Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > Inteligentní budík: Sleep as an Droid

Inteligentní budík: Sleep as an Droid

23.6.2011 | Karel Kilián

Probouzíte se ráno nevyspalí? Důvodů může být samozřejmě více - například pokud jste naspali málo hodin, nebo když vás budík "vytáhl" z nejhlubší fáze spánku. Nejen tyto faktory řeší inteligentní budík Sleep as an Droid českého programátora Petra Nálevky (od tohoto autora jsme loni recenzovali jízdní řády MHDroid).

Prvním kladem inteligentního budíku je nastavitelné postupné zesilování hlasitosti, takže vás telefon nevzbudí způsobem podobným požárnímu poplachu, ale tónem či hudbou, která nenápadně vstoupí do vašeho snu. Rychlost zesilování lze přitom zvolit v rozmezí od 5 sekund do dvou minut. Podobně je možné nastavit postupné ztišování hudby před usnutím. Samozřejmostí je možnost definovat si více budíků, opakujících se v zadané dny týdne.

Nastavit lze více budíků pro různé dny
Nastavit lze více budíků pro různé dny

Říkáte si, že to není nic světoborného a že to všechno má váš telefon v základní výbavě? Ano, máte pravdu (tedy u některých telefonů) - pojďme se podívat na zajímavější funkce.

Čím se Sleep as an Droid odlišuje od běžného budíku, který najdete v každém telefonu s Androidem? V první řadě tím, že vás upozorní, kdy máte jít spát. Stačí v nastavení určit, kolik hodin denně byste minimálně chtěli naspat (tzv. "ideální dobu spánku") a aplikace sama, vzhledem k nejbližšímu nařízenému budíku, pohlídá, kdy máte zalehnout. Pokud dáte programu vědět, že jdete spát, můžete díky němu sledovat své skóre - tedy zda spíte dostatečně, nebo jestli máte "spánkový dluh," případně kolik hodin jste "v mínusu."

Sleep as an Droid vede statistiky vašeho spánku
Sleep as an Droid vede statistiky vašeho spánku

Tapnutím na ikonu Měsíce v dolní listě lze spustit monitoring spánku. Funguje tak, že položíte telefon na postel (nejlépe připojený k nabíječce, aby se přes noc nevybil) a on skrze senzory pohybu (gyroskop) sleduje, jak se během spánku převalujete. Tyto údaje pak zaznamenává do grafu, ze kterého můžete vyčíst, kdy jste spali tvrdě (tj. nehýbali jste se) a kdy byl váš spánek naopak mělký. Samozřejmě nejde o kdovíjak sofistikované měření - lékaři a vědci, zabývající se fázemi spánku, používají sadu čidel, monitorujících mozkovou aktivitu, puls, tlak, teplotu a další parametry, což pochopitelně ani sebelepší telefon nedokáže. Přesto můžete dojít k zajímavým výsledkům. V praxi jsme některé noci nezaznamenali jediný pohyb, jiné noci ale graf indikoval aktivitu v docela pravidelných cyklech. Pochopitelně celé měření závisí na více faktorech - například na umístění telefonu, citlivosti gyroskopu a dalších. Výsledný graf lze sdílet běžnými systémovými prostředky (tj. například odeslat e-mailem)... ...a kdybyste nevěděli, čím ještě obohatit svou zeď na Facebooku a zaujmout přátele, můžete přímo z aplikace vystavit křivku svého spánku.

Telefon monitoruje pohyb během spánku
Telefon monitoruje pohyb během spánku

Další funkcí je monitor chrápání a mluvení ze spánku, který jsme ale v praxi neotestovali. Podle popisu používá mikrofon telefonu a v případě, že budete chrápat nebo mluvit, by vás měla jemně probrat zavibrováním (tato funkce je ale ještě v betaverzi). Kromě toho lze příslušné zvukové efekty také nahrávat.

Hlavní devizou této aplikace by mělo být buzení ve fázi nejméně hlubokého spánku. Vychází se z poznatku, že probuzení z hlubokého spánku není příjemné, člověk se pak může cítit unavený, což může negativně ovlivnit produktivitu během celého následujícího dne. Princip souvisí s výše zmíněným monitorováním pohybu spící osoby. Nastavíte si tedy budík, dále rozmezí, ve kterém chcete být vzbuzeni, a telefon by se měl rozeznít v okamžiku, kdy spíte nejjemněji. Budík přitom zohledňuje nejen aktuální pohyb, ale také vysledované periody. Teoreticky by se probuzení v tom "správném okamžiku" mělo blížit samovolnému procitnutí bez budíku. V praxi jsme ale v drtivé většině případů byli vzbuzeni až v poslední minutě nastaveného intervalu. Pokud se ale Sleep as an Droidu povedlo vystihnout ten správný moment, pak se skutečně vstávalo o něco lépe než s běžným budíkem.

Takto může vypadat graf poněkud rušnější noci
Takto může vypadat graf poněkud rušnější noci

Pokud jste zvyklí v polospánku automaticky "típat" budík a občas se stane, že zaspíte, je možné vypnutí budíku podmínit vyřešením jednoduché matematické rovnice. Na výběr máte čtyři odpovědi, přičemž vždy jen jedna je správná. Předpokládá se, že abyste příklad vyřešili, musí být váš mozek alespoň částečně v bdělém stavu. Druhou možností jsou "spící ovečky" - na displeji se zobrazí několik ovcí, z nichž jedna nespí. Jejím vyhledáním a tapnutím potvrdíte, že nespíte ani vy.

Že jste vzhůru, můžete dokázat vypočtením rovnice... ...nebo nalezením ovečky, která nespí.
Že jste vzhůru, můžete dokázat vypočtením rovnice... ...nebo nalezením ovečky, která nespí.

Volitelně lze prospanou noc ohodnotit hvězdičkami, případně okomentovat.

Je jasné, že telefon s několika senzory, který nemá možnost sledovat vaše životní funkce, nemůže konkurovat spánkovým laboratořím, ani hodinkám či náramkům, snímajícím údaje přímo z těla spáče. Proto v některých případech nemusíte dosáhnout očekávaných výsledků. Pravděpodobně i z tohoto důvodu dává autor možnost vyzkoušet si aplikaci dva týdny zdarma a teprve poté se můžete rozhodnout, zda si za symbolických 0,99 eur (cca 24 Kč) koupíte plnou verzi resp. program odemknete.

Tak co, budete zítra vstávat s klasickým budíkem, nebo zkusíte tento inteligentní?

Informace o programu Sleep as an Droid

Testovaná verze: 20110531 ze 31. května 2011
Licence: 14-denní zkušební verze, plná verze přijde na 0,99 eur (cca 24 Kč)
Stránka programu: https://sites.google.com/site/sleepasandroid/
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.urbandroid.sleep
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/com.urbandroid.sleep
Počet stažení: více než 250 000 dle AppBrain, 100 000 až 500 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,23/5
Velikost aplikace v telefonu: 380 KB
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 1.5 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Sleep as an Droid
QR kód aplikace Sleep as an Droid


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist