V bloggerské scéně vypukla zajímavá diskuze. Vše započalo u Pixyho, který je jedním z autorů Pravidel pro tvorbu přístupného webu. Ta byla vystavena v pátek na webu ministerstva informatiky.

První, nad čím jsem se pozastavil, je fakt, že ačkoli za tímto dílkem stojí Pixy a další lidé, ministerstvo tento dokument prezentuje nadpisem Ministerstvo informatiky připravilo…. Nevím, jak autory, ale mne by to naštvalo.

Druhým, poněkud tragikomickým faktem, je skutečnost, že celý dokument byl vystaven ve formátu PDF – tedy v komerčním formátu vyvinutém společností Adobe. Pokud si tedy ona pravidla chcete přečíst, budete potřebovat Adobe Acrobat Reader, nebo jinou „čtečku“ schopnou rozluštit tento formát. To je u dokumentu deklarujícího přístupnost na všech platformách částečně k smíchu, ale bohužel i k pláči. Nepominutelný je i fakt, že celý TŘINÁCTISTRÁNKOVÝ dokument má v PDF před 300 KB a přitom neobsahuje prakticky žádné formátování! Kdyby byl vystaven v HTML, byl by několikanásobně menší….

Pixy se nad tímto výsledkem (nejen) své práce oprávněně rozčiluje na svém blogu, kde se rozjíždí první diskuze k této tematice. Zejména bych „vypíchnul“ příspěvek č. 8 od Arthura Denta, ze kterého je vidět zkušenost s BFU.

Pro svou osobu takřka typicky rýpavě se ozval i Daniel Dočekal (alias MedvídekPů) a nutno uznat – v mnoha směrech má v diskuzi pod svým blogpostem pravdu a jeho výtky jsou z větší části věcné (a bez jemu obvyklých invektiv). Kromě Pixyho a MedvídkaPů bych na této diskuzi vyzdvihl také argumenty Saenika a Jokera.

Co si o tom myslím já? Kdyby weby (alespoň ty oficiální) dělali lidé, kteří tomu rozumí, nestávaly by se podobné věci, jaké předvedli správci webu ministerstva informatiky. Alespoň se ukazuje, že na tom ministerstvu sedí podobní „odborníci,“ jako na ostatních ministerstvech. Proto to tady v té zemi vypadá tak, jak to tady vypadá. A kdyby weby našich oficiálních institucí dělali odborníci a ne lamy, nebyla by potřeba ani žádná pravidla.

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *