Tak, volby jsou za námi. Jak dopadly, to dnes už asi ví každý, včetně těch, jež se běžně o politiku nezajímají. Potěšila mě především volební účast, která překonala 60%.

ODS zvítězila, to je jasný a nezvratný fakt. Já jsem volil, jak jsem zde prezentoval, ČSSD a to především díky triu plánovaných ministrů Rath, Moos a Benešová. Po volbách mě ale čekala celá řada překvapení….

Velká koalice

Je jasné, že patová situace silně znesnadní Mirku Topolánkovi sestavení vlády, jež by získala nadpoloviční většinu poslanců. Co mě ale překvapuje, je skutečnost, že se stále více mluví o tzv. “velké koalici” ODS a ČSSD. Ačkoli bych samozřejmě rád viděl ve vládě i některé lidi z nynější opozice, přišel by mi tento krok jako podraz na voliče modrých ptáků. Přeci jen nejen předseda ODS Topolánek stavěl své volební kampaně v rovině “nevolte ČSSD, protože (výčet důvodů)”. Paroubek chce velkou koalici bez Topolánka, Topolánek ji rázně odmítá. Podobnou situaci ale naše země pamatuje, když ODS nejprve před volbami propagovala heslo “Doleva, nebo s Klausem” a po volbách vznikla “opoziční smlouva,” což byl jiný výraz pro koalici Klausovy ODS a Zemanovy ČSSD.

Kam vítr, tam plášť

Pravda, tento fakt mě až tak nezaujal u KDU-ČSL, která si hřála křesílka ministerstva zahraničních věcí a dopravy skrze patrně nejslabší ministry Svobodu a Šimonovského. Ostatně o Cyrilu Svobodovi cosi vypovídá i ta skutečnost, že jako reakci na slabý volební výsledek požadoval výměnu předsedy KDU-ČSL, ačkoli jako pražský volební lídr volby těžce projel (4,84%). I když se tato strana za minulé vlády pěkně hřála na kameni dvou ministerstev, nyní již otevřeně vyjednává s ODS. Přeci jen přijít o teplá místečka, to by byla škoda, že?

Překvapivě mi zaznělo podbízení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který v pořadu Otázky Václava Moravce pronesl, že bez hlasů komunistů nemá ODS šanci na sestavení vlády. Že by to snad byla nabídka podpory modré vlády? ODS ústy Mirka Topolánka tuto vizi odmítá, ale kdyby přijala podporu od této strany, byl by to podle mého mínění další možný podraz na její voliče.

Moravo, Moravo, co nám to děláš?

Zatímco v Česku, krom ústeckého kraje, zvítězila ODS, výsledky z Moravy ukázaly, že východní část naší země je spíše levicověji orientovaná, neb všude vyhrála ČSSD. Máme tady demokracii a pod tímto slovem si představuji možnost vyjádření názoru. Moravští voliči svůj názor vyjádřili, přesto se najdou tací, kteří za to napadají celý region. Jistě nepřekvapí, že tyto šovinisticko-fašizující výroky vycházejí ze strany voličů ODS.

Že se takto vyjádří Radek Hulán, který si patrně před volbami natřel modrou i své přirození a jež označuje všechny nevoliče ODS za debily, to by mě nepřekvapilo (svůj příspěvek s výpady již stačil opravit). Ovšem že Filip Rožánek, kterého jsem považoval za “mírně pravicového a inteligentního glosátora” napíše: “Povolební situace znovu ukázala na dlouhá léta neřešený problém. Ten se přitom stává čím dál palčivější záležitostí. Jde o nepochybné moravské sklony otrávit zbytku republiky život.”, to mi přijde jako opravdu hodně blbý způsob útoku a znevažování názoru významné části naší republiky. Je ale pravda, že jsou to právě voliči ODS, kteří sami sebe rádi označují za ty “jediné správné.” O čemsi to svědčí.

Já sám se moravské volbě nedivím – přeci jen právě v tomto regionu ODS napáchala jedny z největších škod a asi málokdo chce, aby se tato doba vrátila. Přinejmenším by si naši úžasní a jedineční Pražáci měli uvědomit, že každý v této zemi má právo volit a nikdo není povinen volit stejně, jako on. Pokud někdo volí jinak, nikdy bychom se neměli uchylovat k takovýmto nechutným výpadům.

Paroubek a Klaus po volbách

Klause nemá smysl komentovat: nikdy nebyl, není a nebude nadstranickým prezidentem a podle toho jedná. Jeho neustálé naschvály vládě, s níž nesouhlasil, leckdy překračovaly únosnou mez. Pevně věřím, že tento vrtošivý stařík zakončí období své monarchie a odstěhuje se někam mimo zájem médií.

O premiéru Paroubkovi jsem napsal, že není mým šálkem kávy a stejně tak není důvodem, proč jsem se rozhodl pro ČSSD. Toto mi potvrdil i svým vyjádřením těsně po volbách. Určitým způsobem chápu jeho výhrady, proti některým momentům, jež se objevily těsně před volbami, jako jsou obvinění ze zneužívání nezletilé dívky. Máme tady ale soudy, na něž se pan Paroubek již obrátil a rozhodnutí bychom měli nechat na nich. Vázat na rozhodnutí soudu následné podání protestu proti volbám mi ale přijde poněkud zvláštní.

Přirovnat výsledky demokratických voleb, ačkoli se mi silně nelíbí, k roku 1946, to je silná káva i na mne a přiznám se, že tento argument se mi opravdu velice nelíbil. Myslím, že co do demagogie si Paroubek může podat ruku s Klausem. Co je zásadní: ČSSD tím rozhodně neprospěl a mnoho levicových voličů bylo jeho výroky silně konsternováno.

Opakovat! Opakovat!

Ač strana, kterou jsem volil, nezvítězila, jsem zásadně proti hlasům, jež zaznívají napříč politickým spektrem a požadují opakování voleb. My občané jsme si demokraticky zvolili takto a nyní je na politicích, aby s rozdanými kartami hráli. V šachu také není možné říci “mně se to postavení figur nelíbí, začneme znovu”. Takovým krokem by se celý institut voleb naprosto zpochybnil, neb by také mohl dojít do stavu, kdy se budou volby pořád dokola a dokola opakovat, dokud se nedojde k nějakému kýženému stavu. Požadovat nové volby (ač by v nich třeba levice vyhrála), je dle mého názoru velice nekorektní!

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *