Protože události uplynulých dnů, konkrétně kauza Dalík-Wolf, zabraly opravdu hodně místa, rozhodl jsem se této kauze věnovat samostatný článek. Klasické Týdnoviny s podtitulem Řápkovou na Hrad jsem vydal zvlášť.


Nejprve se tedy podívejme na to, jak se vyvíjel sled událostí.
Dalík naléhal na reportéra ČT: Nechte poslance Wolfa! V zájmu vlády


Dalík naléhal na reportéra ČT, ať nevysílá reportáž o Wolfovi


Premiér přiznal, že žádal Dalíka o pomoc Wolfovi. Je prý obětí štvanice


Začněme tím, kdo je pan Wolf. V první řadě jde o poslance, který se do Parlamentu dostal díky ČSSD. Wolf měl předtím firmu, živenou státními dotacemi a jako správný Čech využil situace stylem „kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu.“ Podojit stát nebylo příliš těžké, leč Wolf to nevymyslel zrovna chytře, takže mu na to přišla kontrola NKÚ. Jedním z příkladů, kterak tento pán vydatně dojil, jsou služební cesty, kdy jednomu zaměstnanci vykázal několik celodenních cest, které se měly uskutečnit v jediný den na různá místa, přičemž bylo jasné, že dotyčný nemohl tyto cesty ani při největší snaze stihnout.


Wolf se následně dostal do Parlamentu, nicméně velice rychle změnil kabát a začal kopat za ODS. V české politice jde o klasickou ukázku „trojského koně,“ kdy poslanec hlasuje se stranou, která se lépe postará o jeho vlastní zájmy a prospěch. Nevěřte tedy lžím některých poslanců, kteří nehlasují v souladu se svou stranou, protože prý chtějí hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí! Takoví, jako pan Wolf, hlasují maximálně tak podle svých nejlepších osobních zájmů.


ODS očividně měla evidentní zájem postarat se o svého „trojského koníka,“ protože na Wolfově hlasu závisela celá řada zákonů a také to, zda Topolánkova vláda zůstane u kormidla. Vznikla tak symbióza dvou vzájemně parazitujících organismů.


Protože Topolánkova vláda má spousty zajímavých kšeftů, o které by nerada přišla, nebylo jí samozřejmě milé, když se někdo začal v případu poslance Wolfa rýpat. Tím někým byla v tomto případě Česká televize a její reportér Dalibor Bártek. Jak říká Miloš Zeman – průměrný volič je inteligentnější, než jeho poslanec. To potvrdil i Mirek Topolánek, když za reportérem poslal svého přítele a šedou eminenci Marka Dalíka, aby drzému reportérovi domluvil. Duchapřítomný Bártek si celou schůzku nahrál. Kdyby tak neučinil, je velice pravděpodobné, že by Topolánkovsko-Dalíkovská mafie veškerá jeho tvrzení zpochybnila. Samozřejmě můžeme očekávat, podobně jako v případě zákazu zveřejňování odposlechů, budoucí aktivitu modré vlády i v této oblasti, protože podobné jednání může snadno rozkrýt mafiánský způsob jednání, který lidé kolem ODS zjevně používají.


Na schůzce Dalík-Bártek je celá řada opravdu zajímavých informací. Reportér ČT například řekl, že mu Dalík „na výměnu,“ když nechá Wolfa být, nabízel kompromitující materiály na jiné politiky. Vzhledem k aféře Morava se dá předpokládat, že je toto tvrzení pravdivé, neboť právě zmíněná kauza ukázala, že se v ODS opravdu sbírají kompromitující materiály, které pak mohou být použity na „neposlušné“ poslance.


Často je opomíjena Dalíkova hláška, že kdyby padla vláda, půjde o miliardy. Jaké miliardy? Že by nějaké zajímavé státní zakázky? Jedná se snad o silně podezřelou privatizaci Letiště Praha a ČSA?


Premiér Topolánek nepřekvapil – nejprve odmítal cokoli komentovat, následně – když se ukázalo, že Dalík jej zmínil ve své intervenci a je to nahrané – se přiznal, ale neodpustil si impertinentní hlášku, že Bártka snad ani nebude označovat jako novináře, aby neurazil ostatní. Jistě, pane premiére, je mi jasné, že podobně aktivní novináři nejsou Vám, ani Vaší vládě zrovna po chuti!


Podle Topolánka schůzka Dalíka s Bártkem „nic neprokázala, spíše naopak.“ Já si myslím, že prokázala mnohé o této vládě a způsobu, jakým funguje. Přinejmenším fakt, že premiér naší země posílá své kamarády, aby zaštítěni jeho jménem ovlivňovali média. Dále to ukazuje, na jakých základech tato vláda stojí – na jednom člověku, který podnikal za hranou zákona a aby nemusel čelit vyšetřování, raději hlasuje s ní. Má pěkně klid a nohy v teple. Co na tom, že byl zvolen za ČSSD a měl by hlasovat v souladu s jejím programem? Někdo tak evidentně bezpáteřní naprosto dokonale zapadá do „strany modrého ptáka.“ Bohužel většina voličů ODS si nikdy nepřizná, že tato politická strana není u moci díky férově vyhraným volbám, ale díky korupci a vydírání, za jaké by se nemusela stydět ani italská mafie. Takovou vládu opravdu chcete?
Dalík pro LN: Reportér po mně chtěl peníze


O něco výše jsem psal, že reportér Bártek udělal moc dobře, když si vzal na schůzku s Dalíkem diktafon a všechno si nahrál. Kdyby tak neudělal, čelil by přinejmenším obviněním, že si vše vymyslel. Strategie Marka Dalíka je průhledná, jako kapka vody. Nepřekvapuje, že se v pravicových Lidových novinách, což je patrně „nejmodřejší“ a nejneobjektivnější médium na našem trhu, objevilo Dalíkovo tvrzení, že po něm reportér České televize chtěl peníze, když si Wolfa „přestane všímat.“


Nevím, jak je na tom pan Dalík s intelektem – mám na tuto otázku nepublikovatelný názor (ostatně je to Topolánkův kamarád a vrána k vráně sedá, že…) – nicméně snad ho mohlo napadnout, že kdyby si pan Bártek řekl o úplatek, asi by záhy nemedializoval fakt, že má nahrávku z tohoto setkání. To by si sám pod sebou podřezal větev.


Že Lidové noviny, jež s chutí vytvářejí kauzu z každého prdu, který se týká ČSSD, publikovaly i další názor Marka Dalíka, totiž že celá reportáž ČT byla dělána na zakázku ČSSD, mě u tohoto média vůbec nepřekvapuje. Úsměvně pak působí další Dalíkova poznámka, že Wolf vlastně nic neudělal. No, je pravda, že zneužití několikamilionové státní dotace je proti tomu, co asi předvádějí někteří další lidé kolem ODSky, opravdu jen nepodstatnou maličkostí.
Topolánek: Mám důkazy o manipulaci volby prezidenta


Topolánek má prý důkazy o manipulaci prezidentské volby


Premiér Topolánek, neschopný postavit se čelem k situaci, která na něj praskla (kdepak je ten „chlap s guľami?), kolem sebe kope, jako malé děcko. Naposledy zaperlil při středečním zasedání Sněmovny, když se snažil odvést pozornost od pochybných aktivit svého přítele Dalíka. Topolánek prohlásil, že má důkazy o manipulaci prezidentské volby. Nevím, jakou manipulaci má předseda vlády na mysli – že by chtěl vyšetřit případ poslance ČSSD Snítilého, který jako mávnutím kouzelného proutku (můžeme tak nazývat „některé aktivity“ ODS) otočil a začal hlasovat pro Václava Klause? To by bylo moc dobré, kdyby se to vyšetřilo! Obávám se ale, že to není ten případ, o kterém Topolánek chce mluvit. Je přinejmenším zvláštní, že Topolánkova strana měla jako svého kandidáta Klause, tento volbu vyhrál a Topolánek nyní mluví o manipulaci.


Vzhledem k tomu, co ukázaly dosavadní kauzy Wolf (kde měl Dalík nabízet kompromitující materiály na Jiřího Paroubka) a Morava (kde poslanec Tlustý prokázal sběr kompromitujících materiálů de facto na všechny členy strany), si docela dovedu představit, co se stalo tak „záhadného,“ že to přimělo do té doby s ČSSD hlasujícího Snítilého změnit názor.
ČSSD se popáté pokusí svrhnout vládu, tentokrát kvůli Dalíkovi


ČSSD se opět pokusí svrhnout Topolánkovu vládu


Není divu, že se ve světle předcházejících událostí záhy objevil na televizních obrazovkách vysmátý Jiří Paroubek a oznámil, že se (už zase) pokusí vyslovit nedůvěru vládě. Osobně si myslím, že měl s tímto krokem počkat na okamžik, kdy bude poslanec Wolf vydán trestnímu stíhání a na jeho místo usedne někdo loajální straně. Na druhou stranu ale chápu, že ČSSD chce využít mediálního humbuku, který kauza Dalík-Topolánek-Wolf vyvolala.


Média dávají Paroubkovi poměrně značnou šanci na úspěch. Já ale o tom tak přesvědčený nejsem. Kromě hlasu vlastních poslanců a nepárování (proč párovat, když prakticky párují přeběhlíci, hlasující s ODS) totiž nějak nevidím nikoho, kdo by zvedl ruku pro předčasné volby. „Rebelové“ ze všech táborů, ať už se bude jednat o Tlustého, Schwippela a Rajnince z ODS, nebo Zubovou, Jakubkovou a Kuchtovou ze Strany zelených, totiž dobře vědí, že díky svému „osamostatnění se“ se v příštích volbách určitě neobjeví na kandidátkách své strany. Je všeobecně známo, že kapři si sami rybník nevypustí a tito poslanci by tak přišli o své lukrativní posty. Opravdu bych se hodně divil, kdyby kterýkoli z nich hlasoval podle svého „nejlepšího svědomí“ a ne „podle svého prospěchu.“


Dost názorně toto ukázaly středeční Události, komentáře, kde byli hosty poslanci Rajninec a Hovorka. Na jasný a několikrát zopakovaný dotaz, jak budou hlasovat o nedůvěře vládě, se oba kroutili, jako hadi a neřekli ani ano, ani ne. Poslanec Rajninec dokonce pronesl, že vláda jeho důvěru nemá, ale že jsou zde další faktory, podle kterých se bude rozhodovat. Já tedy nevím, ale hlasuje-li se o nedůvěře vládě a vláda mou důvěru nemá, pak je snad jasné, jak bych měl hlasovat, ne? Ale jak říkám výše: teplá křesílka zmínění politici asi po dalších volbách nedostanou, takže si je budou držet napříč tomu, že se současnou vládní politikou třebas i zásadně nesouhlasí.


Nuže, můžeme se těšit na úterý, kdy se bude o vyslovení nedůvěry vládě hlasovat. Budu se opravdu hodně divit, pokud někdo ze zmíněných zvedne ruku a ukáže, že mu stávající politika nevyhovuje.


Co také zaznělo v Parlamentu?


Ve středu se kauzou začali zabývat poslanci Parlamentu. Vytahal jsem nejzajímavější hlášky, které si dovolím dále komentovat.


Premiér Mirek Topolánek (ODS)


„Všichni se strašně diví, proč jsem se takzvaně přiznal. Proč jsem přiznal, že jsem opravdu požádal svého přítele Marka Dalíka, aby Petru Wolfovi pomohl s takzvanou krizovou komunikací, aby mu pomohl pracovat s médii, protože tu zkušenost nemá a ta štvanice na něj už několik měsíců je zcela evidentní.“


Mno, první by se krizovou komunikaci měl naučit právě Topolánek. Jeho projevy jsou silně hysterické a je očividné, že situaci nezvládá, argumentačně nestíhá a není schopen odpovědět ani základní a jednoduše položené otázky opozičních poslanců.


„Chtěl bych vědět, jaký veřejný zájem měla Česká televize, když sáhla k tomuto kroku a takovým způsobem pošlapala individuální práva.“


Nahrávka nebyla pořízena na popud ČT – to patrně premiérovi uniklo. Pořídil ji reportér Bártek a to z jednoduchého důvodu: kdyby ji neměl, je takřka jisté, že by nejprve pan Dalík a následně i Topolánek tvrdili, že k žádné takové schůzce nedošlo a reportér lže. Bez nahrávky by byl nahraný :). Bártek správně vydedukoval, jak by se zmínění dva pánové k celé kauze postavili.


„Diví se ti, kteří mají sami ve zvyku vyhrožovat, vydírat, uplácet, zasahovat…“


Čili patrně měl Topolánek na mysli ODS a jejich kauzu Morava, kdy měly být shromážděny kompromitující materiály na rebelujícího poslance Tlustého. Další ukázkou těch, kteří mají sami ve zvyku vyhrožovatzasahovat je právě probíhající kauza, kde měl Topolánkův kamarád Dalík nabízet výměnou za stažení reportáže kompromitující (jím, nebo někým z ODS sesbírané?) materiály na Jiřího Paroubka. Zasahováním pak je právě Dalíkova snaha ovlivnit vysílání reportáže o podivném vyšetřování ODSáckého „trojského koně“ Wolfa. Děkujeme, pane premiére, že jste takto stručně a jasně představil voličům svou stranu!


„Já doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání Poslanecké sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem.“


Tohle už je opravdu slušná hulitba. Já myslel, že zvolení toho času čestného předsedy ODS Václava Klause bylo zájmem ODS a jak víme, Klaus prezidentskou volbu vyhrál. Topolánek nyní říká, že prezidentská volba byla zmanipulovaná a to ze strany opozice. Nějak nechápu – patrně opozice manipulovala hodně neobratně, když to dopadlo takto. Nebo že by Topolánek chtěl vyšetřit „záhadné“ obrácení kabátu poslance ČSSD Snítilého, který „z ničeho nic“ začal hlasovat s ODS pro Václava Klause? No, to by se každopádně vyšetřit mělo! Obávám se ale, že to nebude to, co měl Topolánek na mysli.


Lubomír Zaorálek (ČSSD)


„Já jsem tady volal po vyšetřovací komisi. Po tom, co vy jste, pane premiére, přiznal v médiích, tak už není v podstatě o čem jednat. Jediná slušná věc by byla podat demisi.“


Se Zaorálkem nelze, než souhlasit! Premiér vlády, který není schopen se ke vzniklé situaci postavit, rozhodně není člověkem, který by měl vést tuto zemi. Navíc vláda, stojící na tom, že s ní hlasuje někdo jen proto, že nebude propírán za své nekalé kšeftíky, je vládou, která rozhodně nemůže mít mandát slušných občanů. Navíc sama tato situace ukazuje, na jak prohnilých principech tato vláda stojí a funguje.


David Rath (ČSSD)


„Dámy a pánové, já bych dal teď čas ODS, některým poslancům, aby opustili sál, protože oni neunesou tu pravdu a musí si jako pověstní pštrosové jít strčit hlavu do písku, aby si mohli uchovat aspoň vlastní důstojnost, protože to, kdo je dnes jejich premiérem, to jim skutečně nezávidím a chápu, že musí odejít, řekněme, to kompenzovat někde jinde.“


David Rath jednou větou shrnul přístup nejen strany ODS, ale i velké části jejich voličů. Ať totiž ODS udělá cokoli, například vyšoupne poslance Tlustého, díky kterému vlastně vyhrála volby a následně se jej dokonce snaží kompromitovat, její voliči dělají, jako by se nic nestalo, případně jednají Topolánkovským stylem „ale oni udělali to či ono.“


„Stačí jenom říct, že to vlastně nebyl Marek Dalík, ale že to byl převlečený David Rath za Marka Dalíka a jako Fantomas obloudil nebohého novináře, aby vám uškodil. To je vaše vidění světa.“


Upřímně bych se, když tak sleduji dosavadní průběh kauzy Wolf-Dalík, ani nedivil, kdyby ODS s nějakou podobnou vizí přišla. Ono stačilo to, když Dalík obvinil redaktora ČT z vyžadování úplatku a následně toto sám popřel. Kupodivu mu asi došlo, že kdyby taková nabídka padla, musela by být v záznamu a není moc těžké zjistit, zda tam byla, nebo ne.


„Víte, taky je zajímavá ta věta, kterou říká pan redaktor a kterou vy byste měl naprosto vyloučit, naprosto, protože to je něco hrůzného, kde říká: vláda Mirka Topolánka vlastně musí vydržet, protože tam jde o ty miliardy… …Co si pod tím máme představit? Vaši privatizaci? Privatizaci letiště, privatizaci ČSA? O to vám ve skutečnosti jde, pane premiére? To je jediné, proč se držíte u vlády zuby nehty?“


Ano, přesně o to tady jde! Tato amorální vláda, která by se měla zabývat především krizí a neméně pak podivnými praktikami svého předsedy a jeho kamarádů, je prý rozhodnuta prodat Letiště Praha i ČSA do konce tohoto roku! Tady máte ty miliardy, o které by podle Dalíka mohlo jít v případě, kdy by současná vláda přišla o poslance Wolfa!


Vítězslav Jandák (ČSSD)


„Jak můžu věřit člověku, který svého praporečníka ekonomické reformy, který se jmenoval Tlustý, v podstatě vyměnil s funkcionářem lidovců a zahodil ho. To se nedělá. On vám vyhrál ty volby, tím, s čím přišel, kolečkem, voblbováním, ale byl to on, kdo vyhrál ty volby, ne pan Topolánek. A vy jste ho vykopli.“


Jandáka osobně moc nemusím, nicméně nad tím, jak se zachovala ODS vůči někomu, kdo jí v z velké části pomohl vyhrát parlamentní volby v roce 2006, jsem se opakovaně pozastavoval. Dnes konstatuji, že Vlastimil Tlustý měl alespoň nějakou (byť pro mne, coby levičáka, ne zrovna nadšeně přijímanou) vizi, kdežto to, co předvádí současná vládní sestava je spíše plácáním se ode zdi ke zdi.


Lubomír Zaorálek (ČSSD)


„Žádám ho tedy (Dalíka a Topolánka), aby sdělil, jaký je obsah, jaké informace nabízel jeho poradce České televizi. Já jsem si jist, že předseda sociální demokracie Jiří Paroubek se nemusí ničeho bát, takže my bychom chtěli vědět, co bylo obsahem toho, co měla Česká televize vysílat, co bylo nabízeno jako zvláštní pořad České televize o Jiřím Paroubkovi, nás by zajímalo, jakým způsobem byly tyto informace sebrány, jestli je nakupuje pan Dalík od agentur, nebo jestli k tomu používá tajné služby, které koordinuje na Úřadu vlády nejlepší kamarád Marka Dalíka pan Novák.“


Tohle je skutečně zajímavá otázka! Navíc jistě mnoho voličů ani nevědělo, že se Topolánkův kamarád Dalík intenzivně stýká se šéfem BIS Novákem. Víme, jak tyhle „kamarádčofty“ fungují v Česku a vzhledem k předchozím snahám o sběr kompromitujících materiálů bych se ani nedivil tomu, kdyby část z nich přišla Dalíkovým kanálem právě od tajných služeb. Zaorálek ostatně kromě výše uvedeného upozornil i na zajímavou skutečnost, jako že premiér vlády ví, s kým si píše SMSky současný šéf marketingu ČSSD Petr Dimun.


Bohuslav Sobotka (ČSSD)


„Nejde o tvrzení jednoho redaktora. Jde o skutečnost, kterou potvrdil i pan Dalík v rozhovoru pro Rádio Impuls, kde potvrdil, že skutečně poukazoval na jakési jiné kauzy, které jsou podle jeho názoru důležitější než kauza poslance Wolfa, a usiloval o to, aby Česká televize netočila reportáž o kauze poslance Wolfa, neboť by to mohlo poškodit vládu.

To jsou prostě výroky, kterých se pan Dalík prokazatelně dopustil. Čili je potvrzeno ze dvou zdrojů, ze zdrojů redaktora České televize i ze zdrojů pana Dalíka, že se na této schůzce mezi panem Dalíkem a redaktorem České televize hovořilo o nějakých jiných kauzách, které pan Dalík jménem předsedy vlády doporučoval České televizi, aby se jimi zabývala.“


Přesně tak. Typická politika ODS v případě, kdy je její vláda v ohrožení spočívá v tom, že (zpravidla záhadně najde a) vytáhne nějakou „špínu“ na opozici a snaží se o odvedení pozornosti od svých problémů.

Premér Mirek Topolánek (ODS)


„Dalík neměl žádné pověření, nikam jsem ho neposlal, žádné materiály neznám.“


Zopakujme si, co řekl Topolánek médiím 16. března: „Požádal jsem Marka Dalíka, aby pomohl poslanci Wolfovi v té štvanici, …“ Nyní tvrdí, že Dalík neměl žádné pověření a ani nebyl nikam poslán. Je snad potřeba dalších ukázek toho, jak předseda vlády lže? Napadá mě jediné: kdo lže, ten i krade. A v souvislosti s tím opět dotírá nepříjemný pocit ze snah co nejrychleji prodat Letiště a ČSA.


David Rath (ČSSD)


„Pak říkáte, že o žádných materiálech nevíte, přitom tady v úvodu jste hovořil, jaké máte tajné materiály BIS, které jste si nechal zpracovat na nějakou schůzku, která měla manipulovat volbu prezidenta, asi tím způsobem, aby byl zvolen Václav Klaus, protože k jinému ta schůzka vlastně sloužit neměla, tak jako chcete zpochybnit volbu Václava Klause, že tihle dva pánové se domlouvali na podpoře hlasů pro Václava Klause. To je pro vás teď už taky špatně, tehdy to zase bylo dobře.“


Nezbývá, než souhlasit. To, co předvádí premiér, je skutečně velmi zoufalá snaha. Navíc nechápu, proč s materiály o ovlivňování volby prezidenta nevyrukoval hned, ale přichází s nimi až nyní. Tedy chápu to po svém: klasicky se snaží odvést pozornost médií jinam.


Lubomír Zaorálek (ČSSD)


„Pokud premiér má takové názory – rozumíte – že pomáhá člověku, který na základě řádného šetření NKÚ je vyšetřován, a to je člověk, který si zaslouží pomoci, aby to zvládl, nerozumím vám, pane premiére, jak jste to s tím honem na čarodějnice myslel a jestli jste to schopen ještě dokonce tady opakovat, tak mi to připadá potvrzení toho, co jsem říkal. S těmito názory nemáte co dělat v čele vlády!“


Ano, je skutečně zvláštní, když se předseda vlády snaží pomáhat člověku, který zneužil státní dotaci a ještě k tomu kandidoval ve volbách za opoziční stranu. Topolánkovi ale vyhovuje, že má takto poslušného poslance, který mu zobe z ruky, hlasuje pro návrhy jeho vlády a odměnou za to mu je řekněme „nestandardní přístup“ ve věci vyšetřování jeho kauzy.


Premiér Mirek Topolánek (ODS)


Očividně po palbě z řad ČSSD zůstal úplně mimo, protože jeho reakce působí, jako by se právě probudil.


„Všichni se strašně diví, proč jsem se tzv. přiznal, že jsem požádal Marka Dalíka, aby pomohl Petrovi Wolfovi s mediální komunikací. To máte pocit, že když byl zastřelen sociální demokrat Kočka, že v té situaci Jiří Paroubek a všichni ostatní taky neměli snahu nějakým způsobem se z té věci dostat pryč? Že se nesnažili o nějakou mediální komunikaci? To děláte politiku první den?“


Co tím chtěl Topolánek říci? Proč vytahuje událost, která má s Paroubkem společné jen to, že se udála na místě, kde se několik hodin předtím křtila jeho kniha? Co má společného člověk, který se opil a pak se choval jako blázen, s Markem Dalíkem a jeho snahou ovlivnit média, nebo s poslancem Wolfem? Byl snad Dalík opilý a neuvědomoval si, co dělá? Nebo snad střelec Ďuričko tvrdil, že střílí na Kočku ml. ve jménu Paroubka?


David Rath (ČSSD)


„Dámy a pánové, přiznám se, že jsme asi všichni vyčerpáni. Zdá se, že pan premiér poněkud víc, protože to, co zde zaznělo z jeho úst, nemá hlavu patu.“


Ano, přesně tak.


Na další pokračování veselého zasedání Parlamentu, kde budou opoziční poslanci šít do Mirka Topolánka a on jim buď bude odpovídat zcela mimo mísu, nebo bude vymýšlet, jak odvést téma jinam, se můžeme těšit již tuto středu. 

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *