Kritici a oponenti mých článků, tedy zejména těch, kde hodnotím chování současného premiéra Mirka Topolánka, často argumentují tím, ať se podívám na chování předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, případně ex-ministra zdravotnictví Davida Ratha. Částečně mohu souhlasit: tito dva vnesli do politiky vyšší míru arogance, než jaká byla obvyklá v dobách minulých. Jejich vystupování ale hodnotím jako jistou formu odezvy na způsoby vládní strany – ostatně jak řekl jeden ze jmenovaných: „na hrubý pytel patří hrubá záplata.“Mirek Topolánek byl ale vždy o krok napřed před kýmkoli ze současné politické scény – vzpomeňme například na jeho vztyčený prostředníček v Parlamentu, kopání do auta novináře a výhrůžky zabitím, vyplazování jazyka, posílání do prdele a další povedené kousky. Jeho poslední extempore, tedy napadení novináře Blesku, který si pouze dovolil vyfotit Topolánkovo dítě v kočárku, ale překonalo hranice naší země a objevilo se dokonce na serveru BBC.

Na Topolánkovu hlášku, kdo dovolil fotografovi fotit dítě a následnou chabou obhajobu, že fotograf oslňoval právě usnuvší děcko bleskem, lze namítnout, proč předseda vlády bral kočárek na místo, kde musel očekávat zástupy novinářů?! Jedině, že by se jednalo o účelovou provokaci, nebo dokonce záměr, jehož účelem bylo vybít si frustraci z prohraných voleb na někom prakticky nevinném.

Ze záběrů, které jsem viděl, je zřejmé, že Topolánek přichází s naštvaným výrazem již před samotným incidentem. Fotograf, alespoň jak to vypadá na videu, udržoval vcelku snesitelný odstup a Topolánkova reakce byla nečekaně prudká – dokonce natolik prudká, že fotograf vzal hlavou zeď blízkého domu.

Závěr? Milí kritici Davida Ratha, Jiřího Paroubka, nebo Miloše Zemana: zkuste mi najít incident (podobný, nebo třeba jen slovní), který by nám udělal takovou mezinárodní ostudu, že se jeho záznam stal jedním z nejsledovanějších na BBC. Asi budete hledat marně. Další podobnou aférku totiž najdete pouze u jiného „ódéesáka“ Miroslava Macka, který zákeřně a zbaběle zezadu napadl na sjezdu Davida Ratha.

Když jsem podobné eskapády sledoval na Slovensku, kde se stejně choval tehdejší předseda vlády a následně poslanec Vlado Mečiar, říkal jsem si, že je to vyboxovaný a vymatlaný mozek. Topolánek sice nemá za sebou, na rozdíl od slovenského ex-protějška, boxerskou kariéru, nicméně jeho chování odpovídá přibližně stejné úrovni a následkům.

Doby, kdy se Česko mohlo v zahraničí chlubit například rozvinutým průmyslem, jsou pryč. Po bezmála dvaceti letech od revoluce se do renomovaného zahraničního zpravodajství můžeme dostat jen díky Mirku Topolánkovi, králi všech hulvátů, jak ho velice přesně pojmenoval David Rath.


Co dodat závěrem? Snad jen odkaz na video a článek na zmíněném BBC. Být to v rádiu, snad bych i nechal zahrát panu Topolánkovi nějakou pěknou písničku s poděkováním za to, jakou vizitku dělá České republice….


Přečtete si také aktuální komentáře Karla K. – Týdnoviny aneb Tentokrát nejen o Topolánkovi

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *