Domluvíte se v Ostravě anglicky?*MF Dnes lže o Vlastimilu Tlustém a Morava vesele volí předsedu ODS*Bude supereuro! Ale co bude s eurem?*Mávat na přechodech? Rozhodně ano!*Chánov dostane královskou dotaci.


Minulý týden jsem zápasil s novým textovým editorem Google Docs, na který jsem z mnoha důvodů nadával doslova jako špaček (nikoli jako pan Ladislav Špaček 🙂 ). Co se nestalo: Google k mé velké spokojenosti vrátil zpět původní variantu. Když jsem posledně tvrdil, že „Googlu se tak podařilo to, čehož je ikonou Microsoft: totiž vytvořit sice lépe vypadající, ale hůře fungující produkt,“ dnes musím konstatovat, že Google očividně reflektuje výtky svých uživatelů, což se v případě Microsoftu opravdu jen tak nestane.


Do you speak English? Na to Ostrava moc neslyší

Redaktorky Deníku se vydaly do ostravských ulic, aby zjistily, jak jsou na tom v některých zdejších institucích s angličtinou. Výsledek není příliš dobrý – například v nemocnici jim místo ukázání cesty do lékárny chtěli udělat test na drogy. Naprostou perlou se ale stali ostravští strážníci, kteří tak do písmene potvrdili, co se o nich říká: tedy že leckteří z nich mají jen základní školu. Nejprve reagovali slovy: „Ty vole, co chcou? Ty jim rozumíš? Já teda ne, a to jsem chodil na angličtinu,“ aby následně překonali sami sebe hláškou, v níž se titulovali pravým jménem: „Sakra, debile, řekni něco, ať se jich už zbavíme!“ Neméně dobrou slovní zásobu prokázaly také policistky, které poradily: „Left, right and kruháč.“

Ještě zajímavější byla diskuze pod článkem, kde mnozí čtenáři tvrdili, že když jede turista do Česka, měl by se naučit česky. Ach, ty lidská prostoto, kdybych se měl učit jazyk všech zemí, kde jsem byl, byl bych nejspíš větším polyglotem než Karel IV..


Chystá se odměna pro rebela Tlustého? Mluví se o místě velvyslance v Asii

Na této aktualitě není snad ani tak zajímavé, že se média zabývala údajnou „trafikou“ pro Vlastimila Tlustého, ani to, že celá zpráva se nakonec ukázala býti kachnou. Zaujala mě jiná věc: totiž jak MF Dnes pružně reaguje na skutečnost, že se ODS dostala k moci. Budování ideologicky a politicky korektního mediálního obrazu jde totiž našim deníkům lépe než cokoli jiného. Tlustého tedy MF Dnes popsala čtenářům následovně:

  • „Bývalý poslanec Vlastimil Tlustý udělal státu ostudu, když loni svým hlasem pomohl svrhnout vládu…“
  • „Vlastimil Tlustý, který chtěl mimo jiné kompromitovat své stranické kolegy z ODS…“

Snad jen předrevoluční Rudé právo by mohlo konkurovat způsobem prezentování informací. Redaktoři Tereza Strnadová a Tomáš Syrovátka jsou patrně správně angažovaní a nebojí se ve článcích projevit svůj (přesněji řečeno „redakční“) názor bez ohledu na to, jaká byla či je pravda.

Co se týká svržení vlády: především to nebyl jen poslanec Tlustý, kdo vyslovil nedůvěru Topolánkově kabinetu. Zajímalo by mě také, zda by stejně negativně vyzněly i informace o přeběhlících z oranžového tábora. Nejspíš ne, protože to jsou sice zrádci, ale pomáhali ODS, takže to vlastně byli hodní kluci. O načasování, smyslu a důvodech svržení vlády se samozřejmě dá spekulovat, o neobjektivním pohledu MF Dnes ale nikoli.

Že chtěl Tlustý kompromitovat své kolegy, je patrně největší lež, jakou jsem za poslední roky v našich denících viděl. Tlustý chtěl ukázat, jak v ODS fungují mafiánské praktiky. Nechal se tedy vyfotit ve vířivce s mladou ženou a čekal, zda tyto snímky někdo z vedení ODS bude chtít použít proti němu. Riskoval tak teplé místečko, poslanecké prebendy i pozici ve straně, o což nakonec skutečně přišel. Ukázalo se, že „modří ptáci“ mají zájem o fotky Tlustého ve vířivce. Je snad chybou Vlastimila Tlustého, že strana, které pomohl vyhrát volby v roce 2006, sbírá kompromitující materiály na své poslance?


Předsedu ODS volí i Jan Morava z kauzy „vířivka“

Krásná ukázka toho, jaké lidi si ve svých řadách nechává ODS. Jan Morava, někdejší poslanec, který se zviditelnil svou snahou donést vedení strany kompromitující fotografie Vlastimila Tlustého, se objevil na sjezdu ODS. Je tedy řádným členem a podle toho se také chová – totiž lže, jako každý správný ODSák, když tvrdí: „nic z toho, z čeho jsem byl obviňován, jsem neudělal.“ Možná by mu neznalý občan i uvěřil, kdyby neexistovaly nahrávky TV Nova, prokazující opak. Fakt, že si „modří ptáci“ nechávají ve svých řadách takového člověka, jasně ukazuje, na jakých principech tato strana funguje. Donašeči, lháři a podrazáci mají zjevně v ODS otevřené dveře.


Ovčane, nevybočuj z řady! Jiný, než EU schválený dům, už nepostavíš

František Matějka se svými články pasuje do jednoho z největších bojovníků proti Evropské unii. Na rozdíl od mnoha jiných má ale argumenty, kterými svůj postoj podkládá. Tento týden se například pozastavil nad nařízením EU, podle kterého by se od roku 2020 směly na území Unie stavět pouze tzv. „ekologické domy.“ Matějka k tomu říká: „Je to další lobbistický super byznys pro zezelenalé podnikatele.“

Byrokracie EU jde ale ještě dále: opatření má zasáhnout i již postavené domy. Když budete chtít prodat dům, budete muset předložit certifikát o jeho energetické bilanci. Požadovaný papír samozřejmě nebude zdarma a pokud půjde o starší nedostatečně zelenou stavbu, patrně si před prodejem budete muset zaplatit její rekonstrukci, aby certifikát dostala. Je úplně jedno, že jste za stavbu domu zaplatili DPH za odvedené práce a materiál, nebo že platíte rok co rok státem posvěcené výpalné v podobě daně z nemovitosti. Pokud budete chtít se svým domem nakládat, budeme muset platit znovu.

Přiznám se, že mi neustálé buzerace ze strany EU opravdu vadí. Nevidím například důvod, proč bych měl používat jen Unií povolené úsporné zářivky. Platím přeci dodavateli elektřiny podle toho, kolik spotřebuji a pokud se rozhodnu v celém bytě nasadit 100 wattové žárovky, nechť je to mým výsadním právem! Že za to zaplatím více peněz, než za „úsporky,“ by měla být čistě moje věc. Stejně tak pokud si postavím energeticky neúsporný dům, bude mě to stát více peněz. Je tedy logické, že se v rámci svých možností budu snažit stavět dům, který bude energeticky co možná nejméně náročný, ale současně takový, který si budu moci za dané situace dovolit (případně některá opatření – např. zateplení – provedu později). Takovou svobodu rozhodnutí ale EU nepotřebuje – striktně vám nařídí, jak má vypadat váš dům a pokud se vám to nelíbí, tak buď nebudete stavět, nebo stavět budete, ale citelně připlatíte, případně se můžete odstěhovat.


Francie a Německo prý chystají „supereuro“

Nakonec budeme ještě všem odpůrcům eura děkovat za to, že máme vlastní měnu. Francie a Německo, dva státy, které se snaží držet vládu nad Evropskou unií, totiž nejsou spokojené se stávajícím vývojem společné měny. Už dokonce vymyslely cestu ven: tzv. „supereuro,“ jež by platilo pouze ve vyvolených státech. Ty ostatní by musely používat pomalu ale jistě se potápějící euro, jehož cena by po takovém kroku rapidně spadla dolů. Díky Francii a Německu by tak nastal propad prakticky všeho – počínaje vklady střadatelů, přes hodnotu firem a konče státními financemi. To je možná právě ten důvod, proč evropské velmoci o takovém kroku uvažují – získaly by tak jasnou ekonomickou převahu a tím i moc nad „zbytkem Evropy.“ Pořád říkám, že to, co se nepovedlo před více než sedmdesáti lety Hitlerovi, Mussolinimu, Daladierovi a Chamberlainovi, se dnes daří pod beránčím rouchem Evropské unii.


Chodci, na přechodu mávejte na řidiče, žádají Věci veřejné. Podívejte se jak

Návrh Věcí veřejných, aby chodci před vstupem do vozovky museli dát řidiči jasný signál, se kupodivu setkal s poměrně negativní odezvou. Přitom si celkem jasně pamatuji, že se o podobném nápadu hovořilo už v době, kdy chodci dostali na přechodech přednost, kterou si mnozí mylně vyložili jako přednost absolutní. Osobně jsem přesvědčen o tom, že „mávání“ na řidiče může být jen ku prospěchu věci. Řídím poměrně často a patrně bych nespočítal, kolika kolizím s chodcem jsem předešel jen díky tomu, že jsem předvídal jejich hovadské sebevražedné chování. Chodec prostě vidí, že mu jede tramvaj, nehledí vlevo ani vpravo a vběhne na přechod, na kterém má přeci zákonem danou přednost. Že existují také fyzikální zákony, které prostě nelze obejít tak snadno, jako naší legislativu, mu v takovém momentě vůbec nedochází.

Stačilo by celkem málo, aby se situace na přechodech zlepšila a nemusí to být rovnou „dávání signálu.“ Základem je vzájemná tolerance a respektování jak ze strany řidičů, tak i chodců. Pokud by se obě strany soustředily, navázaly před přechodem kontakt a zřetelně projevily své úmysly („chci přejít/počkám“ a „pustím Tě/nepustím“), nevypadala by čísla o zraněných a zabitých tak hrozivě.

Bohužel to funguje podobně, jako v případě zákazu kouření na zastávkách MHD. Zatímco slušného kuřáka by ani ve snu nenapadlo obtěžovat ostatní lidi kouřem z cigarety, našlo se dost hovad, kterým to bylo úplně jedno. Proto musel přijít zákaz. Protože se někteří chodci chovají jako idioti, mělo by se udělat opatření v podobném směru: tedy stanovit pravidla, že chodec, který chce přejít, musí dát řidiči jasný a srozumitelný signál. Dokud se nebudeme vzájemně respektovat přirozenou cestou, bude to muset řešit zákon.

Přidám příhodu z letošní zimy: jel jsem ráno do práce a u přechodu stála silueta jakési dámy. Logicky jsem usoudil, že když stojí u přechodu, tak chce patrně přejít. Zastavil jsem a „probliknutím“ jsem jí dal najevo, že má volnou cestu. Dotyčná na mne nejprve překvapeně hleděla a pak se vydala směrem k mému autu s tím, že nastoupí (byla tma a víme, jak většina žen poznává auta, že…). Teprve po chvilce nám oběma došlo, že paní čekala na někoho, kdo ji měl naložit, zatímco já z jejího postavení soudil, že chce přejít. Debilněji si opravdu stoupnout nemohla. Spršku nadávek, kterou jsem jí počastoval, raději nebudu publikovat. Kdyby museli chodci signalizovat svůj úmysl přejít, tak by se taková situace nestala.


Senátoři chtějí zrušit bodový trest za malé překročení rychlosti

Je hezké, že senátoři chtějí zrušit některé zbytečně přísné tresty za porušení dopravních předpisů. Jednou z uvažovaných změn je zrušení bodů za překročení povolené rychlosti ve městě o 5 km/h a mimo město o 10 km/h. Určitě s tím souhlasím, nicméně dovolím si podotknout jednu poznámku: vzhledem k přesnosti radarů, používaných dopravní policií, je tak malé překročení z větší části v rámci chyby měření a nemělo by se trestat vůbec. Navíc, co si budeme povídat, společenská nebezpečnost jízdy rychlostí 55 km/h je proti povoleným 50 km/h prakticky zcela nulová.

Bohužel, kdyby měla policie trestat opravdu nebezpečné přestupky, musela by vyvinout také jinou aktivitu, než je sezení v křoví s trojnožkou, nebo stažení snímků ze stacionárního radaru. Chytat ty, kteří jeli o dva, tři, čtyři kilometry rychleji, než dovoluje značka, je mnohem jednodušší a prakticky bezpracné. Změnu v tomto směru patrně čekat nemůžeme. Tak alespoň že už snad nebudeme dostávat body za banální přestupky.


Starosta Prahy 5 Jančík rezignuje na svou funkci

ODS patrně dochází, že jí teče do bot. Proto se zbavuje některých svých dosud úspěšně prosperujících lidí. Odchod pana Jančíka měl ale přijít už před několika lety. To ale „modří ptáci“ ještě neměli důvod se ho zbavovat.


AdBlock není vražda!

Opravdu vynikající článek Martina Malého aka Arthura Denta, zabývající se etickou otázkou blokování reklamy ve webovém prohlížeči. V tomto případě bych jen těžko vypichoval nějakou zásadní nosnou myšlenku, protože toto zamyšlení je zajímavé a přínosné od začátku do konce. Jen mě překvapuje, že takový postoj publikovalo médium, jež samo žije z reklamy. Svého času jsem totiž psával pro jedno vydavatelství a článek na téma „jak blokovat reklamu“ byl šéfredaktorem odmítnut s tím, že v případě média, žijícího z reklamy, by bylo neetické vůči zadavatelům, abychom své čtenáře učili, jak reklamu „vypnout.“ Inu, doba se mění :).


Pravda o Chánovu. Dokumenty, které na vládních serverech nenajdete

František Matějka se ve čtvrtek zaměřil na plánovanou rekonstrukci cikánského sídliště Chánov. Narazil při tom na fakta, která nenajdete nejen na vládních serverech, ale ani v médiích. Je jakýmsi nepsaným pravidlem, že součástí tvz. „pozitivní diskriminace“ je zatajování skutečností, které by mohly většinové občany nasrat.

Co se asi tak stane, pokud ve svém bytě vymlátíte okna, spálíte dveře, odnesete zábradlí z balkónů a radiátory do sběru? To záleží na tom, ke které skupině obyvatelstva patříte. Pokud k té diskriminované (tedy samozřejmě „pozitivně diskriminované,“ čili většinové), pak nejspíše budete vystěhováni a vznikne vám povinnost uhradit všechny škody. Jestliže patříte k oné „diskriminované“ menšině, potom vám Evropská unie zaplatí nejen veškeré opravy, ale také rekonstrukci. Pro většinového občana věc přímo nevídaná, neboť i zateplení domu či výměnu oken musí zaplatit zvýšeným nájemným.

Opravdu je to tak. Za peníze EU dostanou lidé, jež z Chánova vytvořili doslova symbol způsobu života cikánské minority, prostředí, o kterém se těm slušnějším může leda tak zdát. Považte sami: máte v okolí svého bydliště multifunkční areál, oddechové plochy, velký centrální prostor pro shromažďování, otevřený částečně zastřešený centrální amfiteátr, multifunkční hřiště, fotbalové hřiště, sportoviště a dětská hřiště? Patrně těžko najdete v naší zemi sídliště s takovým občanským vybavením. Jedno ale mít budeme: má se jím stát právě zmíněný Chánov. Ostatní utřou nos, protože nepatří mezi vyvolené.

Jak tato akce nakonec dopadne? Mnohé naznačují zkušenosti z minulosti, které Matějka zmiňuje: „Pokaždé následně zmizela okna, dveře, kovové zábradlí z balkónů, oplechování, zateplení i radiátory a rozvody elektřiny a vody. Obyvatelé si pak opakovaně stěžovali, že tam mají z nějakého důvodu zimu, nemají vodu, nesvítí jim světlo, nejezdí výtahy. K odpovědnosti hnali město Most a neplatili nájem. Do radiátorů jim nakonec dodavatel služeb dokonce napustil i obarvenou vodu, neboť místní obyvatelé přišli na to, že se za vodu přes měřáky musí platit.“

Připadá vám to nespravedlivé? Pokud ano, nejste náhodou rasisté, když nechcete chudákům „spoluobčanům,“ kteří musí žít v tak otřesných podmínkách, dopřát kvalitnější prostředí?

Co to zkusit obráceně: přestat platit nájem, trošku poničit byt, ve kterém žijete, zlikvidovat či rozkrást vybavení domu, zaneřádit okolí. Myslíte, že pak se dočkáte rekonstrukce a oprav zdarma? Ani omylem – nejste totiž onou „utiskovanou menšinou.“

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *