Už je to bezmála rok, co jsem přešel na elektronické cigarety, takže bych se s vámi rád podělil o nabyté zkušenosti a můj nejnovější objev :).

Oblíbenci

Začínal jsem základní sadou SuperSmoke, postupně jsem vyzkoušel všemožné “-mizéry” (cartomizéry, echomizéry, takomizéry, atomizéry), přičemž nejspokojenější jsem nakonec s cartomizérem eGo-K a tankomizérem eGo-C. Oba mají jednoduché plnění – eGo-K shora, eGo-C zdola, vydávají dostatek kouře (to já rád 🙂 ) a velmi dobře podávají chuť liquidu.

Mimochodem liquidů jsem také zkusil už docela slušnou řádku – ať už to byly tabákové příchutě Silvera, nebo ovocné Liqua. To je jedna z věcí, proč mě elektronické kouření baví – zatímco klasické cigarety se od sebe z hlediska chuti liší opravdu jen minimálně (tedy přinejmenším ty vyráběné v Česku IMHO chutnají všechny skoro stejně hnusně), u e-cíga hodně často řeším “závažnou otázku” – totiž jakou příchuť si dát teď!

Přiznám se, že když mě před tím necelým rokem Starý Mrzout seznamoval s elektronickou cigaretou, příliš jsem nechápal jeho nadšení z variability příchutí. Stejně, jako většina kuřáků klasických cigaret, jsem byl neoblomně přesvědčen o tom, že e-cigáro by mělo chutnat co možná nejvíce stejně. Dnes jsem naopak rád, že tomu tak není, a že mám podstatně širší možnost výběru. Jednou je chuť na vůni jahody, jindy na aroma kapučína, příště mi zase přijde vhod jablíčko, nebo třeba coca-cola.

Mimochodem: pokud byste hledali liquid, který nejlépe odpovídá “klasickému cigáru”, tak z těch, co jsem měl dosud možnost otestovat, dle mého mínění nejvíce vyhovuje Silvera eDavidův.

Finanční otázka

Jedním z důvodů, proč přejít na elektronickou cigaretu, je nesporně finanční otázka. Počítejte se mnou: krabička cigaret vyjde na nějakých 70 – 80 korun. Dostanete v ní dvacet cigár, každé vám dodá mezi 0,7 a 1 miligramem nikotinu. Za jeden miligram “dávky” tedy zaplatíte mezi 3,50 a 5,71 korunami. V případě liquidů do elektronických cigaret se počítají miligramy na mililitr – já sám většinou kupuji 18mg, když se podaří sehnat 24mg, skáču metr nad zem nadšením :-D. V případě 30ml balení tedy dostanu 30 ml x18 mg = 540 mg nikotinu za cenu mezi 240 a 270 korunami. Jeden miligram tedy stojí 0,44 až 0,50 Kč.

Osobně jsem došel k závěru, že z hlediska dávky vykouřím cca o 50 % více nikotinu, než v případě klasických cigaret. Nevím, zda je to dané jiným uvolňováním a vstřebáváním látky, nebo jestli prostě kouřím víc proto, že mi to chutná. Denně tak vykouřím mezi 1 a 2 mililitry liquidu – to jest 8 až 16 korun. Kdybych kouřil klasické cigarety, měl bych jich za tuto částku maximálně 5. Myslím, že z hlediska financí není potřeba říkat víc. Vůbec pak nemluvím o tom, že se dají sehnat i “neoficiální” distribuce liquidů s ještě nižšími cenami.

Sladká odměna: SuperSmoke LAVATUBE

Znáte ten vtip z Kameňáku: “Projela jsem tři křižovatky na červenou, a protože mě nikdo nechytil a nepokutoval, tak jsem si za ušetřené peníze koupila prádlo”?

Tak jsem si po bezmála roce e-kouření řekl, že bych mohl ušetřené peníze vrazit do nějakého upgradu. Jako nejslabší článek se mi jevily baterie – sice vydržely celý den, ale protože jsem od několika uživatelů vyslechl chvalozpěvy na SuperSmoke LAVATUBE, rozhodl jsem si udělat radost a jednu jsem si pořídil. Kromě radosti tu samozřejmě byly další důvody: LAVATUBE je prostě “vyšší level” a nabízí kapacitu akumulátoru 1600 mAh. Samozřejmě nesmělo chybět to, co potřebuje každý chlap (tedy kromě sexu :-D): vyšší výkon! Zatímco mé dosavadní baterky dodávaly 3,7 voltů, u LAVATUBE si může uživatel sám nastavit napětí mezi 3,0 a 6,0 volty.

Dovolím si to pojmout jako takovou malou recenzi.

Baterie je dodávána ve velmi pěkné krabičce s elegantním vzorem, která se otevírá podobně, jako krabice luxusnějších telefonů.

Krabička se opravdu povedla
Krabička se opravdu povedla

Uvnitř se pak v sametových přihrádkách nachází baterie a její příslušenství. Než si popíšeme obsah balení, dovolím si malou odbočku: manželku poměrně překvapilo, proč jsem tak nadšen z krabice. Inu, nejedná se o úplně levnou záležitost, proto mě potěšilo, že mi ji výrobce přinesl v exkluzivně laděném balení. Možná jsem povrchní, ale líbí se mi, když výrobce dá najevo, že jsem si koupil “lepší kousek” už samotným provedením obalu :).

Pohled do krabice SuperSmoke LAVATUBE
Pohled do krabice SuperSmoke LAVATUBE

Co tedy najdeme v krabici:

  • Český návod – ten musím vyzdvihnout hned na první místo, protože nejde o “strojový překlad”, ale naopak velmi čtivě podaný manuál, obsahující nejen popis základního ovládání baterie, ale také různé tipy, popis nejčastějších chyb, návod na čistění atomizéru apod. Překvapivě se to vše, včetně záručního listu, vešlo na jednu A4ku.
  • Grip neboli tělo, do kterého se vkládají baterie. Jedná se o kovový válec o průměru 2,2 cm a délce 12,6 cm, zakončený na jednom konci závitem a na druhém šroubovacím víčkem.
  • 2 akumulátory – každý s kapacitou 1600 mAh, 1,8 cm v průměru a 6,5 cm do délky.
  • Nabíječka – na rozdíl od baterek, které byly součástí sady, se tyto nabíjejí samostatně, jako běžné dobíjecí baterky (jen mají jiný rozměr a tím pádem i svou vlastní nabíječku).
  • 2 atomizéry MAXIMA.
  • 2 kapsle MAXIMA.
  • 1 redukce z J510 na eGo.
Obsah balení SuperSmoke LAVATUBE
Obsah balení SuperSmoke LAVATUBE

Atomizéry jsem, to se přiznám rovnou, přeskočil, protože mě v minulosti příliš nepřesvědčily. Potřebuji něco s vyšším objemem a silnějším kouřem – tedy eGo-K či eGo-C :). Nicméně jako dárek, případně k úvodnímu otestování je to milé.

Montáž je vcelku jednoduchá: dole se odšroubuje víčko, vloží se baterie, a víčko se zašroubuje zpět.

Odšroubuje se víčko, vloží se baterie a víčko se zašroubuje zpět
Odšroubuje se víčko, vloží se baterie a víčko se zašroubuje zpět

Grip je nahoře osazen závitem Joye 510, což mě zprvu poněkud vylekalo, protože všechny mnou používané “-mizéry” mají závit eGo.

Grip je nahoře osazen závitem Joye 510
Grip je nahoře osazen závitem Joye 510

To naštěstí není problém – jak jsme mohli vyčíst z výčtu příslušenství, součástí balení je také redukce, kterou stačí našroubovat do závitu, a můžete si vesele namontovat jakékoli příslušenství eGo. Akorát je potřeba tu redukci pořádně utáhnout, aby se neodšroubovala společně s “-mizérem”. To naštěstí není problém, neboť v redukci jsou žlábky, do kterých dobře zapadne nejen šroubovák patřičné šířky, ale v nouzi třeba i příborový nůž.

Součástí balení je redukce pro příslušenství eGo
Součástí balení je redukce pro příslušenství eGo

Jak jsem již řekl, LAVATUBE dovoluje nastavit rozmezí výstupního napětí mezi třemi a šesti volty s krokem po jedné desetině. Jak se to dělá? Jednoduše: stačí stisknout červené tlačítko, čímž se rozsvítí displej (ten je za normálních okolností zhasnutý, aby nevybíjel baterku) a dvěma černými tlačítky nastavit požadovanou voltáž. Na červeně podsvíceném displeji se černým písmem zobrazuje aktuální hodnota. Škoda jen, že tlačítka v případě dlouhého stisku nemají funkci “automatického opakování” – takto je musíte stisknout až 15x, než se dostanete na kýženou hodnotu.

LAVATUBE dovoluje nastavit rozmezí výstupního napětí mezi třemi a šesti volty
LAVATUBE dovoluje nastavit rozmezí výstupního napětí mezi třemi a šesti volty

Baterku lze také “zamknout”, aby nedošlo k nechtěnému stisku hlavního tlačítka například při transportu – stačí dlouze stisknout červené tlačítko. Stejným způsobem se e-cigareta i odemyká.

Za běžných okolností mám nastaveno napětí na 4 volty, tedy jen lehce nad dosavadní baterky. Když si chci ale dát pořádný “nikotinový kopanec”, přidám si jeden voltík navíc, a mohu vám garantovat: to už po pár šlucích zacloumá i s takovým závislákem, jako jsem já. Šest voltů je v praxi využitelných jedině s dobrým a plným “-mizérem”, který se při tomto napětí ještě nezačne pálit. Zde už ale počítejte s tím, že přísun dýmu a nikotinu vám doslova “vystřelí mozek z hlavy”. Nutno podotknout, že případný dlouhodobý provoz na vyšší napětí o něco snižuje životnost “-mizéru”.

Přísun nikotinu se spouští velkým kulatým tlačítkem na boku těla, jež je proti tlačítkům pro nastavení napětí umístěno prakticky, takže je téměř nemožné je stisknout omylem. Jedinou výhradu bych měl k jistotě stisku – někdy je pro zapnutí nutné “spoušť” zmáčknout trochu důrazněji.

Přísun nikotinu se spouští velkým kulatým tlačítkem
Přísun nikotinu se spouští velkým kulatým tlačítkem

Co mi baterka SuperSmoke LAVATUBE přinesla?

V první řadě podstatně delší výdrž na jedno nabití. I při hodně velké zátěži mi vydrží až dva dny, zatímco předchozí modely jen občas přežily 24 hodin. I když mám tedy jednu baterii v nabíječce, jsem si jistý, že ta druhá vydrží dostatečně dlouho. Líbí se mi nastavování dávky podle chuti – až jsem se sám divil, jak rychle jsem na tuto možnost přivykl, a jak často přenastavuji aktuální napětí. Někdy je prostě chuť “na pořádný dýmec”, jindy zase ocením spíše jemnější dávkování ve prospěch příchuti. Každopádně se 4,5 volty a více jsem bez uzardění vyrobil více dýmu, než kamarád s klasickou cigaretou :)).

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *