Čína není první, ani poslední zemi, kde jsem byl, ale má svoje specifika apod. bláboly. Budu užívat ne zcela spisovného jazyka k popsaní toho, co jsem tu zažil, komu se to příčí, není nucen číst.


Jako první krok k cestě bylo třeba si zařídit letenky, vízum, očkování a sehnaní infa, aspoň nějakého o místě, kde moc lidi nebylo z jakéhokoli důvodu. Informace z různých cestopisu mi připadaly docela povrchní, mnoho jen jakoby se navzájem kopírovalo, psaly se obecné bláboly z oficiálních příruček nebo letáků, takže v podstatě konkrétních zážitků bylo nejvýše 1% celkových. Asi nejvíce se mi líbilo na stránkách Kalimery cestopis jednoho páru, kteří se rozhodli na roční tůru na kolech, z CZ přes turecko, Afganistan, Pákistán, Indii atd. do Číny. Začal jsem číst jejích čínskou část a ta se mi natolik zalíbila, že jsem přečetl i celý cestopis. Škoda že autor nevydal kompletní cestopis ale zřejmě brutálně ořezanou a cenzurovanou část, ale i tak se jednalo o nejkonkrétnější cestopis se spoustou zážitků, srandy i problémů. Každopádně smekám klobouk až na zem za odvahu, vydrž a pravidlo 1 USD na osobu a den, které téměř vždy dodrželi. Tohle bych nezvládl fyzický ani časově, co dokázali.


Ještě nějaké konkrétní zážitky byly útržkovitě po blogach a cestopisech, ale až na výjimky spiš šlo o výlevy autorů a machrování fotkami. Nic proti fotkam, ale na cestopisu oceňuji informace, pro zážitek a fotky si tam jedu sám 🙂


Ale teď konkrétně k první fázi. Stanovený rozpočet byl 60 000 kč. Očkování, které jsem považoval za podstatné byly: žloutenka A, B. Dohromady cca 4500 kč. Zde jsem to mírně podělal, bo jsem zmeškal druhou dávku A,B včas, taxem musel udělat první znova. Nu což, to co mi vrátila pojišťovna jsem dal za přeočkování lol. Revírní a Hutnické pojišťovny ročně proplácejí cca 1000 za očkování žloutenky, NEBO do 600 za meningokok, tyfus a další blbosti. Nelze vzájemně kombinovat. Proto je nejlepší udělat první A,B dávku v roce X a druhou a třetí rok další, protože pojišťovny chtějí prachy každý měsíc, ale jak dojde na vrácení, tak už je limit 1200 ročně. A v létě 2009 ještě vymysleli kravinu, aby to lidem znechutily a platili ještě méně celkově vzato – je třeba předložit k zaplacení účtenky od doktora o očkování ne starší 60 dnů a výpis z účtu ne starší 30 dnů, peníze totiž už nedávají cash, ale převodem. A výpis údajně slouží k potvrzení pravosti majitele. Jedná se o další vyjeb, protože na účtence od doktora je kód pojišťovny a jméno osoby, která to zaplatila cash, tak logický si nenechá poslat prachy někomu jinému, “no ni?” A navíc, co je někomu do výpisu z mého učtu? Si nepamatují, že by pojišťovna někdy ukázala výpis mých plateb jí, a kolik jsem jí reálně stál.. Plomby u zubaře mi neplatila, bo platí jen černé amalgamy, brýle neplatila, bo platí jen nějaké půlkilové skla a 200 za obroučky.. Tolik nestojí obroučky ani u Vietnamců..


Kromě žloutenky jsem si taktéž udělal tetanus a tyfus. V případě cestování v tropech úplně na jihu, u Vietnamu se dá uvažovat o meningokoku a vzteklině, pokud se někdo považuje za takového šťastlivce, že z 80 mil. Vietnamců vzteklinu ročně schytá tak 200 lidi a to beztak borci co furt žijou na ulicích, nebo nahánějí hady k jídlu nebo do alkoholu a chytnou nasranou lišku nebo zdivočelého čokla v džunglích. Podotýkám, že očkování se skládá z 3 dávek, první, po týdnu druhá, po měsíci třetí, nebo takhle jsem to pochopil, takže můžete u očkovacího centra rozložit stán, pokud pojedete očkování v kombinaci se žloutenkou lol. Očkování je aktivní jen několik let, buď 2 nebo 3, je často doprovázeno oslabením imunity a slabosti, že žloutenka hadra, a pokud vás nějaký ten čokl fakt kousne, jak ho nakopnete, tak pokud nedostanete od domorodců 4.,5. a 6. očkování (a že těch lékařů s dávkami v džunglích je), tak vám první 3 jsou nanic a pokud byl čokl vzteklý, tak aspoň pošlete domu pohled nebo par mailu, nenajdete-li doktora včas. Nebo fotku se psem, se kterým máte nové krevní pouto. Pokud ale první 3 očkování nemáte a doktora s dávkami přece jen najdete, taxi vás týden podrží na sledování a narve do vás všechny 3 dávky s tím, že druhé 3 si doděláte pro jistotu po návratu domu. Meningokok není tak hrozný, ale IMO je zbytečný, ale pro paranoidní z nás se může hodit pro lepší spaní, nejlépe v kombinaci se vším ostatním, co očkovací centra “nabízejí”. Paranoidní povahy si ale musí připravít obnos cca 12-15k s tím, že přeočkování je co 3-10 let. Jen žloutenka drží 25 let. Farmaceutické koncerny taký musí z něčeho žít.


Téma samo o sobě jsou antimalárika.. To je vyjeb na n-tou. Tak za1 – dokonce oficiální informace říká, že nelečí, ani nejsou prevenci, ale jen “zvyšují přirozenou imunitu proti nakažení malárii”. Tzn. že jestli vás ten komár či mucha píchne a mate imunitu jako šťastlivci co ojiždějí Asii, Afriku, ale i doma bez gumy, tak stejně jí dostanete a nejspíš budete urychleně psát memoáry, bo je neléčitelná. Jestli jí dostanete a běžná chřipka vás neskolí na týden do postele, se šanci 10000:1 to rozchodíte a budete si myslet, že jste to včera přehnali s čili a ta klimoška na 16 stupňů si nerozuměla s vaším nosem. Pro paranoidní povahy jsou antimalárika nutnost. Stoji “pouze” 800-1300, žerou se už 2 týdny před odletem a pokud jde o pobyt delší než 3 týdny, cenu vynásobte dvěma. Při pobytu ve Vietnamu z 8 lidi, co je žrali 7 dostalo rýmu, byli furt ospalí a měli nekonečné průjmy. Ale ty mohly byt spojené i s nezvykem na jídlo. Osmý co je žral, spolu se mnou každé jídlo zalíval místní pivem a tvrdým, takže jsme po celý měsíc pobytu byli pohodě a jedlí aj z ulice jak domorodci XD.


Letenky


Seznam společnosti vám vyhodí letuška apod. weby, zpáteční Vídeň-Peking mně stala 9500, přes Moskvu, s Aeroflotem. Druhá nejbližší byla cca 13000, dále už byl peloton letenek nad 16000. Letenky jsem hlídal docela náhodně cca půlroku předem, nakonec koupil 2 měsíce před odletem, kdy cena z březnových nejnižších 12000 spadla na 9500. Týden před datem odletu ale už byla nejnižší za 14000. Takže na tomto jde docela ušetřit. Tradičně, nejluxusnější letiště v nejbohatší zemí na světě, Praha, vycházelo z trojice Vídeň, Mnichov, Praha, nejdráže, takže si pražácí můžou vylízat, autem za litr zpáteční s odvozem do Vídně, odjezd z OVY sice už v 5 ráno, ale aspoň jsem byl ospalý pak a celý let prochrněl.


Let byl až na typický moskevský 2-6 hodinový přestup (při letu do VN čekání 4 hodiny, do JP 2 hod. pro srovnání) úplně v pohodě, pokaždé airbus – do M. A330 tuším, do Pek. A319-300) suprový, překvapilo mně tleskaní po obou přistáních, akorát nevím, zda tleskali Číňane nebo ostatní národy v letadle. Dostali jsme 3 plnohodnotné jídla i s desertem, ČSA s jejích minihouskami a drobky se můžou zahrabat. V letadle bylo na každém sedadle malé LCD, kde šlo hrát jednoduché hry (byl ovládač), sledovat cca 15-20 filmů, poslouchat hudbu nebo jen detaily o letu. Jen škoda, že při kecech ala turbulence, prolétání tu a tam se to vždy přerušovalo. Odlet z V 11:55, v M cca 16.00 místního, odlet 22, přílet P. někdy ráno, kolem 10.


Vízum až naposled, protože při podávaní žádostí chtějí přiložit kopii zpáteční letenky. Jo no, pokud vízum zamítnou, tak letenka v čudu, že? Pro zájemce o zamítnutí stačí vyplnit do žádostí o vízum, že jedete do Tibetu a mongolských části Číny, že máte různé nevyléčitelné nemoci, že se tam chcete usídlit, anebo jako povolaní nebo cíl cesty uvést investigativní žurnalistika. Úspěch zaručen. Jinak dělají to za týden, 50 EUR je třeba vložit složenkou nebo přepážkou v bance na jejích účet, nesmí to byt převod. 75 EUR za dvouvstup. Bacha, při vstupu z Hongkongu do Číny je třeba nové vízum.


Co jsem bral s sebou – nějaké leky, proti hlavy, uhlí, proti zácpě, nějaké různé, “multispektrální i specifické” antibiotika, homeopatika, vitamin C a. a.. a obvazy, náplastí, proti popálení, jód a antialergetika. Taštička cca 400g ala kosmetická. Paranoikům se meze samozřejmě nekladou. 2kg jako dobry základ a pak dle potřeby. Krém na opalování, lůj, kartáček, pasta. Po 5 ks od spodního oblečení, 3 kraťasy, outdoorové boty a sandály, fleece mikina, minimálně v letadle jí oceníte, košile na večer, pokrývka hlavy, tmavé brýle. Das ist alles. Doporučují vždy pro cesty do tropů a podobných zemí, kde buď neprší, nebo leje zničehonic a tak, že doslova 5 sekund stačí k tomu, abyste vypadali jako by vás ponořili do jezera i s batohem na sekundu všechny věci zabalit tematický do separátních igelitek, ať nezmokne úplně vše durch, pokud vás jednou sprchne takto. Jo, málem bych zapomněl, pas, letenky, aspoň po 2 kopiích pasů, víza a letenek a naskenované verze někde online, bo to může ušetřit strašně moc problémů v případě ztráty. Dodatečně Asus EEE PC, na kterém toto píšu, pro prohlednutí fotek a videa a pro přístup na inet přes wi-fi v hostelích, foťák, mobil, kamera, Lonely Planet – China, 2009th Edition (engrish, bo česká verze poslední je roku 2006, čili brutálně o ničem a neaktuální. A stojí 800, tuhletu jsem koupil přes Ebay za 20 eur i s poštovným, za 3 dny ve schránce).


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *