Po půl roce jsem se konečně dokopal k sepsání trip reportu z naší podzimní dovolené, během které jsme navštívili města Česká Třebová, Lanškroun, Litomyšl, Mohelnice, Nové Hrady, Olomouc a Polička. Velké poděkování patří mé tetě Ivaně, která mi sepsání reportu připomněla.
Bylo září 2024, já sbíral síly po prodělaném covidu, který mě docela slušně sebral, a manželka přišla s tím, že bych si měl vzít dovolenou. Jsem totiž workoholik, a kdybych svou ženu neměl, tak bych si patrně žádné volno nikdy nevzal. Tentokrát jsem toho všeho měl doslova „plné kecky“, takže jsem poměrně rychle a bez velkého odporu souhlasil.
Manželka ale trvala na tom, že všechno zařídí sama a celé to pro mě bude překvapení. Věděl jsem tedy datum, ale netušil jsem, kam přesně jedeme či kde budeme bydlet. Pro mě, který má rád věci naplánované a pod kontrolou, to nebylo úplně snadné spolknout. Poté, co jsem hodně otravoval, jsem se alespoň dozvěděl, že to je „kousek za Olomoucí“.
Pondělí: Polička
V pondělí 16. září přišel „den D“ Vyjeli jsme nějak kolem poledne a cestou jsme se samozřejmě museli zastavit v Lošticích. Proč? Protože je tam podniková prodejna Olomouckých tvarůžků (to velké O je tam správně – tak se ta firma jmenuje). Nakoupil jsem si zásoby, ať má ta dovolená trochu grády :-D! Manželka, která tento typ sýrových pochoutek úplně nevyhledává, byla určitě nadšená :-D!
- Židovský hřbitov v Lošticích
- Prodejna Olomouckých tvarůžků
- Náš nákup v prodejně tvarůžků
Zapomněl jsem podotknout, že to bylo zrovna období, kdy Česko zužovaly velké deště a následné povodně. Naštěstí navigace Waze věděla prakticky o všech uzavírkách, takže jsme jeli v klidu a v pohodě a nemuseli jsme nic řešit. Jen jsme museli vynechat některé z keší naplánovaných na cestu, protože se k nim v tu dobu nedalo dostat.
Kolem čtvrté odpolední jsme dorazili na místo, konkrétně do města Polička v okrese Svitavy. No, musím říci, že v první chvíli by se ve mně krve nedořezali. Naším dočasným bydlištěm byl totiž mini domeček – dřevostavba pokrytá plechem.
Dole jídelní stůl, pár židlí, mini linka, krb, koupelna se sprchovým koutem a záchod. Nahoře v podkroví ložnice. No, ložnice – byly tam matrace na zemi, protože podkroví bylo tak nízké, že by se tam postele nedaly dát. V mém věku už se mi z toho nevstávalo zrovna nejlépe.
Nakonec jsem ale v tom ubytování našel zalíbení. Svým způsobem to bylo možná i romantické. Určitě to bylo vykročení ze zažitého komfortu, kdy žijeme ve dvou v docela velkém bytě. Přes malé rozměry na nás nepadla ponorková nemoc a nestandardní obydlí jsme si nakonec pěkně užili. Jo, a co bylo zásadní: byla tam Wi-Fi. Připojení k internetu bylo sice brutálně pomalé, ale lepší než nic.
Po ubytování jsme si jen chvilku odpočinuli a hned jsme se pustili do zkoumání okolí. Nutno říci, že v Poličce je co vidět! A jako průvodci zajímavými místy nám tradičně sloužily kešky. Díky nim jsme mohli vidět například Šmídovu vilu ve funkcionalistickém stylu, rozvodněný Bílý potok, nebo městské opevnění s devatenácti věžemi.
- Šmídova vila (Polička)
- Rozvodněný Bílý potok
- Kostel svatého Jakuba
- Městské opevnění v Poličce
- Městské opevnění v Poličce
- Městské opevnění v Poličce
Okoukli jsme i Palackého náměstí s barokní radnicí, kašnou a Mariánským morovým sloupem. Při sběru kešek jsme se prošli také barevnými uličkami Parkány a Na Bídě, kde se nacházejí repliky původních roubených domků. Putování jsme zakončili výtečným hamburgerem z místního Mystery Grillu.
- Palackého náměstí
- Mariánský morový sloup
- Barevná ulička
- Most přes rozvodněný potok
- Procházka po Poličce
- Hamburger z Mystery Grillu
Úterý: Česká Třebová a Lanškroun
Druhý den, tj. v úterý 17. září, jsme vyrazili do vzdálenějšího okolí. Začali jsme v České Třebové, kde jsme se nejprve pokochali pohledem na vzedmutou řeku Třebovka. Další zastávkou byl starý hřbitov a pozdně románská kaple, rotunda svaté Kateřiny. To místo mělo své kouzlo, a i sem nás přivedly kešky. Vidíte? Není to jen o hledání krabiček!
- Vzedmutá Třebovka
- Rotunda svaté Kateřiny
- Rotunda svaté Kateřiny
Poté jsme se přesunuli do Lanškrouna, kde jsme jako první navštívili Nový Zámek. Tedy zámek – jak jsem se později dočetl na internetu, jedná se o zbytek rozsáhlého barokního zámku rodu Lichtenštejnů. Původní zámek byl známý svou monumentálností a bohatou architekturou. Dnes z něj zůstala pouze část, která však stále připomíná jeho někdejší slávu.
V Lanškrouně jsme odlovili pár kešek, a protože jsme už měli hlad, navštívili jsme Esko bistro, známé svou pestrou nabídkou a důrazem na kvalitu a čerstvost, které má na Googlu hodnocení 4,9. Nelitovali jsme – espresso tonic i domácí ledový čaj byly vynikající. Taktéž obložený croissant mi chutnal.
- Esko bistro – espresso tonic
- Esko bistro – domácí limonáda
- Esko bistro – obložený croissant
Pak jsme ještě obešli náměstí J. M. Marků, vyfotili si zdejší radnici a gymnázium. Pak jsme se přesunuli na náměstí Aloise Jiráska, jehož součástí je i lanškrounský zámek. Dlážděné křivolaké uličky měly rozhodně své kouzlo, navíc nám vyšla zlatá hodinka, ve které fotky vypadají ještě o něco lépe než obvykle. Zaujal mě také obchůdek s lehce archaicky působícím názvem „Požitkářství“.
- Radnice na náměstí J. M. Marků v Lanškrouně
- Radnice
- Gymnázium na náměstí J. M. Marků
- Náměstí Aloise Jiráska
- Zámek v Lanškrouně
- Lanškrounský zámek
- Část zámku v Lanškrouně
- Uličky
- Požitkářství
Pomalu se ale začínalo stmívat, takže jsme si prošli ještě pár uliček a vydali se do Poličky. Cestou jsme si nakoupili nějaké jídlo v Lidlu a večer jsme si mohli užít rozsvícený mini domeček, který působil opravdu kouzelným dojmem.
- Náměstí při západu slunce
- Náměstí v Lanškrouně
- Večerní mini domeček
Středa: Litomyšl
Třetí den, tj. ve středu 18. září, jsme vyrazili na cesty až později odpoledne, konkrétně kolem čtvrté hodiny. Nejdřív jsme sebrali jednu keš u Sebranic, a poté byla naším cílem Litomyšl. Tou jsme v minulosti několikrát projížděli, ale nikdy nebyl čas si ji prohlédnout pořádně. Tak jsme to hodlali napravit.
Smetanovo náměstí je opravdu moc pěkné. S délkou 493 metrů je jedním z nejdelších náměstí v České republice. Jsou tu různobarevné domy, z nichž většina zjevně nedávno prošla rekonstrukcí. Dominantou náměstí je radnice s věží, na které se nachází orloj z roku 1907, ukazující čas ve čtyřiadvacetihodinovém cyklu, fáze Měsíce a polohu Slunce vůči zvěrokruhu.
- Smetanovo náměstí (Litomyšl)
- Orloj na Smetanově náměstí (Litomyšl)
- A ještě jednou Smetanovo náměstí
Prošli jsme také krátkou (přibližně 70 metrů), ale rozhodně zajímavou uličku Josefa Váchala. Nacházejí se v ní sgrafity, které zdobí fasádu jednoho z domů. Sgrafita jsou replikami dřevorytů z Váchalova „Krvavého románu“ a byla vytvořena v roce 1998 absolventy litomyšlské restaurátorské. Jsou doplněny jsou o citáty z knihy, například „Komu se nelení, len nepěstuje“ nebo „Lež vyhledávej, koho zradila pravda“.
Pak jsme se procházeli dál a viděli například kostel Rozeslání apoštolů, poprvé zmíněný v roce 1407, či Toulcovo náměstí. V nárožním domě čp. 151 na tomto náměstí žila v letech 1834 až 1845 známá česká spisovatelka a autorka kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová. Poté jsme se vrátili zpět na Smetanovo náměstí, které jsme si celé prošli.
- Schody na Fortnu
- Kostel Rozeslání apoštolů
- Toulcovo náměstí
Samozřejmě ani zde jsme nemohli odolat možnosti ochutnat něco dobrého. Vybrali jsem si kavárnu Kafemysl s venkovním posezením Ta se specializuje se na přípravu kvalitní výběrové kávy, především od české pražírny Coffee Source, nicméně protože se blížil večer, dali jsme si domácí limonádu a nějaké zákusky. Nebylo to špatné, ale že bych kvůli tomu, jak já říkávám, „sjel z dálnice“, to určitě ne.
- Smetanovo náměstí
- Morový sloup na Smetanově náměstí
- A ještě Smetanovo náměstí
- Jídlelní lístek Kafemysl
- Domácí limonáda z Kafemysli (Litomyšl)
- Zákusek z Kafemysli (Litomyšl)
Zlatá hodinka se opět vyvedla, takže jsme pořídili ještě několik fotek Smetanova náměstí a přilehlých uliček. Poté jsme se přesunuli na Zámecké návrší a zapadající slunce spolu s oblohou zakalenou saharským pískem předvedlo úchvatnou podívanou. Kromě historických budov nás zaujala přístavba raně barokní piaristické koleje, která v roce 2017 získala titul „Stavba roku“.
- Zámecké návrší
- Zámecké návrší v Litomyšli
- Přístavba raně barokní piaristické koleje
Navštívili jsme také klášterní zahrady, kterým dominuje kostel Povýšení svatého Kříže a piaristický kostel Nalezení svatého Kříže. Slunce a obloha zde předváděly neskutečnou podívanou. Působivé byly také sochy sochaře Olbrama Zoubka, jehož dílo znám ze schodů pod Petřínem. Prošli jsme si také exteriéry zámku Litomyšl a kolem sedmé už jsme mířili do Poličky. Večer jsme zakončili špekáčky opečenými nad ohněm.
- Klášterní zahrady
- Klášterní zahrady
- Kostel Povýšení svatého Kříže
- A ještě klášterní zahrady
- Sochy sochaře Olbrama Zoubka
- Kostel Nalezení svatého Kříže
- Zámek Litomyšl
- Zámek Litomyšl
- Zámek Litomyšl
Čtvrtek: Nové Hrady a zase Litomyšl
Čtvrtý den, tj. ve čtvrtek 19. září, nás uvítala azurově modrá obloha. Byli jsme z předchozích tří dnů poněkud „upajdaní“, tak jsme se rozhodli, že tento den bude trochu víc odpočinkový. Až kolem šesté večer jsme vyrazili na pár kešek – nejprve do Budislavy, pak k Toulovcově rozhledně u Jarošova (ne, to není ten Jarošov s pivovarem z písničky od Argemy, ten je u Uherského Hradiště).
- Mini domeček
- Hledáme kešku v Budislavy
- Toulovcova rozhledna u Jarošova
Výlet jsme chtěli zakončit keškou u zámku v Nových Hradech. Ten je často označován jako „Malý Schönbrunn“ nebo „České Versailles“ a jde o rokokový zámek nach vzoru francouzských letních sídel. Bohužel nás nenapadlo, že se areál ve večerních hodinách zavírá. Takže jsme viděli jen pár labutí, nějakou nutrii (či co to bylo) a dlážděnou příjezdovou cestu.
- Zámek Nové Hrady
- Bohužel zavřeno
- Nutrie u zámku
- Příjezdová cesta
- Zámek Nové Hrady z dálky
- Labuť
Protože se nám ještě nechtělo domů, vrátili jsme se znovu do Litomyšle. Zde jsme ještě polovili několik kešek a navštívili zastřešenou Smetanovu lávku pro pěší z roku 2022, která má zajímavý přístup výtahem. Tím jsme se samozřejmě museli svézt! V roce 2023 získala Smetanova lávka hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu. Porota ocenila její přínos k propojení dvou částí města a harmonické začlenění do okolního prostředí.
- Výtah na Smetanovu lávku
- Smetanova lávka
- Pohled ze Smetanovy lávky
- Výhled ze Smetanovy lávky
- A ještě Smetanova lávka
- Naposledy Smetanova lávka
Na večeři jsme tentokrát vyrazili do Havran restaurant penzion (na Googlu hodnocení 4,4). Opět jsme mohli posedět venku, tentokrát s výhledem na kostel Nalezení sv. Kříže. Domácí limonáda nebyla špatná a Bún bò Nam Bộ též chutnalo. Ale zase musím konstatovat, že z dálnice bych sem na jídlo nesjížděl.
- Výhled z Havran restaurant penzion
- Domácí limonáda v Havran restaurant penzion
- Večeře v Havran restaurant penzion
Večer jsme skočili do vířivky, která byla na zahradě u domečku. Musím říci, že to byl zážitek – venku už bylo relativně chladno, ale voda ve vířivce byla krásně teplá. A k tomu všemu hvězdné nebe nad hlavou. No, co víc si přát! Však už mě manželka také pokoušela, zda si nepořídíme vířivku i domů.
- Večerní Litomyšl
- Večerní Smetanovo náměstí
- Vířivka u mini domečku
Pátek: Mohelnice, Olomouc a domů!
Pátý a poslední den, tj. pátek 20. září, byl ve znamení návratu. Už v 10:15 jsme tankovali a vyráželi na cestu. Nemohli jsme minout keš u historické hranice mezi Moravou a Čechami, nicméně bohužel jsme jí nenašli. Cestou jsme se zastavili ve Svitavách u zdejší sportovní haly a také u kostela svatého Josefa, který byl postaven v letech 1894–1896 podle plánů vídeňského dvorního stavitele Josefa Schmalzhoffera.
- Historická hranice mezi Moravou a Čechami
- Sportovní hala ve Svitavách
- Kostel svatého Josefa
Následoval přesun do Moravské Třebové. Zde nás mile překvapilo útulné náměstí T. G. Masaryka s morovým sloupem (byl postaven v letech 1716–1720 jako památka na morovou epidemii, která postihla město v letech 1715–1716.) a radnicí. V rámci odlovu keší jsme prošli pár okolních uliček a usoudili jsme, že centrum tohoto města má své kouzlo.
- Náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové
- Morový sloup v Moravské Třebové
- Radnice v Moravské Třebové
- Uličky v Moravské Třebové
- Keška v místním infocentru
- Moravská Třebová
Prošli jsme také exteriéry místního zámku, jehož některé části však působily poněkud zanedbaným dojmem. Na to, že prý patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě, tedy nic moc!
- Zámek Moravská Třebová
- Areál zámku v Moravské Třebové
- Zanedbaný stav nás zklamal
- Moravská Třebová – zámek
- Z dálky to vypadá trochu lépe
- Cesta ze zámku
Cestou jsme se zastavili v Mohelnici pro keš u velmi zajímavé sochy, která je památníkem děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Socha sama o sobě je velice působivá, ale když jsem si o ní přečetl víc, běhal mi z toho mráz po zádech. Socha je totiž na místě, kde byl 18. září 1685 nespravedlivě upálen během čarodějnických procesů. Lautner byl obviněn z čarodějnictví a po mučení odsouzen k smrti. Jeho příběh inspiroval knihu „Kladivo na čarodějnice“ od Václava Kaplického a stejnojmenný film režiséra Otakara Vávry.
Cestou zpět jsme se pochopitelně museli zastavit v Lošticích pro zásobu dalších tvarůžků.
- Loštické náměstí
- Kašna v Lošticích
- A opět moje milovaná prodejna
Pak jsme odlovili několik kešek v Olomouci, kde jsme nemohli vynechat návštěvu naší oblíbené cukrárny/kavárny NM Desserts. To je tak skvělý podnik s výbornou kávou a fenomenálními zákusky, že se k němu vyplatí nejen sjet z dálnice, ale už se pro nás stal i cílem naší cesty z Ostravy. Ani tentokrát jsme neodjížděli zklamaní.
- Kávička z NM Desserts
- Domácí limonáda z NM Desserts
- Zákusek z NM Desserts
V 17:41 jsme dorazili domů, do Ostravy. Zpětně hodnotím tento výlet/dovolenou velmi kladně. Bydlení v mini domečku bylo zajímavou zkušeností. Navštívili jsme řadu krásných míst, která rozhodně stála za vidění.
0 komentářů