Velký bratr se znovu chystá hlídat občany*Ostravský odpad a lži*Kdy bude OSA vybírat poplatky za zpěv ve sprše?*69 procent lidí si myslí, že stát má zajistit práci pro každého!


Operátoři mají sledovat každý telefon. Policisté tak více proniknou do soukromí

Chtěli jste žít pod dohledem Velkého bratra? Nechtěli? Máte smůlu – poslanci se nám o to postarají bez ohledu na to, co jako jejich voliči chceme či nechceme. Na chudý lid přeci musí být přísnost!

“Poslanci chtějí schválit novelu, podle které mají operátoři povinně sledovat pohyb všech mobilních telefonů v Česku a tyto údaje půl roku uchovávat.” Podotýkám, že přesnost zjišťování polohy je relativně vysoká – v městské zástavbě se odchylka pohybuje v řádu desítek metrů. K lokalizaci přitom není nutné, aby byl telefon vybaven čipem GPS – lokalizovat lze i stařičkou Nokii 3310. Operátoři totiž určují polohu na základě základnových stanic, se kterými telefon permanentně komunikuje. Ze síly signálu kontaktovaných BTSek je pak možné odhadnout pozici, přičemž k relativně přesnému určení polohy stačí tři vysílače. Čím více jich je, tím je vypočtená pozice přesnější.

Pojďme ale od technických záležitostí k obavám o soukromí. “Ministerstvo vnitra novelu hájí – má zohledňovat nároky na ochranu soukromí a použití údajů od operátorů bude přísně limitovat.” Jak přísně bude limitován přístup k soukromým údajům každého z nás, jsme mohli v minulosti vidět například na případu výpisů hovorů vlivných lidí, včetně předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ty získal varnsdorfský policista Marian Hudec tak, že požádal soud o sledování telefonních čísel s tím, že majitele telefonu nezná. Soud získání výpisů povolil, protože soudce neměl pravomoc zjišťovat, komu to které číslo patří. Asi tak nějak to bude vypadat i se sledováním polohy.

Pokud si vzpomenete, povinné sledování telefonů a předávání informací policii jsme tu měli, ale loni ho zrušil Ústavní soud. To ale v naší zemi není na překážku – s Ústavou i Ústavním soudem si naši poslanci vytírají zadky skoro dnes a denně. Zásadní narušení soukromí politici, jak je již tradičním zvykem, obhajují jen těmi nejlepšími úmysly – přístup k údajům operátorů je prý důležitý pro policii při odhalování závažných zločinů. A odhalování závažných zločinů je přeci v zájmu každého z nás! Navíc: kdo nedělá nic špatného, tomu přeci nemusí vadit, že bude 24 hodin denně sledován Velkým bratrem.


Ostrava lidem rozdává tašky na tříděný odpad a chystá zvýšení poplatku

Město Ostrava rozehrálo zajímavou hru. Na poplatcích za svoz a zpracování odpadu vybere od obyvatel ročně asi 130 milionů korun. Společnosti OZO, která má v Ostravě faktický monopol, ale údajně zaplatí téměř 174 milionů. Místo toho, aby se hledal levnější poskytovatel služeb, chce město zvýšit poplatek – zatím se mluví o deseti procentech. To je taková klasika, typická nejen pro současné politiky – místo hledání úspor zvýšit výběr od občanů.

“Zabránit navyšování poplatků, a tedy ušetřit, mohou lidé tříděním odpadků. Za vytříděný odpad totiž dostávají obce zpátky peníze od výrobců obalů. Čím více peněz se městu vrátí, tím méně bude muset dotovat likvidaci odpadků a zvyšovat poplatky,” vysvětluje ostravský primátor Kajnar. Právě proto rozdalo město téměř všem 130 tisícům domácností speciální tašky a rozjelo projekt Třídění začíná doma!!!

Zajímavé na celé akci je, že na jednu stranu primátor hovoří o tom, že pokud budou občané více třídit, nebude nutné zvyšovat poplatky. Na straně druhé se o zvýšení o 10 % mluví víceméně jako o hotové věci.

Možná by bylo lepší, kdyby radnice namísto rozdávání tašek účinně vymohla 120 milionů, které jí dluží neplatiči. Vždyť jde o částku ve výši víceméně celoročního výběru! Ale to je pracnější, než vybrat více od těch slušných, kteří platí.

Trefně popsal situaci v Ostravě jeden ze čtenářů: “Proč třídit odpadky,když i ten kdo jej třídí pak platí vysoké ceny za svoz. Tam si raději vymáhejte pohledávky po neplatičích a laskavě neotravujte platící občany blbostmi. V našich oblíbených komunitách se odpadky vyhazují z okna, pak se jim přistaví kontejner, uklízeči jim to uklidí a my všichni hlupáci jim to ještě zaplatíme. Úžasná demokracie jen co je pravda.”

Co mi osobně vadí?

  1. Nevidím důvod, proč bych měl třídit odpad, když budu platit stejnou sazbu, jako ten, kdo nic netřídí. Navíc: když se v Česku začínalo s myšlenkou tříděného odpadu, slibovaly se malé popelnice na plasty, papír a sklo přímo u domovních vchodů. Tahat ke kontejnerům čtyři pytle odpadků opravdu nebudu.
  2. Nechápu, proč město namísto snahy o výběr dluhů chce vybrat ještě více od těch, kteří poctivě platí.
  3. Nemohu se nezeptat: proč Ostrava nevypíše nové výběrové řízení na firmu, která bude svážet a zpracovávat odpad za současné ceny? Předpokládám správně, že v rámci tradice má Ostrava s firmou OZO dlouholetou nevypověditelnou smlouvu?

SOZA chce zmenu autorského zákona

Už se to blíží! Již brzy se přinejmenším na Slovensku začnou platit autorské poplatky i za prdění, přesně podle vize načrtnuté ve článku OSP aneb Ochranný svaz prdění. Slovenská obdoba českého Ochranného svazu autorského (OSA) ZOSA totiž přišla s požadavkem, aby obec Pohorelá zaplatila autorské poplatky za to, že děti veřejně zpívaly lidové písničky. Je přitom evidentní, že “lidové písně” jsou takové písně, jejichž autor není znám a žádný “ochranný svaz autorský” ho tudíž nemůže zastupovat. To ale ZOSA nebrání v tom, aby poplatky požadovala.

Pamatuji si, když v Česku získávala moc OSA, jak se novináři ptali, zda bude vybírat poplatky i za písničky zpívané trempy u táboráku, nebo za zpívání ve sprše. OSA tehdy, skoro až přátelsky, naznačila, že nad těmito formami veřejné produkce “přimhouří obě oči.”

Když tak sleduji, kam mezitím dospěli na Slovensku, začínám se obávat, abychom se také jednoho dne nedočkali toho, že budeme platit za zpěv našich dětí. Pak si možná, když si budeme chtít zazpívat nebo zapískat, budeme muset odskočit za hranice do země krále Miroslava, kam prsty OSA nedosáhnou. Třeba časem zpoplatní i mluvení a kdo ví – nakonec se dočkáme i těch poplatků za prdění. Ostatně slovenská ZOSA se již v minulosti pokusila vybírat peníze “za vkladanie videí zo serverov ako YouTube na stránky či blogy. Po veľkom tlaku verejnosti ale od tohto kroku napokon ustúpila.” Zatím! Jen zatím, přátelé!


Stát má zajistit práci pro každého, myslí si více jak dvě třetiny lidí. A co vy?

“V české populaci stabilně převládá názor, že stát by měl zajistit práci všem, kteří skutečně pracovat chtějí. V současnosti si to podle průzkumu agentury STEM myslí 69 procent lidí, třetina lidí jednoznačně. Dlouhodobá časová řada přitom ukazuje, že tento názor je v průběhu takřka dvaceti let téměř stabilní.”

To je jeden z důvodů, proč v této zemi nemají příliš velkou šanci Svobodní, nebo myšlenky propagující minimální stát. Většina lidí prostě chce někoho, kdo je bude vodit za ručičku, starat se o ně, a třeba jim i zajišťovat práci. Jsou těmto “jistotám” ochotni obětovat mnohé – své peníze, svá práva a dokonce i svou svobodu.

Neříkám, že je to automaticky špatné. Budiž – kdo není schopen přijmout zodpovědnost, protloukat se životem na vlastní pěst a starat se sám o sebe, ať si klidně věří v hodný stát a ať mu platí daně. Nespravedlivá na tom celém je skutečnost, že se na celém systému musí podílet i ti, kteří stát sami o sobě nepotřebují. Lidé, jež si sami dokážou najít práci a nepotřebují, aby na ně stát permanentně dohlížel, bohužel nemohou vystoupit ze systému, ani kdyby si podali písemnou žádost a vlastní krví podepsali, že od státu nic nechtějí. Máme totiž demokracii, která v praxi znamená to, že menšina si nemůže dělat to, co uzná za vhodné, ale musí se přizpůsobit většině, bez ohledu na to, jakou hloupost většina prosazuje. Dokud tedy většina občanů Česka bude žít v představě, že jim stát musí zajišťovat zaměstnání, tak se tady z toho průseru nevyhrabeme.

Možná by se Česko mohlo vrátit do doby před rokem 1989, kdy měl práci každý, pivo bylo levnější a politici nekradli. Svobodu, kvůli které se demonstrovalo, dnes už očividně skoro nikdo nechce.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *