Čtvrtou skupinou, na kterou se podíváme v rámci mých vzpomínek na hudbu devadesátých let, bude britská eurodancová kapela Basic Element. Její založení je datováno na rok 1993, nicméně dle dostupných informací se roku 2005 vrátila a dodnes vydává nové skladby. My se ale zaměříme jen na její působení od vzniku do roku 2000.

Základy skupiny vznikly ve švédském Malmö a původně se skládala z rappera a zpěváka Petera Theleniuse, klávesisty Cesara Zaminiho, akordeonisty Branko Nusse a zpěvačky Zetmy Premba. Později byli vokalistkami Basic Elementu také Saunet Sparell, Marie Fredriksson (neplést se zpěvačkou Roxette) a Andrea Myrander. V současné době se kapela skládá z Petera Theleniuse a Jonase Wesslandera.

Petr Thelenius a Cesar Zamini položili základy skupiny v roce 1992, kdy prostřednictvím úřadu práce začali hledat zpěvačku. Nakonec našli Zetmu Premba a v roce 1993 podepsali nahrávací smlouvu se společností EMI Records, u které vydali svůj první sing Move Me.

Na ten navázali v roce 1994 hitem The Promise Man, který dosáhl na nejvyšší příčku švédského žebříčku.

Třetím singlem v pořadí se stala písnička Touch, kterou následoval Leave It Behind.

V roce 1995 Zetma z důvodu těhotenství opustila kapelu a nahradila ji Saunet Sparell. Vyšlo nové album The Ultimate Ride, obsahující tři patrně největší pecky – The Ride, The Fiddle a This Must Be a Dream.

Úspěšnou sezónu pak završila skladba Queen of Love, která ze všech čtyř dosáhla nejmenšího úspěchu.

Mezi Peterem a Cesarem vypukly spory ohledně další budoucnosti kapely, které vyvrcholily Cesarovým odchodem.

Třetí album Star Tracks bylo překvapením – žánrově totiž spadalo do diska sedmdesátých let. Ostatně posuďte sami ze skladby Shame.

Ani další písničky Rule Your World či Heaven Can´t Wait pak neznamenaly návrat k původnímu stylu.

Jako další z kapely odchází zpěvačka Saunet Sparell s odůvodněním, že jediné, na čem Theleniusovi záleželo, bylo být slavný. To projekt uložilo na nějaký čas k ledu.

V roce 1997 Peter vydal sólové album pod názvem Petrus. O rok později se vrátil se značkou Basic Element, původním zvukem a novou zpěvačkou Marií Fredriksson.

V roce 1998 vyšla skladba Rok the World, nápadně připomínající v té době oblíbené Red 5 či Sash!

Posledním singlem Basic Elementu byl v roce 1999 Love 4 Real. Pak toho hudební těleso na šest let odmlčelo.

Jak jsem uvedl na začátku, po další pauze se Basic Element vrátili znovu v roce 2005, kdy oprášili starý singl z roku 1995 This Must Be a Dream.

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *