Krátkodobou a dlouhodobou předpověď, satelitní i radarové snímky, grafy a widgety – nejen to nabízí ryze česká aplikace pro předpovídání počasí Meteoservis.

O české aplikaci Meteoservis z programátorské dílny Radima Fryče jsme na našem webu psali již několikrát. Objevila se například v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje, konkrétně v díle věnovaném programům na předpovídání počasí. Zmínka o ní padla také díky vítězství v anketě Mobilní aplikace roku 2011, ve které vyhrála v kategorii Životní styl. Proti Palmary Weather PRO, který jsme recenzovali v listopadu, je k dispozici zdarma, přesto se jedná o plnohodnotného konkurenta. Její hlavní výhodou je orientace na náš region (čerpá z lokálních a tím pádem teoreticky i přesnějších meteorologických zdrojů).

Předpověď pro ČR, Evropu i celý svět

Když aplikaci spustíte, měli byste si zvolit region, který chcete sledovat. To provedete na poslední záložce dolní nástrojové lišty, kde je k dispozici:

  • dvanáct českých měst,
  • deset slovenských měst,
  • tři německá města,
  • tři rakouská města,
  • čtyři maďarská města.
Nejprve je vhodné zvolit lokalitu, kterou chcete sledovat
Nejprve je vhodné zvolit lokalitu, kterou chcete sledovat

Seznam se přitom postupně rozšiřuje o další položky. Najít lokalitu, která není natolik daleko, aby se předpovědi či aktuální meteorologická data diametrálně lišily, tedy není problém. Pokud byste ale přesto raději sledovali informace z vzdálenějších lokalit, není to problém. V nastavení lze přidat vlastní města – stačí jen zadat ICAO kód nejbližšího letiště a místo pojmenovat.

Můžete si přidat i vlastní lokalitu - stačí znát ICAO kód letiště
Můžete si přidat i vlastní lokalitu – stačí znát ICAO kód letiště

Co Meteoservis umí?

Jak jsme naznačili výše, aplikace má více obrazovek, mezi kterými přepínáte tlačítky v dolní liště. Na první se zobrazuje předpověď počasí pro vybrané místo ve tříhodinových intervalech. Snadno (a většinou poměrně přesně) se tak dozvíte, jak bude ve 2:00, 5:00, 8:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00 a 23:00 hodin. Informace obsahují grafickou ikonu předpovědi, očekávanou teplotu, pocitovou teplotu, prognózu množství srážek, směru a rychlosti větru a také tlaku vzduchu.

Podrobná předpověď po třech hodinách
Podrobná předpověď po třech hodinách

Tlačítkem Menu lze vyvolat aktualizaci dat a to buď všech, nebo jen hlavních, radarových, či satelitních snímků. Program se ještě před stažením ujistí, že skutečně chcete stáhnout data z Internetu.

Pod druhým tlačítkem najdete předpověď na následujících pět dnů, tentokrát provedenou formou grafů. Nechybí údaje o nejvyšších (v noci nejnižších) předpokládaných teplotách, tlaku a srážkách.

Předpověď počasí na následujících pět dnů
Předpověď počasí na následujících pět dnů

Třetí tlačítko slouží k zobrazení vizualizace rozložení a intenzity srážek z meteorologického radaru. Animaci lze posouvat vpřed i vzad v půlhodinových intervalech, přičemž z barvy snadno poznáte, zda se bude jednat či se jedná jen o krátkodobou přeháňku, nebo jestli jde o dlouhodobý a intenzivní liják. Tuto mapu oceníte především na výletech či při sportu, kdy ještě před začátkem deště zjistíte, zda má cenu pokračovat, nebo jestli je lepší se schovat do přístřešku, či rovnou se vrátit. Velkou výhodou je, že máte tato data k dispozici přímo v terénu takřka v reálném čase. Je ale dobré upozornit, že tato i následující mapa je k dispozici jen pro ČR a nezmění se, ani když v nastavení zvolíte zahraniční destinaci.

Z meteorologického radaru vyčtete, kdy a jak pršelo/prší
Z meteorologického radaru vyčtete, kdy a jak pršelo/prší

Podobně funguje také zobrazení satelitních snímků, ze kterých vyčtete rozložení oblačnosti. Posouvat se můžete ve čtvrthodinových krocích, přičemž načíst lze buď jen aktuální snímek, nebo data za poslední jednu/dvě/čtyři/osm hodin. Aktuální obrázky přitom nebývají starší než dvacet minut, což postačuje pro přehled o aktuální situaci a případné prognózy.

Ze satelitních snímků poznáte, kde je jaká oblačnost
Ze satelitních snímků poznáte, kde je jaká oblačnost

Poslední, páté tlačítko, jsme zmiňovali v úvodních odstavcích – slouží k nastavení lokality, kterou chcete sledovat.

Nastavení

V nastavení pod tlačítkem Menu najdete možnost automatické aktualizace dat (volitelně jen data a/nebo i satelitní a radarové snímky), přehrání zvuku po provedení aktualizace, nebo volbu fontu a průhlednosti widgetů, což je novinka aktuální verze.

Widgety

Pokud máte rádi okamžitý přehled, jistě vám vám přijdou vhod widgety, které si můžete vytáhnout na plochu. Meteoservis jich přináší hned pět. Nejmenší ikonka 2×1 zobrazuje aktuální teplotu a počasí, na plochu si můžete umístit také meteoradar 3×2, detailní předpověď po třech hodinách 4×1 či stejně velkou předpověď na čtyři dny dopředu. Podrobnou situaci pak zobrazuje největší widget, zabírající 4×2 pozice. Rozhodně musíme pochválit profesionální grafické zpracování, které může směle konkurovat widgetům z továrních i alternativních launcherů. Hračičkům možná budou chybět animované efekty, ale, ruku na srdce, kdo je opravdu potřebuje?

Všech pět widgetů aplikace Meteoservis
Všech pět widgetů aplikace Meteoservis

Resumé

Meteoservis sledujeme již od první oficiálně dostupné verze, která nás příliš neuchvátila. Nutno uznat, že za nedlouhou dobu své existence (cca pět měsíců) se aplikace dynamicky vyvinula do dnešní podoby, kdy poskytne dostatek podkladů a informací o tom, jak bylo, je a bude. Jak jsme uvedli výše, jednou z deviz je orientace na Českou republiku, takže kromě dat z místních zdrojů samozřejmě můžete počítat s plně “počeštěným” rozhraním. Samozřejmě je tu prostor ke zlepšování: líbila by se nám ještě dlouhodobější předpověď (i s vědomím její malé procentuální přesnosti), lepší rozhled by přinesly satelitní a radarové snímky nejen ČR, ale celé Evropy, přívětivější by mohlo být také přepínání mezi lokalitami.

V každém případě jde ale o jeden z nejlepších českých programů a dovolíme si tvrdit, že ve svém segmentu jde v našem regionu o jednoznačnou jedničku.

Informace o aplikaci Meteoservis

Testovaná verze: 1.20 ze 6. července 2011
Licence: zdarma
Stránka programu: http://magazin.softimage.cz/meteoserviswm
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.vsoft.meteoservis
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/com.vsoft.meteoservis
Počet stažení: 10 000 až 50 000 dle AppBrain, 10 000 až 50 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,59/5
Velikost souboru: 2,9 MB
České rozhraní: ano
Podporovaná verze Androidu: 2.1 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Meteoservis
QR kód aplikace Meteoservis

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *