Logický Kalousek: chce vybrat daň a následně ji vracet*Nastavení klimatizace stanovila vláda*V Německu chtějí snížit rychlost aut ve městech na 30 km/h*Velký bratr v praxi: operátoři budou muset uchovávat data půl roku.


Kalousek: Daň z vína poctivým českým vinařům vykompenzujeme

Máme tu přímo exemplární ukázku toho, jak nelogické je chování této vlády, zejména pak ministra financí Kalouska, v oblasti daní. “Vláda plánuje od roku 2014 zdanit víno, mělo by se platit 10 Kč za litr,” říká zpráva z iHNed.cz. Čeští vinaři se ale bouřili s tím, že víno dražší o 10 Kč za litr nebudou lidé tolik kupovat, a jim klesnou tržby a zisky. Asi měli dobrou lobby, protože Kalousek nyní přišel s návrhem, že by navýšení vrátil vinařům zpět formou dotace. “Chceme, aby změna byla pro dobrého vinaře s dobrým vinohradem ve vztahu k rozpočtu neutrální.” Spotřební daň by se tak dotkla jen vín z dovozu, případně vyráběných z dovezených surovin.

Pokud by návrh opravdu prošel v této podobě byla by tato daň vlastně jen jistou formou okliky místo toho, aby se na zahraniční vína a suroviny uvalilo clo. To by pravděpodobně v dotčených zemích nevyvolalo právě pozitivní reakce.

Zajímalo by mě, kdo bude definovat “poctivého českého vinaře” či “dobrý vinohrad.” Že by poctivý a dobrý ministr financí?

Každopádně zavést daň jen proto, aby se následně vracela zpět, to se může stát opravdu jen u nás.


Konec věčným dohadům, nastavení klimatizace upravila vláda

Hádáte se s kolegy ve společné kanceláři, na jakou teplotu v letních parnech nastavíte klimatizaci? “Zatímco dosud záleželo nastavení klimatizace v kancelářích především na dohodě kolektivu, od letošního 1. dubna by se měli zaměstnanci řídit novelou nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.” Podle této normy musí být teplota 24,5 respektive 23,5 C s ohledem na pohybovou aktivitu při práci. Uvedené opatření jasně ukazuje, jak stát krůček po krůčku chce více a více ovlivňovat životy občanů. Předpokládám, že dalším krokem bude definování přesného počtu útržků toaletního papíru, které zaměstnanec může použít na malou a na velkou potřebu, nebo něco podobně důležitého.

Zákon, kromě toho, vyvolává i další otázky: co když budu sedět v kanceláři sám a teplotu 24,5 považuji za příliš vysokou? Dle dalších informací by celoroční teplota v místnosti, kde se pracuje, měla být mezi 18 až 26 stupni Celsia. Co mám já nebo můj zaměstnavatel dělat v těchto letních dnech, kdy teplota v mé neklimatizované kanceláři výrazně převyšuje 30 C? Musí mi nainstalovat klimatizaci, nebo mě z důvodu nevyhovujících podmínek ochrany zdraví při práci pustit po překročení teploty 26 C domů? Co když se následně prudce ochladí?

Jsem rád, že jsme konečně v naší zemi vyřešili všechny problémy, vymetli jsme korupci, vláda splnila všechny programové sliby a nyní má čas věnovat se zdánlivě nepodstatným maličkostem.


V Německu se debatuje o omezení rychlosti ve městech na 30 km/h

To je blbé, to se bude líbit: “U našich západních sousedů se začalo diskutovat o omezení rychlosti automobilů ve městech na třicet kilometrů v hodině. S návrhem přišla levicová opozice, která si od snížení maximální povolené rychlosti z dosavadní padesátky slibuje větší bezpečnost v ulicích a méně hluku i emisí oxidu uhličitého.”

Osobně bych doporučoval nedržet se při zdi a když jde o bezpečnost, tedy blaho všech občanů, šel bych ještě dál! Výzkumy ukázaly, že nejbezpečnější je pro chodce srážka se stojícím vozidlem. Některé zdroje uvádějí, že pokud by auta jezdila maximální rychlostí 0 km/h (tedy pokud by stála), zvýšila by se pravděpodobnost přežití při střetu s chodcem o 99 %. Nemluvě o dalším poklesu hlučnosti a emisí oxidu uhličitého až k nulovým hodnotám v případě, že by se podařilo prosadit i zákaz používání motoru.

Samozřejmě zůstává otázkou, zda by si lidé kupovali auta, se kterými by vlastně nesměli jezdit. Tak daleko a dopředu ale naši politici obvykle nepřemýšlejí, takže toto téma by patrně přišlo na řadu až v okamžiku, kdy by se objevily první problémy v podobě krachujícího automobilového průmyslu. Pravděpodobně by se to nakonec vyřešilo dalším zvýšením daní, ze kterých by se v tu dobu již nefungující trh dotoval.

No uznejte – není to krásně koncepční návrh pro dobro všech občanů?


Policie si bude moci vyžádat údaje o tom, s kým a jak dlouho jste telefonovali

Asi nepřekvapí, že poslanci, skoro až s nadšením, odsouhlasili nejen neustálé, ale také zpětné sledování všech občanů. Jak paradoxně to přitom zní v kontextu s informací, že ti samí poslanci chtějí prosadit zpřísnění pravidel pro odposlouchávání politiků. Podle informace “Operátoři budou muset půl roku ukládat provozní a lokalizační údaje o svých klientech, které následně mohou poskytnout například policii nebo soudům.” Ukládat a uchovávat se tedy bude veškerá komunikace, ať už telefonická, nebo textovými zprávami, ale i údaje o tom, jaké stránky uživatel navštívil a kde se fyzicky pohyboval. Přesnost určení polohy telefonu je přitom relativně hodně vysoká – ve větších městech lze zařízení lokalizovat s odchylkou kolem deseti metrů, a to i v případě, že telefon není vybaven čipem GPS!

Je zřejmé, že se jedná o další fatální narušování soukromí všech obyvatel této země. Neexistuje presumpce neviny – v případě, že bude občan podezřelý, může policie zpětně prohrabat jeho minulost až půl roku dozadu.

Mít tyto technologie komunisté před rokem 1989, předpokládám, že by s jejich pomocí nikdy k žádné “Sametové revoluci” nedošlo. Například zjištění všech účastníků nějaké demonstrace by bylo (je a bude) otázkou jednoho dotazu do databáze operátora. Pak už by stačilo nekalé živly jen posadit do chládku.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *