YouTube začne do konce roku mluvit česky


Celosvětově oblíbený server Youtube se do konce roku 2008 dočká i české mutace. Tento trend je v aplikacích od Google (pod který Youtube spadá) běžný, takže máme „počeštěný“ nejen vyhledávač, ale i další aplikace, včetně betaverze prohlížeče Chrome. České rozhraní by mohlo zasadit razantní zásah serverům typu Bomba.cz (psal jsem o něm zde), které prakticky vytěžují Youtube a snaží se lákat uživatele právě na české rozhraní.


V italské tombole někdo vyhrál pohřeb, k ceně se ale nehlásí


Vskutku originální cenu vyhrál kdosi na plese v Itálii: pohřeb, včetně všech náležitostí zdarma :). Vzhledem k cenám pohřebného a soustavně se snižujícímu státnímu příspěvku by možná nebylo špatné, kdyby s podobnou loterií přišla i naše vláda.


Pochutná si IE8 na vaší paměti?


Nenažranost. Asi těžko budete hledat přiléhavější termín pro chystaný Internet Explorer 8. Ten je sice teprve ve druhé betaverzi, nicméně i tak je 350 MB, které si prohlížeč zabere v operační paměti při deseti otevřených záložkách, opravdu příliš velkým soustem. Raději si ani nepředstavuji, jak by tento software fungoval u mne, neboť deset otevřených záložek je při mém stylu surfování minimem (výjimkou v mém případě není ani 60 tabů). Inu, s tímhle přístupem se nedivím neustále klesajícímu počtu uživatelů „microsoftího“ browseru a pokud programátoři neudělají zázrak, pak se Firefox, Opera a Chrome mohou těšit na pěkné sousto z koláče používaných prohlížečů.


Korupce ve zdravotnictví: Výlet lékařů do Egypta již vyšetřuje policie


To, co je již roky běžnou praxí (vím o tom dost – pracuji ve zdravotnictví) se nyní, po reportáži v Reportérech ČT překvapivě propírá na veřejnosti a označuje slovem „korupce.“ Oč jde? V kostce o to, že lék, který vám lékař předepsal, nemusel nutně předepsat proto, že věří, že je pro vás nejlepší medikací. Za tím, co lékař předepíše, mohou být i další vlivy v podobě úplatků od farmaceutických firem, jež přímo v ordinacích a na lékařských pokojích lobbují za své produkty. Protihodnotou za to, že lékař bude předepisovat ten který lék, jsou například finanční dary, zahraniční zájezdy, v lepších případech pak propisky, razítka, nebo nějaké vybavení do ordinace. Poté, co Česká televize rozvířila stojaté vody, se začalo o problému mluvit, nicméně na tak radikální zásah, jako v Itálii, kde byly zadrženy stovky lékařů a dealerů pro korupci, se u nás těšit nemůžeme. Přeci jen žijeme ve státě, kde se volavky koupou ve vířivkách a poslanci mezi sebou kšeftují s diskreditujícími materiály na své kolegy.


HP má klávesnici s tlačítkem ctrl+alt+delete


To, nač jsme čekali již od Windows 95, se konečně stalo realitou! Klávesnici, integrující legendární klávesovou zkratku Ctr+Alt+Del do jediného tlačítka, představila firma Hewlett-Packard. Teď už zbývá jen tlačítko, propojené hardwarově přímo na reset na skříni a práce s Windows bude konečně jednodušší :-D.


Kraj chce zvýšit bezpečnost přejezdu ve Studénce


Železniční přejezd ve Studénce je pro mne doslova noční můrou. Od doby, kdy ODS začala opravovat most přes železniční trať (ano, ten most, který jim 8.8. spadl před vlak), se ze Studénky nedostanete směrem na Příbor jinak, než právě přes tento přejezd. Já na něm dostal pokutu a šest bodů, ale od té doby jsem tam na hlídkující policajty narazil jen jednou. Zvláštností tohoto přejezdu je i fakt, že kdykoli se k němu přiblížím já, rozbliká se na něm červená :).


Výjimkou nejsou ani čekací doby, dosahující dvaceti minut (to když se nádražáci ve Studénce rozhodnou „šíbovat“ s vagónama). Silnice, po které je směřována objížďka, rozhodně není dimenzována na takovou zátěž, jaké je vystavena nyní. Ostatně dobře se situace odráží na můstku, nacházejícím se na této silnici: postupně na něm byl zúžen jízdní profil a následně i omezena rychlost na 50 km/h.


Protože je na přejezdu skoro permanentně kolona, stává se, že auta nestíhají přejet a už se znovu spouští závory. Údajně tam již několik vozidel zůstalo stát a jen shodou náhod se do nich netrefil projíždějící vlak. Kraj prozatím vyřešil situaci cedulemi „Nevjížděj na přejezd, pokud ho nemůžeš přejet!“ (ano, takhle nám tam tykají), nicméně je jasné, že toto nelze považovat za systémové řešení. Nyní se jedná o uvolnění částky 1,5 milionu na to, aby dopravu na kritickém přejezdu, který – estéti prominou – „smrdí průserem,“ řídili městští a státní policisté. Budu hodně překvapený, když policie bude dělat něco jiného, než stát v roští a kasírovat. Že by dbala na to, aby na přejezdu opravdu za žádných okolností nezůstal někdo stát a nezpůsobil další katastrofu? Nenechte se vysmát! Přeci nebudou vylézat z vyhřáté feldy….


V 17.44 začíná podzim, léto končí


Jak jste si jistě všimli, v pondělí 22.9. v 17:44 skončilo léto. Sám to pociťuji na ranních cestách do práce: obvykle vyjíždím v 5:05-5:15 a vzpomínám na to, jak v červenci touto dobou bylo světlo. Postupně slunce vycházelo později a později, až nyní vylézá nad obzor ve chvíli, kdy už půl hodiny sedím v práci. Skutečně se netěším na plískanice a už vůbec ne na sníh, mráz a kraťoučké dny….


Ověřte si své znalosti pravopisu v jazykovém testu na iDNES.cz


Na serveru iDnes udělali konečně něco užitečného: připravili pro čtenáře „diktát.“ Samozřejmě jsem si to nemohl nechat ujít a otestoval jsem se. Výsledek mě mile překvapil: 0 chybek (resp. 1 chybu mi iDnes započítal, ačkoli jsem ji před odesláním opravil). Nebylo by špatné, kdyby se takto musel povinně testovat každý, kdo chce psát kamkoli na Internet. Ono sledovat některé texty (i v médiích typu iDnes, nebo Aktuálně, kde by IMHO měl být korektor) je občas jen pro otrlé povahy. (Nejen gramatickou) úroveň diskuzí pod články snad raději ani nebudu hodnotit….


Ostravská vysoká škola málem lehla popelem


To, co jsme si jako děti přáli asi všichni, se splnilo mé manželce. Vyhořela jí škola. Velkou radost ale neměla, protože jen kvůli úternímu vyučování vstávala společně se mnou brzy ráno. O tom, že se ve škole neučí, se navíc dozvěděla až poté, co dorazila na místo.


Mladíci na YouTube ukázali, jak se dostat do BMW či Fabie


Že by další námět pro knížku, nebo televizní seriál „Černá sanitka?“ Ano, věřte tomu, nebo ne, videa donedávna jen kolující e-mailem, ukazující, jak se parta mladíků baví otevíráním vozidel vším možným od záchodového zvonu po anální kolík, jsou „fake.“ Jinými slovy: jde o manipulaci a žádným z prezentovaných způsobů auto rozhodně neotevřete (pro jednoduchost můžete zkusit dálkové ovládání od TV). Chlapci se teď asi musí bavit hned dvojnásobně: poté, co se jejich video rozšířilo elektronickou poštou, se objevilo jako seriózní zpráva na webu iHNed.cz, spadajícím pod Hospodářské noviny. Začínám mít pocit, že kdybych natočil psa, jak vykonal svou potřebu pod stojící auto a pak zahrál, že se auto díky tomu otevřelo, zveřejnili by to na tomto serveru také….


Nemocniční seriály jsou k smíchu


„A nejen ty nemocniční!“ dodal bych s chutí. Strategie tento článek vysloveně odflákla. Věřím tomu, že by se na téma „nemocniční seriály versus realita“ dalo napsat mnohonásobně více! Sám jsem byl velmi překvapen, když jsem nastoupil do „své“ první nemocnice, že tu personál neběhá s pacienty na lehátkách, ani v letu nerozráží dveře, jak jsem to vídal v seriálu Pohotovost (Emergency Room), který jsem v té době sledoval. Dokonce ani když přistál záchranářský vrtulník s těžce zraněným pacientem se žádné „stovky pod deset vteřin nekonaly.“ Nejprve se počkalo, až se vrtulníku dotočí vrtule (v seriálech se zásadně vybíhá pod běžícími listy), pak pomalu nacouvala sanitka (taky zajímavost: pacienta musí až na místo předání dovézt rychlá záchranná služba, nikoli nemocniční sanita, ačkoli ta je k dispozici přímo v areálu), lážo-plážo přeložili pacienta a krokem odjeli na příjem. Vrtulník pak vždy asi dvacet minut čekal, než mu sanita přiveze zpátky lehátko. Opravdový úprk zdravotníků jsem viděl jen jednou, když malému chlapci, dítěti zaměstnankyně nemocnice, spadl z Avie na hlavu několik desítek kilo vážící kontejner s jídlem. Seriálovou atmosféru ale narušila situace, kdy vedoucí lékař JIPky volal řediteli nemocnice, zda může operovat (ptal se proto, že se mělo jednat o finančně náročný zákrok). Ředitel, vystudovaný ekonom, sice asi nerozuměl, co přesně se děje a co se bude operovat, ale blahosklonně svolil. Teprve poté byl ten malý chudák (teď mám na mysli pacienta, ne ředitele) odvezen na sál.


Když mne přiveza rychlá záchranná služba „pod majákem“ s úrazem nohy na chirurgii (shodou náhod do nemocnice, kde jsem dělal), hlásili hned ve dveřích sestře: „Vezeme vám pána, proříznutý lýtkový sval, docela mu to leje!“ Reakce rozhodně nevypadala tak, jak vídáme v seriálu: tedy žádné seběhnutí přítomných zdravotníků, vjezd na lehátku až do ordinace, neřku-li na sál…. „Ať se posadí do čekárny,“ zněla reakce. Tak jsem seděl v trenýrkách na plastové židli, krev prosakovala skrze dva obvazy, kterými mi omotali nohu v sanitě a sledoval jsem, jak na podlaze vytvářím ne zrovna estetickou krvavou louži. Zcela to dorazil můj spolužák z gymnázia, který mě kontroloval následující den: „No, pěkně Ti to sešili! To já bych se s tím tak nesral!“ Bohužel bylo vidět, že svůj komentář myslí zcela vážně. Tohle taky asi v „Růžovce“ neuvidíte….


Podobně „neseriálově“ zní zpráva o pacientovi s amputovanou rukou, kterého vrtulníkem tahali dvě hodiny po všech čertech. Ačkoli se úraz stal v Liberci, byl nakonec přijat až v Brně. Nemocnice v Praze a v Plzni pacienta prostě nepřijaly. Zda nakonec díky „rychlé“ zdravotnické péči o ruku přišel, to již média nezmiňují. A to chce stát rušit některá úrazová oddělení, která jsou po jednom v každém kraji….


Abych se tedy vrátil k titulku zprávy: nemocniční seriály jsou sice možná k smíchu, ale nemocniční realita je, bohužel, spíše k pláči.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *