Ač mi “pan Profesor,” jak se prezidentovi republiky Václavu Klausovi přezdívá, byl v poslední době hodně sympatický svými “anti-eurouniostickými” názory, včera si to u mne doslova a do písmene posral. Nemohu se zbavit dojmu, že na hradě sedí šašek, který má na čele přilepenou nálepku “volte ODS.” Jak si jinak mám vysvětlit fakt, že předtím schválil X neschopných ministrů, včetně “gumídka” Součkové a teď se “šprajcne” jako malé dítě a vymýšlí si důvody, proč nejmenuje ministrem zdravotnictví Davida Ratha?

A lidé se radují, protože se někdo zase postavil nepopulárnímu Paroubkovi. Jenže by si měli uvědomit, že tohle není story o premiérovi, ale o tom, koho budeme mít v čele ministerstva zdravotnictví.

Osobně si myslím, že David Rath by měl dostat šanci, aby ukázal, co na postu ministra zdravotnictví dokáže. Do voleb zbývá jen pár měsíců a pokud se ukáže, že se na toto místo nehodí, nebo že dělá věci jinak, než bychom chtěli, můžeme (pacienti, lékaři, …) ve volbách rozhodnout o tom, že prostě tato vláda s tímto ministrem nebude pokračovat Právě proto si myslím, že je ideální čas na to, aby dlouholetý kritik Rath dostal na tu chvilku do ruky kormidlo.

Podobně, jako Rath, si nemyslím, že by v čele zdravotnického resortu měl být spíše ekonom, než lékař. Sám jsem pracoval v nemocnici, kde byl ředitelem ekonom (s nějakou hutnickou vysokou školou) a po několika letech zametání problémů pod koberec, to s tou nemocnicí šlo pěkně z kopce. Samozřejmě někteří jeho kamarádi si na té nemocnici pěkně namastili kapsu a měli (a mají) se dobře. Dnes ten pán již, díkybohu, neřediteluje.

Dovolím si na závěr ocitovat Rathova slova z jeho vyjádření pro iDnes.cz: “Často se říká, že by měl být v čele resortu ekonom. Nemyslím si, že by to bylo ku prospěchu. Znám několik nemocnic, které do problémů přivedli ekonomové, a naopak znám skvěle fungující nemocnice, které vede lékař. Je to logické, protože ekonom není často schopen vidět medicínské důsledky, a navíc mu lékař v zájmu péče o pacienta dokáže vždy zargumentovat potřebnost přístroje či podávání drahého léku. A to třeba i tehdy, když cena je několikanásobná a účinek jen o deset procent vyšší než u jiného.” S tím nemohu nic jiného, než souhlasit.

Teď jen doufám, že si pan Klaus přestane hrát na uraženého chlapečka, kterému rozšlápli bábovičku a přestane do své funkce motat své osobní názory a případné antipatie. V tomto konkrétním případě totiž nějaký jeho “názor” opravdu není na místě! Až vyhraje ODS se svou “Modrou šancí pro podvodníky,” může si pan Klaus nadiktovat vládní kabinet podle svých představ a požadavků. Jako to dělal dřív, kdy tam byl jeden neschopný blb, vedle druhého – hlavně, že drželi hubu a krok, měli se dobře a mávali (svými?) modrými ptáky.

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *