Třídíme, nebo netřídíme odpad dostatečně? Je to jedno – zdražovat se bude stejně!*Nečas nechtěl zdravotnické poplatky. Pak je jeho vláda zavedla*Petr Nečas mlčící, nejednající*Dlouhý kandiduje na prezidenta a lže v kampani*Další zdražení zdravotního pojištění? Už je to tady!


Lidé si za odvoz odpadků značně připlatí

Česká televize je provládní médium – aby také ne, když členy její Rady volí Poslanecká sněmovna. Podle toho také vypadá její zpravodajství, které je jen ve výjimečných případech kritické a objektivní, natožpak vyvážené.

Ukážeme si to na názorném příkladu: poslanci (tj. ti, kteří volí Radu ČT) schválili zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Kdysi občané za tuto službu neplatili nic, neboť byla hrazena z daní, později byl svoz odpadu zpoplatněn zvlášť, což je typická ukázka zvýšení povinných odvodů bez zvyšování oficiální daňové zátěže. To aby se Kalousek mohl chvástat tím, že máme v Česku malé daně. Ještě v letošním roce museli občané platit 500 Kč/osobu, od příštího roku to bude až dvakrát tolik.

Otázkou je, jak takovou – evidentně ne právě milou – zprávu předat občanům. Samozřejmě je nutné zapojit veřejnoprávní a tedy propagandistické médium. Česká televize tedy uvedla, že “Každý Čech naplní průměrně 16 popelnic za rok, odpad ale málokdy třídí. Likvidace přitom stojí města a obce miliony korun, proto odvoz odpadků díky novele zákona od roku 2013 značně zdraží.”

Na první přečtení to zní docela logicky: občané netřídí, třídění něco stojí, je nutné platit více, než kdyby občané třídili. Pravda je ale maličko jinde – viz tisková zpráva společnosti TETRA PAK z letošního července: “Pro dvě třetiny obyvatel České republiky se třídění odpadu stalo součástí jejich každodenního života. I díky tomu patříme k pětici nejzodpovědnějších evropských zemí, spolu s Belgií, Rakouskem, Německem a Nizozemím.”

Jinými slovy: můžete třídit, jak chcete, stejně budete platit víc! A co je ještě lepší: budete platit stejně, jako ti, kteří opravdu odpad netřídí.

Právě proto odmítám třídit odpad. Jediné, komu tím prospěji, jsou firmy, svážející separovaný odpad a následně ho prodávající k dalšímu zpracování. Dostávají moje peníze od města (za svoz odpadu) a také od odběratelů (za druhotné suroviny). Proč bych jim měl v tomto směru usnadňovat práci? Proto, aby mi politici za rok zase zdražili svoz odpadů se lživým zdůvodněním, že pořád třídíme málo? Leda tak nakašlat, vážení!


Zdravotnické poplatky nechceme. Levicový server vyšťoural staré video s Nečasem

Předvolební lži Petra Nečase jsou takovou pěknou klasikou. Jeho “ODS nebude zvyšovat daně” slyšel asi každý.

V posledních měsících se ale stále častěji mluví o zvyšování tzv. “regulačních” poplatků ve zdravotnictví. Jde o ten samý princip, jako u výše uvedených odpadků: stát začal vybírat část peněz “stranou”, aby se nezvyšovala oficiální čísla daňového zatížení občanů. Opozici by se totiž jinak snadno dokazovalo, o kolik procent více vybírá od lidí vláda pod taktovkou ministra financí Kalouska.

Podívejte se na video, na kterém se Petr Nečas před šesti lety vyjadřuje k poplatkům.

Lže jako Nečas

Místo regulačních poplatků měly být individuální účty, což znělo jako vskutku pravicový plán. “Nechceme zvyšovat poplatky. Chceme úplně změnit zdravotnický systém do systému osobních zdravotnických účtů,” tvrdil tehdejší místopředseda ODS a dnešní premiér. Kromě toho dodal, že bezplatné zdravotnictví je přeci ústavně garantované.

Parlamentní listy pak konstatují: “ODS volby vyhrála a ministrem zdravotnictví se stal její člen Tomáš Julínek. Když začala vláda prosazovat svůj program, o individuálních účtech už příliš nemluvilo. Naopak zdravotnické poplatky byly nakonec legislativním procesem protlačeny a nakonec názoru vlády v květnu 2008 přisvědčil i Ústavní soud.”

Zajímalo by mě, co by na svůj slib řekl Petr Nečas dnes, zda by se ze své vlastní argumentace dokázal nějak vykroutit. A zajímá mě také, zda si toto uvědomují tehdejší voliči ODS.


Pondělní glosy 29. 10. 2012

Miroslavu Mackovi se podařilo trefně popsat Petra Nečase na základě rozhovoru pro Lidové noviny: “Premiér Nečas v něm kritizuje tvrdý boj proti švarcsystému ze strany Drábkova ministerstva práce a sociálních věcí, ovšem nikdo z nás si nemůže pamatovat, že by proti návrhu tvrdého postupu proti švarcsystému, ať už na vládě nebo v mediích, tvrdě bojoval. Neboť mlčel. Mluví o tom, jak ODS kauza Dalík ubrala několik procent hlasů, ale nikdo si nemůže pamatovat, že by při vzestupu Marka Dalíka k nevolené moci protestoval jak na půdě ODS, tak v mediích. Neboť mlčel. Což hodně vypovídá. O Petru Nečasovi. O lídrovi, který mlčí vždy, když by měl řvát a mluví, když by měl jednat.”


Dlouhý představil prezidentský program: nízké daně a odpovědnost občanů

Nevím, zda je pan Vladimír Dlouhý tak naivní, nebo naopak vyčůraný, že spoléhá na hloupost potenciálních voličů. Jako kandidát na prezidenta začal se slibotechnou: kromě toho, že se označil za “respektovaného ekonoma”, slibuje hospodářský růst, svobodu a odpovědnost jednotlivce, nízké daně a odvody a zreformovaný malý stát.

Již nyní můžeme říci, že Vladimír Dlouhý lže. I kdyby se nakrásně stal prezidentem, prakticky by neměl šanci nic z vyřčeného splnit. Nízké daně preferuje například i Václav Klaus. Ale nemůže skoro nic v tomto směru udělat – maximálně poslancům neschválí zákon a ti ho následně přehlasují. Takže co chce nebo nechce prezident, je vzhledem k tomu, co bude, naprosto irelevantní. Dlouhý tedy lidem slibuje něco, co nemá možnost splnit, a já jsem přesvědčen o tom, že to moc dobře ví!

Rozumně, možná až lákavě zní kritika sociálního státu: “Zbavuje člověka odpovědnosti, což vede ke ztrátě motivace k práci,” řekl s tím, že je nutné sebrat dávky lidem, kteří je zneužívají. Pravda je ale taková, že i kdyby se stal Dlouhý prezidentem celé Evropské unie, se sociálním státem, ani se systémem sociálních dávek by nic udělat nemohl.


Vláda otočila, zdraží zdravotní pojištění

“ODS nebude zvyšovat daně!” Vláda pod její taktovkou ovšem chystá další útok na občanovu peněženku. Zaměstnanci a živnostníci by tak měli zaplatit na povinných odvodech další stokoruny měsíčně navíc. Ptáte se proč? Protože zdravotní pojišťovny prý mají dluhy. Nikdo je nebude nutit, aby šetřily, omezily výdaje na reprezentaci, sáhly na platy vrcholových manažerů dle logiky “když manažer špatně hospodaří, nedostane odměny”. Systém děravého vědra, ze kterého se unikající voda řeší přiléváním další a další tekutiny, je v naší zemi osvědčený a vždy nějakou chvilku funguje. Tak proč vymýšlet nějaké novoty, když to jde tak jednoduše – natáhnout ruku a přikázat “Občane, zaplať!”

Politik ví, že občan se podvolí. Většina už si zvykla na to, že státu odvádí více než polovinu výdělku, a dokud bude levné pivo, jen menšina z nich se vzmůže alespoň na nadávání u půllitru.

“Něco takového je věc, která by přes tuto vládu neprošla,” říkal pár dní před druhým kolem senátních voleb premiér Petr Nečas.

Ten Nečas toho napovídá, což? Se mu divím, že se sám ze sebe ještě nepozvracel. A přitom na začátku své vlády působil dojmem docela slušného člověka.


Zaznělo na Twitteru:

Libor Krayzel (@elka_cz) se podivil: “Balík s prodaným Nexus 7 by mě na poště přišel na 120,- korun. Přes http://www.ulozenka.cz jen 29,- a je tam druhý den. V čem je fígl?”

Vítek Košťál (@Vikosek) pohotově odpověděl: “státní vs soukromá firma? :)”

A já už jen dodám: “Přesně v tom je ten fígl!”

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *