Díky WidgetLockeru poznáte jinou filozofii odemykací obrazovky a pochopíte, že nemusí být jen statická s minimimem funkcí, ale že naopak může sloužit pro práci s widgety a dalšími programy.

Zámek obrazovky je jednou z důležitých součástí uživatelského rozhraní, neboť nám umožňuje sledovat některé informace bez nutnosti odemknutí telefonu. Výchozí odemykací obrazovky ale obvykle nabízejí jen základní funkce, leckdy jsou fádní, jako by Google a výrobci byli přesvědčeni, že funkcí je dostatek a průměrný uživatel by si s nimi měl vystačit.

Ale co když budeme chtít víc? Jedním z typických rysů operačního systému Android je vysoká míra přizpůsobení, takže proč by to se zámkem obrazovky mělo být jinak? Právě odemykací obrazovka je přitom jednou z oblastí, která je na změnu doslova zralá.

Přesně pro tyto účely slouží aplikace WidgetLocker. V jedné větě: WidgetLocker nahradí systémovou odemykací obrazovku svou vlastní, kterou si můžete nastavit takřka jak chcete. Díky této úpravě získáte větší funkčnost: budete si například moci přidat nová “šoupátka,” otevírající téměř jakoukoli aplikaci. Pokud byste rádi měli některé funkce vždy po ruce, bez toho, aniž byste je po odemknutí telefonu museli hledat na všech plochách, či v seznamu nainstalovaných programů, pak je tato alternativní odemykací obrazovka neocenitelným pomocníkem.

WidgetLocker nahradí systémovou odemykací obrazovku svou vlastní, kterou si můžete nastavit takřka jak chcete
WidgetLocker nahradí systémovou odemykací obrazovku svou vlastní, kterou si můžete nastavit takřka jak chcete

Program dospěl v únoru tohoto roku k verzi 2.0, která přinesla řadu vylepšení, a do dnešních dnů autor vydal ještě další tři aktualizace (2.0.1, 2.0.2 a 2.1.0). Nejzásadnějšími změnami přitom bylo vylepšení výkonu a podpora témat. Zatímco starší verze uměly odemykat telefon jen pomocí horizontálního posuvníku, dnes je výběr mnohem širší – není problém nastavit mobil, aby se odemykal podobně jako Motorola, HTC Sense, MIUI, či iPhone. S novými způsoby odemykání přišly také nové ikony, jakož i uživatelsky definovatelná oznámení realizovaná skrze ADWNotifier.

Odemykat telefon můžete třeba ve stylu Motorola, HTC Sense, MIUI, či iPhone
Odemykat telefon můžete třeba ve stylu Motorola, HTC Sense, MIUI, či iPhone

Nicméně to ani zdaleka není vše. Nastavit, definovat a podrobně konfigurovat lze každou jednotlivou součást zámku obrazovky, včetně digitálních hodin a informaci o stavu baterie. Můžete také přidat další posuvníky (maximálně pět párů; víc se jich na displej nevejde), kterým lze přiřadit různé funkce telefonu.

Posuvníkům lze přiřadit různé funkce telefonu
Posuvníkům lze přiřadit různé funkce telefonu
Výchozí nabídka funkcí posuvníku
Výchozí nabídka funkcí posuvníku

Výhody tohoto jsou jasné: v první řadě je to úspora času. Například budete moci otevřít aplikaci fotoaparátu, aniž byste předtím museli odemknout displej, takže už nikdy nezmeškáte ten správný moment k pořízení snímku. Stejně tak lze skrze “šoupátka” otevírat aplikace, jako je hudba, SMS zprávy, e-mail a další – tímto způsobem můžete spouštět jakýkoli nainstalovaný program. Kromě toho lze přímo na posuvníky umístit další informace – například počet přijatých SMS či zmeškaných volání.

Modifikovatelné posuvníky jsou ale jen jednou z výhod, které WidgetLocker přináší. Na odemykací obrazovku si můžete vytáhnout prakticky jakýkoli widget (s výjimkou widgetů HTC). To možná vyvolá otázku: jaký má smysl zámek obrazovky, pokud na odemykací obrazovku umístíte interaktivní widgety? Naštěstí vývojáři tento problém vyřešili poměrně chytře: v nastavení je možné vypnout interakci s prvky na obrazovce. Například můžete mít aktivní widget Twitteru s aktualizovanými příspěvky, který ale nebude reagovat na tapnutí otevřením celé aplikace. Pomocí widgetů tak zůstanete v obraze, aniž byste museli opakovaně odemykat telefon.

Dalším plusem je možnost nadefinovat si jinou klávesu k probuzení displeje. Pokud tedy například výrobce nastavil na tuto funkci tlačítko pro zapnutí, neprakticky umístěné až na horní hraně telefonu (a ještě “lépe” k levé straně), WidgetLocker vám dovolí nastavit pro tuto funkci jiná nebo další tlačítka.

WidgetLocker nabízí široké možnosti nastavení
WidgetLocker nabízí široké možnosti nastavení
WidgetLocker nabízí široké možnosti nastavení
WidgetLocker nabízí široké možnosti nastavení

Jedinou výraznější výtku tak budeme mít ke stahování dalších témat, které není integrováno do aplikace, ale otevírá se ve webovém prohlížeči. V tomto směru jsou přeci jen mnohé aplikace o krok dál a nabízejí galerii skinů v rámci svého prostředí.

Naopak velkou pochvalu si WidgetLocker zaslouží za kompletní lokalizaci do češtiny, díky které ho mohou vyzkoušet i jazykově méně zdatní uživatelé.

Cena 1,99 USD (cca 37 Kč) není, vzhledem k možnostem, jež aplikace nabízí, vůbec vysoká. Ostatně posuďte sami z následujícího videa, co WidgetLocker umí.

QR
WidgetLocker – zámek obrazovky
TeslaCoil Software
Verze 2.1.0 (24. 5. 2011)
Velikost 2,3 MB
2.1+

QR
36,66 Kč
generuje SvetAndroida.cz

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *