Už se vám někdy stalo, že jste smazali důležitý soubor, vysypali ho z koše a po několika dnech jste si vzpomněli, že zrovna tento soubor potřebujete? Mně se právě toto stalo nedávno: sestříhal jsem přímý přenos VC Bahrajnu F1, vypálil ho na DVD a smazal MPEG z pevného disku. Poté jsem ještě stihnul pevný disk defragmentovat a přibyla na něm celá řada nových souborů, což by byl pro případnou obnovu kýženého materiálu téměř jistý konec. Nikoli ale pro program Piriform Recuva, který i po těchto operacích dokázal několikagigabajtový soubor obnovit! S aplikacemi firmy Piriform jste se na našem blogu již mohli setkat – před několika dny jsme zde recenzovali vynikající defragmentační nástroj Defraggler. Pojďte se tedy podívat na to, jak můžete zachránit smazané soubory jak z pevných disků, tak i z pamětí flash a paměťových karet.


Piriform Recuva se představuje


Program si můžete stáhnout z webu. Testovali jsme verzi 1.14.321. Instalační program má pouhých 2,18 MB, což je, vzhledem k síle tohoto nástroje, docela málo.


Instalace


Po spuštění instalace budete v první řadě dotázáni na jazyk, ve kterém mám Recuva komunikovat. Nabídka je poměrně široká, čeština ale bohužel chybí (k dispozici je ale slovenština). Další průběh je víceméně standardní a pokud nebudete chtít měnit některé parametry, vystačíte s tlačítky Next, I Agree, Next, Install a Finish. Před stiskem tlačítka Install věnujte pozornost zatržítku Install optional Yahoo! Toolbar – jestliže nechcete instalovat panel nástrojů Yahoo!, doporučujeme tuto volbu deaktivovat.


Zachraňujeme smazané soubory


Hned po spuštění programu se vás ujme průvodce, který vás povede celým procesem. Samozřejmě je možné režim průvodce vypnout a to hned v prvním kroku volbou Do not show this Wizard on startup. Osobně ale režim průvodce doporučuji.


První krok průvodce


Pokračujete, jak jinak, stiskem tlačítka Další (i když nainstalujete např. anglickou verzi, popis těchto tlačítek si Recuva bere ze systému, takže mluví česky). Tím přejdete do druhého kroku, v němž aplikaci sdělíte, jaké soubory chcete vyhledat a obnovit. Volby jsou následující:
 • Pictures – obrázky (např. z digitálního fotoaparátu). • Music – audio soubory (např. MP3). • Documents – vyhledá nejznámější dokumenty kancelářských balíků, jako třeba Wordu, nebo Excelu. • Video – filmy a videosoubory. • Other – hledá všechny soubory bez rozlišení typu.Výběr typu souborů, které budeme chtít obnovit


Po stisku tlačítka Další jste dotázáni, kde chcete pohřešované soubory hledat. Volby jsou:
 • Im not sure – tuto volbu zvolte, pokud si nejste jisti, kde se soubory původně nacházely. Recuva pak prohledá celý počítač, včetně výměnných médií. • On my media card – tuto variantu vyberte v případě, že se požadované soubory nachází na výměnném médiu (např. paměti flash, kartě ve čtečce karet, nebo fotoaparátu v režimu mass storage). • In My Documents – prohledá výchozí složky dokumentů (tj. ve Windows XP c:Documents and Settings%username%Dokumenty). • In the Recycle Bin – pokud jste si jisti, že jste soubor měli v koši a následně jste koš vysypali, nebo byl soubor smazán systémem z důvodu jeho zaplnění, bude ideální právě tato volba. • In a specific location – vyhledá smazané soubory na vybraném disku, nebo složce.Správný výběr prohledávané lokace samozřejmě výrazně ovlivňuje rychlost vyhledání odstraněných souborů – je celkem jasné, že první volba, při níž Recuva prohledává celý počítač, zabere více času, než prohledání konkrétně určené složky.


Výběr prohledávané lokace


Po stisku tlačítka Další se dostanete na poslední krok průvodce, ve kterém jste informováni o tom, že po ukončení hledání uvidíte seznam souborů, které program nalezl a že jejich obnovu můžete vyvolat tlačítkem Recover. Je zde ještě volba Enable Deep Scan, která je doporučena pouze při opakovaném hledání (tedy pokud na první pokus nenajdete hledaný soubor). Tzv. “hloubkový sken” je sice pečlivější, ale výrazně pomalejší a na větších discích se hledání může protáhnout i na hodiny…. Osobně jsem tuto volbu ještě nikdy nevyužil, neboť Recuva mi dokázala najít a obnovit soubory již při základním skenu.


Vyhledávání smazaných souborů spustíte tlačítkem Start.


Finální fáze průvodce obnovením souborů


O průběhu vyhledávání jste informováni v okně programu. Celý proces trvá řádově několik málo minut.


Probíhá vyhledávání souborů


Výsledky vyhledávání jsou následně zobrazeny podle toho, jaký typ souborů jste chtěli vyhledat. Jinak vypadají výsledky hledání obrázků, kdy se Recuva snaží zobrazit i náhledy nalezených souborů, odlišně jsou pak prezentovány soubory v případě, kdy například zvolíte volbu Other. Ve druhém zmíněném případě je vedle názvu souboru a jeho původního umístění signalizována i šance na záchranu, přičemž největší optimismus hlásí zelená barva, celkem dobrou šanci oranžová a naopak červená znamená, že obnova souborů může být nemožná (v takovém případě doporučuji zkusit celý proces znovu v režimu Deep Scan).


Výsledky hledání v případě, že jsme hledali obrázky
Výsledky hledání v případě, že jsme neurčili typ hledaných souborů


Soubory, které chcete obnovit, můžete vybrat buď jednotlivě (pomocí zatržítka u názvu každého jednoho souboru), nebo komplet všechny (zatržítkem v záhlaví – tedy zcela vlevo nahoře). Po dokončení výběru souborů k obnovení stiskněte tlačítko Recover. Smazané soubory bohužel není možné obnovit do původního umístění, proto budete dotázáni na složku, kam má Recuva obnovené soubory uložit. Pokud je to možné, snažte se obnovené soubory uložit na jiný logický disk, než ze kterého je obnovujete! Předejdete tak případnému přepsání smazaných souborů nově obnovenými.


Výběr složky, kam budou obnoveny soubory


Délka obnovy je přímo závislá na počtu a velikosti zvolených souborů, zpravidla ale netrvá déle, než několik okamžiků.


Obnovení souborů netrvá dlouho


Stisknete-li tlačítko Switch to advanced mode, dostanete se do tzv. “režimu pro pokročilé.” V něm vám přibude několik možností, jako například zobrazení náhledu (záložka Preview), podrobných informací o vybraném souboru (záložka Info), nebo zobrazení jeho hlavičky (Header). V horní části okna pak můžete nastavovat parametry dalších případných vyhledávání, jako je prohledávaný disk, nebo typ hledaného souboru.


Recuva v režimu pro pokročilé


Volbou, která by se vám mohla hodit, je obnova souborů, včetně jejich původní adresářové struktury. Výchozí nastavení totiž “sype” všechny obnovené soubory “na jednu hromadu” do složky, kterou jste zvolili. Chcete-li zachovat i složky, v nichž byly soubory uložené, pak stiskněte tlačítko Options a na první záložce Options zatrhněte zatržítko Restore folder structure.


Další možnosti aplikace Recuva


Možná si právě říkáte, že mazání souborů ve Windows není moc bezpečné, když lze pomocí podobných nástrojů získat zpět prakticky vše, co bylo vymazáno a vysypáno z koše. Ano, skutečně je tomu tak! Recuva má ale řešení: dokáže soubory, jež byly smazány systémem Windows, smazat definitivně a to pomocí tzv. “bezpečného smazání.” Windows totiž nemažou soubor kompletně, ale pouze odstraní v tabulce rozložení souborů informaci o tom, že je ten který soubor někde uložen. Recuva pak nedělá nic víc, než že tento záznam v tabulce obnoví a zkopíruje obsah smazaného souboru na jiné místo.


Chcete-li mít jistotu, že některý soubor už nepůjde obnovit, může vám opět pomoci Recuva. Stačí v seznamu nalezených (a tedy obnovitelných) souborů zaškrtnout ty, jež chcete definitivně zlikvidovat, kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat volbu Secure Delete Checked. Tím provedete definitivní likvidaci a o případnou obnovu takto smazaných souborů se ani nesnažte :).


Neobnovitelné smazání souboru


Výhody Piriform Recuva
 • Možnost vyhledávání souborů podle typu. • Obnovování souborů jak z pevných disků, tak i z flash pamětí a paměťových karet. • Podpora Windows Vista, 2003 Server, XP, 2000 a 98. • Podpora FAT16, FAT32 a NTFS. • Zdarma pro domácí i firemní použití.Další informace


Recenze dalších užitečných programů od Piriformu

 • CCleaner (Vyčistěte zdarma svoje PC: Piriform CCleaner)
 • Defraggler (Defragmentace disku zdarma: Piriform Defraggler)
Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *