Státní kasu zachrání chovatelé psů!*Proč politici nechtějí vyrovnaný rozpočet?*ODS nás zdaní, že se nebudeme stačit divit!*Havla přejmenovali na Letiště Ruzyně*Má Kalousek alespoň základy ekonomie?*Dobeš a jeho fakáč Kalouskovi.


Chovatelé neplatí za psy daně, stát tak přichází o tisíce

Ministerstvo financí konečně našlo odpověď na otázku, jak vyléčit špatný stav státního rozpočtu: „Stát přichází na daních o tisíce korun kvůli nezdaněným psím chovům. Právě na prodej psů se tak nově zaměřily finanční úřady.“

Jsem rád, že máme konečně jasno, a že se veřejné finance začaly řešit efektivně, a nikoli jen zvyšováním daní. Věřím, že státní kasa poté, co zdaní chovatele psů, kteří si odečtou nemalé náklady předcházející prodeji štěňat, zachrochtá blahem, a – kdo ví – třeba nám nakonec Kalousek ještě sníží daně ;). Vidíte, a já blbec si myslel, že finance lze vyrovnat a vyřešit jedině redukcí státu, nebo přinejmenším zrušením zbytečných státních úřadů a institucí.


Vyrovnaný státní rozpočet jako součást Ústavy? Vždyť se toho bojí

Bloger František Matějka opustil Svobodné a začal bojovat na vlastní pěst. V uplynulém týdnu se zamyslel nad tím, proč politici nikdy neuzákoní vyrovnaný státní rozpočet. Celá otázka, respektive odpovědi na ni, má několik rovin. Podle Matějky by tak například „Logickým důsledkem pravidla „neutratíme víc, než vybereme“ byl rapidní úbytek příležitostí ke korupci a tedy její podstatné snížení.“ Jenže je korupce něco, co by tato (nebo kterákoli předchozí) chtěla řešit jinak, než sloganem na předvolebním billboardu? Měl jsem možnost sledovat několik státních, krajských, či obecních podniků, a snad bez výjimky ve všech se někdo vlivný snažil přijít na to, jak odlít co nejvíce peněz zřizovatele/provozovatele/majitele do soukromého sektoru, a následně i do své vlastní kasy – jinými slovy „jak si nakrást.“

S tím souvisí i další Matějkův argument, proč nebude nikdy přijat vyrovnaný rozpočet jako zákonem daná povinnost: „Stejně tak by najednou vysublimovaly stovky tzv. neziskových organizací, jejichž zástupci si mnohdy sami vytvořili nějaký problém, aby ho pak mohli za peníze z veřejné kasy „řešit“.“


Vyšší daně jsme si nedomluvili, bouří se část ODS proti Nečasovi

Ve volebním programu ODS, sestaveném pod taktovkou Petra Nečase, si voliči mohli přečíst mnohé, stejně jako v Modrých knihách, jež byly zaklínadlem Topolánkovky éry. Jedno mají oba předvolební materiály ODS společné: po volbách si s nimi modří politici vytřeli pozadí a celý program bohorovně ignorovali.

I tak se stalo, že „Mnoha členům vadí, že se ODS zpronevěřila základním principům svého programu. Podílí se na zvyšování nepřímých daní a nejspíš podpoří návrh na progresivní daň z příjmu…“ Říkáte si, copak je to za členy, kteří tak tak bedlivě hlídají, aby se ODS neodchýlila od slibů, jež dala voličům? Podivujete se nad tím, že v tomto uskupení zůstal ještě někdo, kdo chce dodržovat program, nebo mu dokonce věří? Ne, nebojte se – tak čestní ani důvěřiví lidé z ODS nejsou. Pointa jejich křiku je jinde: „blíží se krajské volby a občanští demokraté v regionech se bojí, že to od voličů „schytají“ za vládu.“ Ano, nejde tady o nic jiného, než o strach z možné ztráty koryt (a s nimi spojených výhod, včetně finančních).

Je vcelku lhostejné, zda „modří socialisté“ na sjezdu sestřelí svého předsedu, nebo jestli Nečas přežije, ale ODS „projede“ krajské volby. Jedno je jisté: ta strana není tím, čím podle programů a prohlášení měla být – jejím reálným programem je snaha o „prodanění se k jistotám a prosperitě.“ Jediné, co ji odlišuje od ČSSD, je „firemní nátěr.“


Na progresivní zdanění doplatíme

Jak na svém Twitteru konstatoval Petr Staníček alias? @pixycz: „Pokud člověk není levičák, není na současné politické scéně jiná volitelná strana než Svobodní.“

A Svobodní jeho slova potvrdili komentářem místopředsedy Radima Smetky, který ukázal, že na rozdíl od Kalouska zástupci této strany vidí dál, než na špičku vlastního nosu: „Jak ukazuje práce držitele Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1996 Jamese Mirrleese, který se daňovou progresí seriózně zabýval, vyšší zdanění bohatých neznamená vyšší výnos pro stát.“ Jenže chtějte po „nejlepším ministrovi financí“ všeobecný rozhled, nebo alespoň základy ekonomie. Jediné, co od něj můžete chtít, je rána pěstí. Kalouskovo přesvědčení, že platí rovnice „vyšší daně = vyšší výběr,“ nezlomil ani reálný pokles výběru daní z pohonných hmot. Názornější praktický příklad platnosti Lafferovy křivky bychom asi hledali jen těžko, přesto ministr financí uvažuje výhradně nad tím, jak vybrat více a více.

To bylo mezi voliči radosti, když se do vlády dostala TOP 09, že konečně začnou reformy, které budou bolet! Jenže reformy nezačaly – začalo pouze vyšší zdaňování, jaké by si nedovolila ani ČSSD – a to už je co říci. Doufám, že mají voliči TOP 09 ze své volby radost a nechce se jim zvracet z jejich naivity.


Ruzyňské letiště se bude jmenovat po Havlovi

„Vláda souhlasila s návrhem, aby bylo letiště v Praze Ruzyni přejmenováno po bývalém českém prezidentovi na Letiště Václava Havla – Praha.“

Za iniciativou stál slovenský režisér Fero Fenič, proto bych chtěl touto cestou oživit původní nápad, spočívající v podepsání petice za přejmenování Fera Feniče na Václava Havla. Případně bychom mohli Slovákům navrhnout, jak mají přejmenovat bratislavské letiště, ať je taky trochu legrace….

Přejmenování sebou nese finanční náklady – ministr financí je v lednu odhadl na 15 miliónů korun, aktuálně se mluví „jen“ o čtyřech milionech. To se jistě vyplatí, a jak pronesla paní vdova, „Vaškovi by to udělalo radost.“ Tak hlavně ať Vašek moc nevyskakuje radostí….

Nemíním komentovat Václava Havla jako člověka, politika, a raději už vůbec ne jako dramatika, stejně jako nechci hodnotit jeho roli v „Sametové revoluci,“ či údajný vliv na pád komunistického režimu. Přesto se nemohu zbavit jisté pachuti – není to totiž zase tak dlouho, co jsme po jiném prezidentovi měli pojmenovaný Nuselský most, stanici metra Vyšehrad, nebo dokonce celé město Zlín.


Ministr Dobeš rezignuje, nesouhlasí se škrty ve školství

Málokdy končíme Týdnoviny dobrou zprávou. Výjimečně se to povedlo: ministr školství Dobeš oznámil svou rezignaci. Tak dlouho hrál s ministrem financí přetahovanou o peníze pro svůj resort, až to nakonec vzdal. V úřadě by měl skončit na konci března.

Dovolím si ale tipnout: podle mého mínění jde ze strany Dobeše pouze o nátlakovou akci – ostatně jako skoro vždy, když Věci veřejné, jejichž je členem, něco požadují. Tipuji tedy, že nastane jedna ze dvou následujících variant: Kalousek ustoupí a dá na školství více peněz, takže Dobeš nakonec milostivě zůstane, nebo Kalousek neustoupí, a Dobeš nakonec zůstane také. Bude sice tvrdit, že „zůstává, protože chce resortu pomoc,“ nebo něco podobného, ale realita bude ta, že se prostě nechce pustit teplého křesla, jak je u „Véčkařů“ zvykem.

Každopádně ilustrační fotka, kterou ke článku zařadily České noviny, se docela povedla, a myslím, že jasně vyjadřuje Dobešův postoj.

Kalousku, jsi jednička!
Kalousku, jsi jednička!

Poslední Dobešova slova v úřadu prý budou: „Tak já jsem to tady celé pozorně vyslechl a udělal jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost a já budu požádán o nějakou další funkci, že se vám na to vyseru.“

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *