Minulý týden jsme ve zprávičce představovali novou verzi aplikace pro poslech vysílání Českého rozhlasu. Ta nabízela možnost “naladit” přes Internet deset rozhlasových stanic ČRo. Dnes vám předvedeme aplikaci, která nabízí několikanásobně více: přes 4 000 streamů z celého světa, včetně nejexotičtějších destinací.

Uživatelské rozhraní

Základní rozhraní aplikace nabízí, kromě hodin s aktuálním časem, ovládací prvky seskupené do dvou celků. Hlavní nabídka je situována do dolní části okna, kde najdete pětici tlačítek s následujícím významem:

Základní rozhraní aplikace Resco Radio
Základní rozhraní aplikace Resco Radio
  • zcela vlevo (tlačítko se srdcem) je seznam stanic, které jste si uložili mezi oblíbené. Smysl je jasný: nejposlouchanější stanice nemusíte pokaždé hledat v nabídce čítající tisíce položek. Do seznamu můžete své oblíbené stanice přidávat buď přes tlačítko “+” a následným výběrem z databáze, nebo během přehrávání tapnutím na ikonu srdíčka.
  • ve druhé nabídce zleva, nazvané Lyrics, by se měl ukazovat text právě přehrávané písničky. Bohužel se mi během testu ani jednou nestalo, že by se zde text opravdu zobrazil.
  • na hlavní obrazovku se dostanete přes prostřední tlačítko. Kromě již zmiňovaných hodin zde najdete informace o právě zvolené stanici a někdy i o přehrávané písničce. Již jsme zmiňovali možnosti přidat aktuálně navolený stream mezi oblíbené a je tu také nahrávání, ukládající záznam na SD kartu (ve výchozím nastavení, které lze ale změnit, do složky Radio Recordings) ve formátu MP3. V nastavení najdete možnost definovat názvy takto vzniklých souborů, které mohou obsahovat datum a čas nahrávky, název stanice, případně (jsou-li tyto informace dostupné) i jméno interpreta a název skladby.
  • přes čtvrtou položku Scheduler se dostanete nejen k pořízeným záznamům, ale můžete si také naplánovat nahrávání libovolné stanice ve zvolený den a čas. Při testu na telefonu LG Optimus One se sice aplikace ve zvolený čas zapnula, ale nahlásila chybu a nic nenahrála. Pokud ale bylo Resco Radio spuštěné, proběhlo vše podle očekávání.
  • konečně páté a poslední tlačítko Alarm by mělo nabízet “buzení rádiem.” Zvolit lze stanici, čas a dny v týdnu, kdy se má rádio spustit, přičemž budíků je možné nastavit více. Osobně bych nedoporučoval na tuto funkci spoléhat z prostého důvodu: pokud v okamžiku buzení bude mít telefon problém s připojením k Internetu, nebo zvolené stanici nebude fungovat stream, telefon sice zobrazí nabídku buzení, ale zůstane zticha. Pokud ale vše funguje, rádio se spustí v zadaný čas.
Sekce Scheduler
Sekce Scheduler
Nastavení budíku
Nastavení budíku
Budík v okamžiku buzení
Budík v okamžiku buzení

Jaké stanice můžete poslouchat?

“Naladit” můžete samozřejmě jen stanice, “vysílající” přes Internet. Nenajdete zde tedy všechna existující rádia světa, ale na druhou stranu jsou v nabídce i stanice, které z éteru nechytíte. Pro příznivce songů z osmdesátých a devadesátých let tak například může být zajímavé internetové vysílání Rádio City Osmdesátka či Devadesátka, které jinak můžete poslouchat výhradně přes Internet.

Ke kompletní nabídce rádií se dostanete po stisku klávesy Menu-Choose & Play. Vybírat pak můžete z padesátky nejoblíbenějších stanic (Top 50), podle země (By Country), poskytovatele (By Providers), hudebního žánru (By Genre), nebo můžete použít vyhledávání podle názvu (Search by name). Databáze nabízených rádií je sice velmi obsáhlá, ale pokud byste věděli o nějakém, jež v nabídce chybí, můžete odeslat adresu jeho streamu k zařazení.

Nabídka rádií je přehledně rozčleněná
Nabídka rádií je přehledně rozčleněná
Vyberte si stanici podle země
Vyberte si stanici podle země
Vybírat můžete i podle žánru
Vybírat můžete i podle žánru

Záměrně jsem vynechal položku From My Location, jež by měla nabízet místní rádia. Nabídka českých stanic skutečně pod touto nabídkou je, ale po vybrání kterékoli z nich vrátí přehrávač chybovou hlášku Media Player Error. K českým stanicím se tak budete muset dostávat přes By Country-Europe-Czech Republic, kde je na výběr 54 rádií a vydáte-li se k nim touto cestou, většina bude fungovat.

Já osobně jsem nejvíce ocenil možnost výběru podle země, neboť tímto způsobem může zvídavý posluchač poznat hudbu z celého světa. Zajímá vás, jaké hity teď letí v Americe, Asii, nebo třeba Austrálii? Máte na výběr z desítek až stovek stanic. Několik (konkrétně čtyři) rádií nabízí sekce Africa. Pokud by vás ale zajímalo, jaké hity poslouchají tučňáci v Antarktidě, budu vás muset zklamat: tento kontinent jako jediný v nabídce chybí.

Další funkce

Pod tlačítkem Menu se skrývá ještě několik dalších funkcí. Přes položku Send můžete odeslat e-mailem adresu právě poslouchaného streamu. Sleep využijete, pokud rádi posloucháte hudbu před usnutím. Funguje jednoduše: z nabídky vyberete, po jaké době (15, 30, 60, 90 a 120 minut) se má rádio vypnout. Zbývající položky Settings, About a Exit patrně není nutné nějak detailněji rozebírat.

Odeslání adresy aktuálního streamu e-mailem
Odeslání adresy aktuálního streamu e-mailem

Praktické využití

Tento způsob poslechu má samozřejmě své nevýhody, jako je náročnost na přenesená data (každodenní poslech přes mobilní datovou síť raději s nejnižšími tarify nezkoušejte) a nápor na akumulátor telefonu. Klady ale jednoznačně převažují – zahraniční rozhlasové stanice u nás, kromě příhraničních oblastí, jednoduše nenaladíte. Resco Radio se tak může stát užitečným průvodcem hudební scénou sousedních, vzdálenějších i exotických zemí. Nejvíce ale tento způsob poslechu uvítáte na dovolené mimo republiku (tedy za předpokladu, že v místě pobytu budete mít dostupnou Wi-Fi), kdy můžete poslouchat česká rádia a zpravodajství bez ohledu na to, jak daleko od domova se nacházíte.

Informace o aplikaci Resco Radio

Testovaná verze: 1.0 ze 24. prosince 2010
Licence: freeware
Stránka programu: www.resco.net
Stránka AndroLib: http://cz.androlib.com/android.application.net-resco-radio-qDpqm.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/resco-radio/net.resco.radio
Počet stažení dle AppBrain: 5 000 až 10 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,14/5
Velikost aplikace v telefonu: 572 kB
QR kód:

QR kód aplikace Resco Radio
QR kód aplikace Resco Radio
Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *