Takřka nikde nekončící možnosti přizpůsobení jsou jedním z klíčových rysů operačního systému Android. Dnes vám stručně představíme aplikaci, která tyto možnosti posunuje o další krůček dále. Chtěli byste mít na ploše widget s hodinami přesně podle vašeho přání? Make Your Clock Widget vám to splní!

Hned na začátku je vhodné upozornit, že aplikace je teprve ve fázi beta testování, takže může mít (a skoro jistě má) nějaké nedostatky. Autor ale vydává poměrně časté aktualizace, ve kterých opravuje nahlášené problémy. Již nyní se jedná o dobře použitelný program.

Rozhraní aplikace

Úvodní obrazovka nabízí čtyři tlačítka. V dolní řadě jsou odkazy na videotutoriály na serveru Youtube, kde se dozvíte, jak umístit widget na plochu a jak pracovat s editorem. Podívat se na ně můžete i zde.

Výchozí obrazovka nabízí čtyři možnosti
Výchozí obrazovka nabízí čtyři možnosti

Jak pracovat s editorem

Jak umístit vytvořený widget na plochu

Navrhněte si vlastní hodiny

Nás bude zajímat první tlačítko Designs Editor. Když na něj tapnete, ocitnete se v editoru, v němž je dominantní pracovní plocha (říkejme jí plátno), nad kterou je umístěno sedm ikon, další ovládací prvky pak najdete v dolní části okna.

Pracovní plocha aplikace
Pracovní plocha aplikace

Stručně si představme tlačítka nad plátnem:

  • Tlačítko Plus založí nový projekt.
  • Přes druhé tlačítko založíte svůj projekt na jedné z pěti připravených šablon, kterou pak můžete dále upravovat.
  • Tlačítko s disketou slouží k uložení projektu.
  • Ikonka koše vymaže veškeré vložené objekty.
  • Pátým tlačítkem můžete nasdílet své dílo ostatním uživatelům (tato funkce ještě není veřejně přístupná), nebo ho uložit na SD kartu, odkud ho lze později načíst.
  • Dále zde máme online Galerii, ze které můžete stahovat a hodnotit návrhy ostatních uživatelů. Po stažení je samozřejmě možné návrh dále upravovat.

Návrh vlastního widgetu začnete kliknutím na tlačítko Plus pod plátnem, čímž vyvoláte nabídku prvků, které můžete do widgetu přidat. Kromě času ve 24- a 12hodinovém formátu je to například název dne v týdnu, měsíc (jménem nebo číslem), nebo číslo týdne. Přidávat můžete také vlastní text, vertikální a horizontální čáry, nebo obdélník. Přidávání prvků funguje jako stavebnice – můžete tedy například na jedno místo plátna umístit zobrazení aktuální hodiny a nastavit jim velké písmo, jinam umístíte minuty, které necháte zobrazovat menším písmem.

Návrh designu hodin je jednoduchý
Návrh designu hodin je jednoduchý

Další tlačítka pod plátnem mají tento účel:

  • Přes ikonku s košem můžete odstranit aktivní (vybraný) objekt.
  • Ikonka se zaměřovacím křížem slouží k přepínání mezi jednotlivými objekty (užitečné například tehdy, pokud se vložené objekty překrývají, nebo mají velmi malé rozměry na to, abyste se do nich trefili prstem).

Objekty na plátně přemístíte jednoduše přetažením na požadované místo. Další konfigurace se liší podle toho, s jakým typem objektu aktuálně pracujete – v případě textu/čísel můžete například nastavit tučné písmo, stín, určit jeho velikost (provádí se posuvníkem) a vybrat jeden ze čtyř fontů.

Tlačítkem Color se přepnete do nastavení barvy písma, kde buď vyberete jednu z přednastavených barev, nebo byste měli mít možnost namíchat si barvu dle svých představ. Bohužel druhou zmíněnou volbu se nám nepodařilo otestovat – v dialogu pro výběr barvy není možné změnit hexadecimální kód barvy, ani ho vybrat v paletě. Předpokládáme, že to je jedna z věcí, na kterých autor pracuje.

Pod tlačítkem Format pak můžete nastavit další parametry daného objektu – tedy například to, zda má být v případě jednociferných hodnot zobrazována před číslicí nula, nebo jestli má být údaj prezentován slovy či římskými číslicemi.

Objektu můžete nastavit některý z formátů
Objektu můžete nastavit některý z formátů

Čtvrté tlačítko Anchor dovoluje nastavit, jakým způsobem bude zvolený objekt zarovnán – tedy například na střed, vlevo, vpravo, nahoru, nebo dolů. To je užitečné například v případě zobrazování názvu dne v týdnu, který má proměnlivou délku a při nevhodném zarovnání může utíkat nežádoucím směrem, nebo dokonce mimo widget.

Poslední tlačítko Tuning dovoluje pracovat s pořadím vrstev. Pravda, poněkud jednodušším způsobem, než na jaký jsou zvyklí uživatelé grafických editorů, nicméně pokud například chcete, aby datum překrývalo jiný prvek a ne naopak, můžete ho v této sekci posunout blíže nebo dále.

Výsledek vaší práce může vypadat třeba takto...
Výsledek vaší práce může vypadat třeba takto…

Umístěte své dílo na plochu

Poté, co svůj návrh uložíte, ho můžete vytáhnout na plochu jako widget. Tapnete tedy na volné místo na ploše, z nabídky vyberete Widgety a poté odpovídající rozměr.

Z nabídky Template zvolíte váš widget. V menu On Click Action pak nastavíte, jak mají vaše hodiny reagovat na tapnutí – možnosti jsou tři: otevření dialogu pro konfiguraci, spuštění zvolené aplikace, nebo žádná akce.

Nastavení widgetu
Nastavení widgetu

Resumé

Jestliže v Android Marketu či jinde nemůžete najít hodiny dle vašeho gusta, máte možnost vytvořit si v Your Clock Widget své vlastní, jež budou odpovídat vašim představám a požadavkům. Program je sice v některých věcech ještě ne zcela dotažený, ale protože se jedná o betaverzi, můžeme přimhouřit oči a doufat, že autor vše v dohledné době dotáhne do zdárného konce. Rozhodně ale už nyní stojí za vyzkoušení!

Informace o aplikaci Your Clock Widget

Testovaná verze: BETA6.2 ze 3. března 2011
Licence: freeware
Stránka programu: www.makeyourclock.com
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=net.hubalek.android.makeyourclock
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/make-your-clock-widget-beta/net.hubalek.android.makeyourclock
Počet stažení: 50 000 až 250 000 dle AppBrain, 100 000 až 500 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,34/5
Velikost aplikace v telefonu: 736 kB
Podporuje přesun na SD kartu: ne
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 1.5 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Your Clock Widget
QR kód aplikace Your Clock Widget

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *