Ostrava má nové logo!!!!


Na nadarmo často říkám, že jediné, co je v Ostravě zajímavé, je Ruda z Ostravy (a ten ještě ani není z Ostravy, ale z Českého Těšína :-D). Teď má Ostrava další zajímavost, kterou je její nové logo. Představte si, že po roce (!!!) vymysleli ve studiu Najbrt nápis OSTRAVA se třemi vykřičníky. Město za to zaplatilo 1,8 milionu bez DPH, tedy 600 tisíc za každý vykřičník…. S umístěním třech vykřičníků bez nápisu se například počítá u vozidel MHD, takže místo zavedeného loga budou nyní autobusy křičet “už jedu!!!” Každopádně pod slovem “grafik” jsem si představoval člověka s estetickým cítěním a plnou hlavou kreativních nápadů. Jak je vidět, hluboce jsem se ve své představě mýlil.


U kolejí ve Studénce se tlačí auta. Kraj zaplatí hlídku


Opět mé oblíbené téma: železniční přejezd ve Studénce, který je po tragickém pádu mostu totálně přetížený. Já na něm v dubnu dostal pokutu a šest bodů, nicméně od té doby jsem u něj na policajty narazil jen jednou. Přitom se na něm dějí docela veselé věci: ačkoli se jedná o kritické místo a vede přes něj objížďka (dříve se jezdilo přes onen nešťastný most), klidně se stane, že železničáři zavřou přejezd i na dvacet minut a posunují vagóny, jako o život. Já sám toto místo objíždím přes Bravantice a najíždím na dálnici (abych následně dělal další objížďku přes Hrabůvku kvůli rozkopané Rudné, což je klíčová ostravská komunikace).


Město Studénka nyní dostane 1,5 milionu korun, za které plánuje postavení hlídek městské policie, konkrétně chce peníze využít na nákup auta (aby policajtům nebyla zima) a platy. Starosta města si přitom posteskl, že i přes několik vyhlášených výběrových řízení se zatím žádný další strážník nenašel. Původně jsem doufal, že měšťáci budou u přejezdu koordinovat dopravu, tedy hlídat, aby nikdo nevjel na přejezd, pokud za ním nemůže pokračovat a jinak pomáhat řidičům. Bohužel z dalších vyjádření starosty je zřejmé, že přejezd se stane takovou studénkovskou “buzer akcí,” kde budou policajti číhat v křoví a čekat, až chytí nějakého hříšníka, který to nevydržel s nervy a po dvacetiminutovém čekání projel přejezd těsně poté, co zase začala blikat červená. Místo toho, aby měšťáci pomáhali a chránili, jak proklamují jejich státní kolegové, tedy aby korigovali a dohlíželi na to, aby zase nezůstal nikdo stát v kolejišti, když jede vlak, bude za naše peníze probíhat klasická represivní dopravní akce.


Důchodci nedostanou tři tisíce, které slibovala opozice


Ač se opozice opravdu snaží, současná vláda pod taktovkou ODS podřezává jakoukoli snahu o zvýšení úrovně obyvatelstva. ČSSD a KSČM se společnými silami snažily alespoň maličko přilepšit důchodcům, konkrétně se jednalo o “předvánoční příspěvek” ve výši 3000 Kč. Pro důchodce je to, myslím si, zajímavá částka, nicméně ODSácký ministr práce Nečas se nechal slyšet, že by to důchodcům reálně nepomohlo a jediným efektem by bylo zvýšení výdajů státního rozpočtu. Nuže, milí důchodci, račte si na toto rčení vzpomenout, až půjdete k volbám! Vzpomeňte si i na to, které dvě strany se alespoň maličko snažily, abyste dostali alespoň těch “pár kaček.”


Už vidím ty předvolební lživé plakáty ODS a spřátelených stran, kterak budou tvrdit, jak v dalším volebním období zvednou úroveň živořících důchodců…. Doufám, že tentokrát už tomu nebude nikdo věřit, jako se posledně věřilo Modré šanci a zázračným kolečkům Vlastimila Tlustého.


Benzín a nafta mohou zlevnit. Snížení daně prošlo


Kdybychom neměli vládu, jakou máme, mohli bychom teoreticky “čepovat” palivo do auta za nějakých 16 Kč. Tak vysoké jsou totiž stávající daně – tedy DPH a výpalné, označované termínem “spotřební daň.” Na lepší časy se blýská až nyní, kdy se v koalici strhla mela a ukázalo se, že ODS v čele s šéfem mafie sbírá diskreditující informace na nepohodlné poslance.


Zatím se ještě neradujme, ale měli bychom si zapamatovat, že návrh na snížení spotřební daně, díky kterému by měla klesnout cena benzínu o 2,50 Kč a cena nafty o 2 Kč, podal Milan Urban z ČSSD. Můžete mi tvrdit, že se jedná o klasický populistický krok. Ano, možná jedná, ale raději budu volit populisty, jejichž populismus pocítím na vlastní peněžence, než populisty, jež sepsali “smlouvu s voliči” a hned po volbách si s ní doslova vytřeli ministerská pozadí….


Makejte, gadžové – o plakáty hejtmana Šulce se zajímá policie


Policie zjišťuje, proč hejtman napsal na plakáty: Makejte gadžové


Jiří Šulc, hejtman a překvapivě ODSák, použil pro svou volební kampaň nápis “Makejte, gadžové, ať se máme líp!” Nápis přitom vyfotil v Luční ulici v Litvínově a nejde tak o jeho vlastní dílo. Přesto se naše policie projevila překvapivě aktivně a začala se o tuto formu předvolební propagandy zajímat. Důvodem je údajný možný rasový podtext tohoto nápisu.


Bohužel v současné společnosti je za rasismus označeno naprosto vše, co se dotýká cikánské menšiny i kdyby to byla sebevětší pravda. Důkazem budiž popotahování Jiřího Čunka za jeho výroky a za to, že vystěhoval neplatiče do celkem slušných UNIMO buněk, ačkoli “normální” občan-neplatič by za stejné chování skončil na ulici.


Hejtman se tímto způsobem snaží upozornit na problém, kdy romské etnikum zneužívá systému sociálních dávek a dojí náš státní rozpočet (ze kterého se nemohou přidat ani 3000 Kč pro důchodce) přímo nevídanou, až profesionální měrou. Je zřejmé, že jde o volební populismus a snahu přitáhnout pozornost, což se Šulcovi zjevně podařilo, nicméně berme to alespoň jako pěkný pokus o upřímné vyjádření stávajícího neutěšeného stavu.


Invex letos přijde o další vystavovatele


Každým rokem méně zajímavé veletrhy informačních technologií a komunikací Invex a Digitex, budou v tomto roce ještě o pořádný kus slabší. Zatímco loni, 520 vystavovatelů obsadilo odhadem polovinu pavilonů, letos bude nadílka ještě horší: registrováno je totiž jen 310 firem!


Napadá mě otázka, zda má v dnešní době, kdy se novinky objevují do několika hodin na Internetu, mají ještě podobné megalomanské akce smysl. Poslední Invexy opravdu nestály za moc a od přeřvávajících se prezentací mobilních operátorů se přesunuly až do loňského trapného ticha. Osobně v tuto chvíli nevidím důvod, proč na Invex 2008 jet….


Příští týden bude až 20 °C


Konečně jedna dobrá zpráva. Doufám, že nebude z kategorie předpovědí meteoroložky Honsové, na níž by platila hláška Dr. House, že každý lže. Každopádně nemám rád letní vedra a teploty nad 30C doslova nenávidím. Stejně tak nemám rád ani sychravé počasí, natož zimu se sněhem. Tak snad se během příštího týdne dočkám počasí, které by se dalo označit za ideální.


Neštěstí ve Studénce má osmou oběť, v Polsku zemřela zraněná žena


Protože vlaková nehoda ve Studénce je doslova v zajetí čísla osm (na toto téma brzy vyjde článek na našem blogu), celkem jsem i očekával, že počet obětí neskončí na sedmi. A bohužel, stalo se. Jen doufám, že umělci z firmy Bögl and Krýsl půjdou za svou nezodpovědnost sedět a to na maximální možnou dobu.


V uplynulém týdnu jsem také narazil na zajímavou informaci: krátce po nehodě na místě pomáhal doslova kdekdo, počínaje doktorkou z blízkého střediska a konče obyvateli okolních domů, kteří například nosili prostěradla a trhali je na obvazy. Dělníci, kteří na mostě pracovali (ehm, kteří ho shodili do kolejiště) se ale podle svědka doslova rozprchli a na to, aby někomu pomohli, se z výšky vykašlali. Zavřel bych nejen ty dva projektanty, ale veškeré v ten den přítomné za neposkytnutí první pomoci.


Vlak se školáky projel červenou, před protijedoucí soupravou musel brzdit


Tohle je věc, kterou pořád nejsem schopný pochopit: vlak projede na červenou a nestane se vůbec nic! Kdyby se nejednalo o rovný úsek, kde stačili strojvedoucí protijedoucích vlaků zastavit, mohli jsme se dočkat dalších “veselých” zpráv TV Nova…. Pracoval jsem ve firmě, která dělala zabezpečovací zařízení pro dráhy a často jsem probíral s jedním z odborníků, jak je vše zajištěno. Prakticky mi bylo sděleno, že pokud vlak projede červenou, dojde k jeho automatickému zastavení. Evidentně tomu tak ale není. Otázkou je proč….


Nový motiv Ubuntu 8.10


Na této zprávě je zajímavá jedna skutečnost: původně mělo mít Ubuntu (=jedna z distribucí Linuxu) ve verzi 8.10 výrazně pozměněné grafické rozhraní. Osobně mi připadalo, jako by se cesta ubírala směrem k trendům Windows Vista – přinejmenším tmavé, až černé lišty tomu nasvědčovaly. Uživatelům se ale nové barvičky moc nelíbily, na což programátoři zareagovali a ještě před vydáním nové verze se vrátili ke konzervativnějšímu rozhraní. Přemýšlel jsem nad tím, jak zbytečné (by) byly námitky uživatelů Windows ať už k Windows XP, nebo k Vistě. Microsoft prostě vždycky ví, co jeho zákazníci potřebují a co je pro ně nejlepší. Výsledek je pak ten, že lidi, jako já, než by přecházeli na “barevný cirkus” alá Vista, začnou experimentovat s Linuxem. V mém případě ty experimenty probíhají ve velmi pozitivním duchu a vize, že mám systém, na který nepotřebuji herní PC sestavu, mi dělá radost! Když pak vidím, že vývojářská komunita naslouchá hlasu lidu, je to pro mne dalším významným plusem pro tuto platformu.


Videa o krádežích aut byla reklamou, mají Grand Prix


V minulých Týdnovinách jsem označil článek Hospodářských novin s titulkem Mladíci na YouTube ukázali, jak se dostat do BMW či Fabie za evidentní “fake,” který by se díky ochotě médií šířit kachny mohl stát ukázkou “městských legend.” Aktuálně odkazovaný článek uvádí, že za klipy stojí reklamní agentura Mark BBDO a jedná se o reklamu na pojišťovnu Direct. Bohužel bludy o tom, kterak se dostanete do zamčeného auta análním kolíkem, dálkovým ovladačem k TV, nebo paralyzérem, šířila i další povedná česká periodika jako jasný fakt. Někde se dokonce objevilo vyjádření policistů, že o těchto (nebo alespoň některých) způsobech vniknutí do vozidla vědí…. To je tedy moc fajn, že policisté znají způsoby otevření vozidla, které prokazatelně nefungují.


Celá “aférka” je ukázkou toho, jak česká média fungují a že stačí málo, aby začala šířit naprostý nesmysl. V tomto případě stačil klasický řetězový e-mail (aneb “podívej se na ta super videa a pošli to dál”), který skončil u novinářského nýmanda. Nýmand si prohlédl videa na Youtube, absolutně se nezajímal o jakékoli ověření informace a splácal z toho, co viděl, článek. Teď, když se ukazuje, jaká je pravda, budou samozřejmě provinilci mlčet a ani jeden z nich nevydá článek, kde by vše uvedl na pravou míru. Bohužel, takto funguje česká žurnalistika.


Používat Calgon nebo mozek? Vyberte si.


To mi takhle jednou před usnutím manželka říkala, že uvažuje o napsání článku na téma Calgon. Tedy konkrétně, zda se vyplatí investovat do tohoto hojně prezentovaného prostředku, nebo jestli vyjde levněji jednou za čas investovat do opravy pračky, kterou zničil ten ošklivý, nepěkný vodní šutr. Když jsem pak na Linkuj.cz zahlédl výše uvedený nadpis, bylo mi hned jasné, že manželka nebyla jediná, kdo měl tento nápad. Autorovi blahopřeji jak k dostatečně dobře provedené analýze, tak i k faktu, že se mu povedlo do naší ložnice namontovat odposlech, který jsme stále ještě nenašli :-D. Každpádně doporučuji článek přečíst! Je v něm jasně vidět, jak zavádějící je současná reklama :).


Televize chce zvýšit poplatky, poslanci jsou proti


Nenažraná České televize, které musí “výpalné” platit každý, kdo má doma elektrickou přípojku (pokud místopřísežně neporhlásí, že nemá TV), chce dále zvyšovat konesionářské poplatky. Konkrétně se dožaduje jejich pravidelného navyšování o inflaci se zdůvodněním, že s rostoucí inflací rostou i náklady. Zajímavé je, že si tohoto faktu nevšiml nikdo z politiků, protože při stejné logice by se měly povinně zvyšovat i platy zaměstnanců. Argumenty, že to či ono stojí v Německu, nebo jinde v západní Evropě, slýcháme jako důvod ke zdražení (alias “narovnání cen”) hodně často. Bohužel ale podobný trend – tedy narovnávání platů – jaksi není v kursu a fakt, že mají na západ od nás několikanásobně vyšší platy je jakýmsi nepsaným tabu. To bude legrace, až přijmeme jednotnou evropskou měnu! Budeme brát kolem 900-1000 Eur, kdežto naši sousedé za stejnou práci X-krát víc….


Vyšla betaverze Ubuntu 8.10


A ještě jednou Ubuntu :). V pátek vyšla nová verze s číslem 8.10 a označením Interpid Ibex. Už ji stahuji na disk a těším se, jak ji budu moci otestovat. Případné zájemce upozorňuji, že se jedná o betaverzi, čili nemusí být ještě 100%-ne funkční, ani stabilní.Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *