkám si navíc někteří brali nevýhodné úvěry, případně nakoupili na splátky třeba elektroniku, kterou obratem rozprodali.”, pak musím konstatovat, že tady není koho integrovat. Je to prostě komunita s naprosto odlišnou mentalitou, která by v jakékoli jiné civilizované zemi neměla šanci žít jinde, než na ulici. U nás se jim ale dostává přímo výsostných práv.
Prošlému masu v Tesku „prodloužili“ trvanlivost


Škoda, že jsou pryč doby, kdy se šejdíři máchali ve Vltavě, případně se jim dávalo máslo na hlavu a zlodějům se sekaly ruce. Mělo to něco do sebe: každý si totiž rozmyslel, zda bude riskovat tak citelný trest a ostudu. Bohužel v současnosti je k těmto parchantům úplně jiný přístup, což ostatně dokazuje i pouhá podmínka pro zaměstnance českobudějovického Meinlu, kteří okrajovali, omývali a dalšími podobnými způsoby upravovali prošlé a zkažené potraviny, jež následně bez uzardění prodávali zákazníkům. Přitom co jiného by mělo být trestáno jako veřejné ohrožení?! Tady byl na místě exemplární trest ve formě vysoké pokuty a vězení!


V Tesku prodávali maso s přelepeným datem výroby. Když se na to přišlo, tvrdila vedoucí prodejny, že problém byl pouze v tom, že zaměstnanec špatně nastavil etiketovací kleště. Můžeme jí věřit, nicméně vzhledem ke zkušenostem s obchodními řetězci se spíše přikláním na opačnou stranu.
Kajnar chce reklamní letadlo


Ostravský primátor Petr Kajnar patrně podlehl Bémovskému velikášství a snaze “zanechat za sebou nesmazatelnou stopu,” když vypsal soutěž na leteckou společnost, jež ponese na jednom ze svých strojů logo Ostravy. Ano, je to to logo “OSTRAVA!!!,” za které město (opět z našich daní) zaplatilo grafickému studiu Najbrt bezmála dva miliony korun. Takhle se ale v Ostravě hospodaří, alespoň co vím, na více místech.


I když se město potýká s nedostatkem peněz, na podobné hlouposti se prostředky najdou…. Jak typické uvažování pro managerské špičky z ČSSD!


Proti se postavil člen zastupitelstva Josef Babka z KSČM, kterého jsem volil v komunálkách a dával mu preferenční hlas. Alespoň nyní vidím, že jsem nevolil špatně. Babka proti tomuto nápadu protestuje a říká: “Nevím, jaký by měla reklama na letadle přinést efekt, protože nás s tím záměrem nikdo neseznámil, nicméně v době, kdy město krátí o pět procent rozpočet všem svým společnostem včetně dopravního podniku i školských a sociálních zařízení, tak se mi to nezdá rozumné.”


Každý trochu uvažující člověk (věřím, že i v Ostravě pár takových je) se jistě pozastaví nad tím, jaký výsledek by reklamní nátěr na letadle měl přinést. Žije snad primátor Kajnar v bludné představě, že když v Praze přistane letadlo s nápisem “OSTRAVA!!!,” tak Pražáci poběží k pokladnám a budou si bookovat letenky do města, ve kterém kromě jedné ulice s hospodami není absolutně nic zajímavého? Asi ano, když říká: “I v této době město potřebuje reklamu. Ostrava o sobě musí dát vědět za hranicemi města i země.” Také vidíte ty davy lidí ve Vídni, kteří po spatření úžasného názvu města se třemi vykřičníky volají “Co tady?! Poleťme do Ostravy!!!”?


Mám příležitost sledovat poměrně z blízka politiku ČSSD v Ostravě. Je příznačná nesmyslným rozhazováním peněz ve stylu “z našich kapes to není, tak co bychom si to či ono nekoupili.” Projevuje se nejrůznějšími kamarádíčkovskými vazbami, kdy pro získání dobře placené funkce v městské firmě či organizaci stačí coby kvalifikace “tykačka” se správným člověkem z Magistrátu. Mohl bych mluvit ještě podrobněji, ale nechci zatěžovat čtenáře problematikou tohoto města a jeho vedení.


I díky nápadu s reklamním nátěrem na letadle stále častěji dávám za pravdu těm, kdož říkají, že stát s našimi penězi hospodaří povětšinou špatně. Ještě jsem nedospěl do fáze přesvědčení, že by soukromníci vynaložili finance lépe, nicméně můj názor se v tomto směru dosti podstatně posunul.
Ostravští zastupitelé si sníží odměny


Tento odkaz sem dávám jako ukázku, kterak uvažuje management města Ostravy. Na jednu stranu s ledovým klidem vyhodí dva miliony na logo, jehož hodnota je přinejmenším hodně sporná, nicméně nesporným faktem je, že takové “logo” vám pro kterékoli město spíchne ve Wordu průměrná sekretářka za několik vteřin. Stejně v pohodě je podle primátora i investice do propagace Ostravy formou reklamního nátěru na letadle.


Na stranu druhou se ale ti samí lidé prezentují jako ti hodní, kteří se snaží šetřit naše peníze, když máme teď tu krizi…. Populisticky tedy rozhlásili do světa, že si sníží své platy i odměny o celá čtyři procenta. Já sám bych spíše ocenil, kdyby si “OSTRAVU!!!” na letadle zaplatil primátor ze své kapsy.


Jako absolutní schizofrenie vypadá v kontextu s předchozím odkazovaným článkem citace primátora Kajnara, který řekl: “Chceme po ostatních, aby se v době krize uskrovnili, vypadalo by divně, kdybychom to neudělali také my.” Já nevím, ale mně tedy připadá divné především to, že se vyhazují peníze na všechny světové strany za hlouposti, bez kterých bychom se v době krize obešli. Čtyři procenta z platu jsou sice sympatickým, ale populistickým krokem, jehož dopad na hospodaření města bude minimální. Toto je ale bohužel jedna z praktických ukázek, kterak funguje ČSSD, když jí dáte moc: na oko šetří, ale oběma rukama utrácí naše peníze.
Stát se zalekl Wolfovy žaloby. Uzavřel s ním dohodu


Wolfova firma zřejmě státu nic nedluží, dokument o narovnání je ale tajný


Přeběhlík, poslanec a pro mne bezpáteřní člověk Petr Wolf, byl před časem obviněn ze zneužití dotace. Wolf pochopitelně tvrdil, že dotaci nezneužil, obvinění a důkazy, jež přednesla i Česká Televize ve svém pořadu Reportéři, ale vyznívala přesně opačně. Je celkem logické, že v takovém případě je jediným, kdo může při rozseknout, nezávislý soud. Takže celý případ skončil podáním žaloby a minulý týden byl poslanec vydán Sněmovnou k trestnímu stíhání.


Protože má ale Petr Wolf patrně dobré kontakty, objevila se jako blesk z čistého nebe zpráva, že se jeho stíhání zastavuje. Prý proto, že se stát zalekl jeho obranné žaloby. Uznejte: je to normální, že se stát někoho či něčeho zalekne a v rámci toho úleku stáhne žalobu? Ano, tady v této zemi to normální bohužel je.


Co je na celém závěru kauzy poslance Wolfa zajímavé, je skutečnost, že okolnosti dokumentu o narovnání jsou prý tajné. Já se ptám: jak může být něco takového tajné?! Zaznělo tu obvinění, že kdosi zneužil milion korun, vybraných z našich kapes. Řeší se tedy to, že kdosi nakládal s našimi penězi v rozporu se zákonem. Když se následně začne tvrdit opak, měla by s okolnostmi toho obratu být seznámena i veřejnost a rozhodně není akceptovatelné, aby se takové informace zatajovaly!


V čem je problém? V tom, jak jsou vnímány “státní peníze.” Poslanci, členové vlády, ale i média je prezentují jako peníze, jež patří státu, který je rozděluje. Racionální divák se ale musí ptát, kde ty peníze stát sebral? Samozřejmě je získal z našich daní, jež nám jsou strhávány z platu, z DPH, jež je připočítáváno ke každému nákupu, ale i z daní odvedených firmami. Tím, že tyto peníze stát sebere, se ale podle mne nestávají jeho majetkem, nýbrž stále to jsou naše peníze, které jsme (ano, nedobrovolně) státu dali, aby s nimi hospodařil. Měl by se tedy zodpovídat nám všem z toho, co s takto získanými prostředky udělal a pokud je někdo zneužil a následně byl zproštěn obvinění, mělo by to být věcí veřejnou, nikoli skoro státním tajemstvím.


Problém tedy tkví v tom, že si naši mocní neuvědomují, že státní peníze neznamenají jejich peníze, ale naše peníze.
Klaus: Armáda má bránit vlast, mise jsou jen doplněk


Václav Klaus se nechal slyšet, že “Česká armáda může mít v očích naší veřejnosti autoritu, respekt a podporu, bude-li vnímána jako ozbrojená síla, která primárně a především slouží k obraně naší vlasti.” Naráží tím na fakt, že čeští vojáci prioritně nejsou vnímáni a vlastně ani cvičeni na obranu země, ale na zahraniční mise. Ty jsou další ukázkou, kterak naše vláda vyhazuje peníze za naprosté nesmysly. Čemu taková mise prospěje a především co přinese těm, kdo ji zaplatili, tedy občanům této země? Máme mít rekordní rozpočtový schodek, šetří se na platech státních zaměstnanců, ale o takto promrhaných miliardách nechce nikdo slyšet. Je snad takový problém přiznat, že jako stát finančně nevycházíme a na nějakou dobu stáhnout vojáky zpět?

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *