Chcete vědět, která aplikace stáhla nejvíce dat z Internetu? Přesnou a podrobnou odpověď vám dá aplikace Onavo Lite.

Bohužel v našich končinách stále ještě nejsou cenově dostupné neomezené datové balíčky. Trest v podobě snížení rychlosti přenosu dat v případě překročení FUP bývá přitom poměrně citelný a drasticky snižuje použitelnost Internetu v mobilu. Ohlídat, kolik jste celkem přenesli dat a který program byl největším “žroutem” přitom Android sám o sobě neumožňuje a nabízí jen minimální kontrolu nad přístupem aplikací k webu. Přitom stačí zapnout telefon a třeba i desítky aplikací hned po startu začnou komunikovat na pozadí a přenášet data. Proto si dnes představíme program Onavo Lite, poskytuje kompletní přehled, statistiky a přidává další užitečné funkce. Hned na začátek si řekněme, že aplikace je nabízena zcela zdarma.

Na trhu jde přitom o relativní novinku – uvolnění aplikace pro Android oznámili jeho autoři před týdnem, konkrétně 30. srpna. Uživatelům “jablečných telefonů” ale není Onavo neznámé – pro iOS je k dispozici již od dubna tohoto roku.

Klíčové vlastnosti

  • Upozornění a varování: upozorní, když aplikace přenáší velké množství dat na pozadí, pokud se blížíte limitu FUP, nebo když přejde váš telefon do roamingu.
  • Blokování datových přenosů: po překročení FUP můžete zablokovat všem nebo jen vybraným aplikacím přístup k Internetu, případně lze zvoleným programům povolit přístup pouze tehdy, je-li telefon připojen k Wi-Fi. Tím snížíte zatížení zpomalených datových přenosů, případně, platíte-li za data přenesená nad limit, ušetříte peníze.
  • Sledování datových přenosů v reálném čase, porovnání s limitem FUP, včasné výstrahy, když se přiblížíte nastavené hranici.
  • Pro americké uživatele pak jistě budou užitečné tipy na vhodnější datové plány, založené na skutečném využívání Internetu.

Aplikace Onavo Lite také umí automaticky určit, zda nově stažené a nainstalované aplikace jsou náročné na přenesená data – údaje přitom čerpá ze statistických údajů komunity uživatelů.

Zmínit bychom měli také snadnou konfiguraci, nastavení limitů pro mobilní data a datový roaming, a široké spektrum možností oznámení.

Úvodní konfigurace

Po spuštění Onavo Lite se zobrazí okno se třemi položkami. Jako první je nutné nastavit parametry datového tarifu, což provedete v menu Data Plan Advice, kde následně tapnete na tlačítko Set data plan. Zde zadáte měsíční objem dat, který můžete přenést, který den v měsíci se má nulovat počítadlo a cenu. Pod nenápadným odkazem Roaming? pak můžete nastavit způsob počítání a zpoplatnění dat v roamingu – konkrétně denní limit, či platbu za přenesené megabajty. Aplikace pak sama rozpozná, kdy se nacházíte v roamingu, a počítá podle toho data a omezení. Jak vidíte, celé nastavení je otázkou několika sekund.

Nastavení FUP, ceny a dne v měsíci, kdy se má nulovat počítadlo
Nastavení FUP, ceny a dne v měsíci, kdy se má nulovat počítadlo
Nastavení počítání mobilních dat v roamingu
Nastavení počítání mobilních dat v roamingu

Co Onavo Lite umí?

Na úvodní obrazovce je graficky vyobrazen objem již vyčerpaných dat a přepočet na koruny vzhledem k ceně měsíčního tarifu. Barva proužku se přitom mění podle toho, zda jste se vešli do limitu, nebo jestli jste s ohledem na aktuální den v probíhajícím období limit překročili.

Úvodní obrazovka Onavo Lite
Úvodní obrazovka Onavo Lite

Po nastavení začne aplikace na pozadí monitorovat veškeré dění, tedy zejména všechny programy, které přistupují k Internetu, a objem jimi přenesených dat. Tuto statistiku najdete pod druhým tlačítkem App Watch. Po tapnutí se zobrazí přehled aplikací, jež využily mobilní data, seřazený sestupně od nejvíce po nejméně aktivní. Skrze nenápadnou roletku v horní liště lze pak filtrovat denní, týdenní, nebo měsíční data (tuto možnost použijte, pokud se vám v seznamu nezobrazí všechny aplikace s přístupem k webu – dojde tím k jejich aktualizaci). Na první pohled tak zjistíte, který program nejvíce využívá mobilní data a můžete sjednat nápravu.

Přehled aplikací seřazený podle objemu přenesených dat
Přehled aplikací seřazený podle objemu přenesených dat

U každého programu lze pak prohlížet detailní informace, včetně grafů přenesených dat v jednotlivých týdnech. V přehledu nechybí také odhady, kolik dat bude tou kterou aplikací za měsíc přeneseno, časem patrně budou k dispozici i průměrné statistické údaje od ostatních uživatelů.

Podrobné statistiky jednotlivých aplikací, tlačítky v horní části obrazovky lze povolit připojení k webu pouze přes Wi-Fi, případně program odinstalovat.
Podrobné statistiky jednotlivých aplikací, tlačítky v horní části obrazovky lze povolit připojení k webu pouze přes Wi-Fi, případně program odinstalovat.

U některých (tj. u nesystémových) aplikací lze tlačítky v horní části obrazovky povolit připojení k webu pouze přes Wi-Fi, případně program odinstalovat.

V poslední třetí sekci Usage Profile se zobrazují údaje o přenesených datech v průběhu dne, objem dat v aktuálním týdnu a informace o tom, kolik procent z limitu jste již vyčerpali.

Komplexní statistické údaje v aktuálním období
Komplexní statistické údaje v aktuálním období

Další nastavení

Pod tlačítkem [Menu] se skrývá jediná položka – Settings neboli nastavení. Zde můžete, kromě již provedené konfigurace datových limitů a roamingu, určit, při jakém objemu dat (resp. dosažení daného procenta limitu) budete varováni, zda a kdy mají být zablokována mobilní data (využitelné tehdy, platíte-li za data přenesená nad limit) a jestli chcete být upozornění v případech, kdy nainstalujete aplikaci náročnou na mobilní data, případně když nějaký program přenáší velké množství dat.

Nastavení aplikace Onavo Lite
Nastavení aplikace Onavo Lite

Resumé

Onavo Lite nabízí dokonalý přehled o tom, jaké aplikace a v jak velké míře využívají mobilní data. Snadno tak odhalíte programy, které jsou příliš náročné a můžete jim umožnit přístup pouze přes Wi-Fi, případně je odinstalovat a nahradit úspornějšími alternativami. Očekává se, že časem by měla přibýt další funkcionalita a to komprese přenesených dat, díky čemuž budete moci tento program použít nejen ke sledování, ale také ke snížení objemu datových přenosů.

Pokud vás tedy rozčilují SMSky od operátora, ve kterých vám oznamuje, že jste dosáhli limitu přenesených dat a od tohoto okamžiku bude vaše připojení degradováno na úroveň historických modemů, rozhodně vám můžeme Onavo Lite doporučit.

Sledovat novinky a diskutovat s jedním z autorů aplikace můžete na XDA fóru. Dobrou představu o tom, co program umí, vám mohou nastínit následující videa (byť je v nich prezentována verze pro iOS, která umí kompresi dat).

Onavo – datové přenosy pod kontrolou
Prezentace na konferenci TNW

Onavo Lite – Data Cost Control
Onavo
Verze 1.01 (30. 8. 2011)
Velikost 720 kB
2.2+

QR
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *