Brusel chce zdražit naftu * Kalousek chce zdražit svoz odpadu * Obama si šplhnul u voličů – američtí vojáci prý dostali Usámu * Je Ládin pohádka pro dospělé? * Výhoda EU? Ne, Schengen to opravdu nebude! * Stipendium výhradně pro Cikány * Zvýšení DPH přinese směšné dvě miliardy.


Brusel chce jednu daň na paliva. Nafta by v Česku zdražila až o dvě koruny

Daňový systém, kdy za naftu platíme nižší spotřební daň než za benzín, je podle Evropské komise pokřivený a výše daně by se měla sjednotit. Možnosti jsou vlastně jen dvě: snížit daň u benzínu, nebo zvýšit daň u nafty, což by například u nás přineslo nárůst cen o 2 Kč za litr. Nedělejme si iluze, že by EU a její státy snížily míru oškubávání občanů! Takže pokud tato idea projde, můžeme počítat se zdražením nafty a tím pádem s dalším růstem cen prakticky čehokoli, co je přepravováno nákladní dopravou – tedy úplně všeho kromě energií. Ministr Kalousek výjimečně překvapil, když prohlásil: “Nemyslím si, že je vhodná ekonomická situace ke zvyšování spotřební daně z motorové nafty.” Můžeme tedy jen doufat, že zvýšení spotřební daně nakonec nebude vyhodnoceno jako další možnost, jak jednoduše a snadno navýšit kolabující státní rozpočet.


Usáma – trumf volební kampaně

Celý svět se raduje: hálelůja, celosvětoví četníci zabili zlého teroristu Usámu! Co na tom, že ten starý pán nebyl podle všeho ozbrojený skutečným důvodem jeho nevzdání se může být jen to, že nerozuměl příkazům amerických vojáků, kteří pravděpodobně jako Němci předpokládali, že celý svět mluví jen jejich jazykem, nebo je mu povinen rozumět? Druhou otázkou samozřejmě je, zda vůbec kdy nějaký Usáma existoval a pokud ano, jestli byl opravdu zabit právě teď. Už když jsme slyšeli poprvé zprávu o zabití světově nejproslulejšího údajného teroristy, manželka konstatovala, že si Obama asi potřeboval vylepšit své pošramocené krédo u amerických voličů. Záhy na to se skutečně prezident USA objevil v televizi, aby sdělil svým poddaným tu radostnou novinu. To si přeci nemohl nechat ujít, stejně jako prezident Bush před deseti lety po údajném útoku na WTC a Pentagon.

Ivo Vašíček se pozastavuje nad některými informacemi z médií: “Cítím z toho show, připadá mi to sehrané, nevzbuzuje to ve mě důvěru, mám silné pochybnosti. Proč jeho ostatky tak rychle zlikvidovali? Co když už je nějakou dobu i roky mrtvý a teď operaci Usáma v jeho personální mystifikaci ukončili.” Usáma přeci je mrtvý – zabili ho vojáci z USA a nastolili tak světový mír. Říkali to přeci v televizi, takže to musí být pravda. Autor dále upozorňuje na nerovnost sil a možností: “USA prokázaly, že dokáží uplatnit své právo i na muslimském území. V emocionální rovině je to pro muslimské národy ponížení, protože oni své práva v USA neprosadí.” Právě na to jsem skutečně zvědavý: pokud existoval nějaký Usáma a byl-li skutečně vůdcem muslimské teroristické organizace, musí se – už jen kvůli mentalitě muslimů – dostavit nějaká odezva, protiakce, teroristický útok…. Můžeme samozřejmě předpokládat, že v rámci důvěryhodnosti by se o patřičné divadlo mohly postarat americké tajné služby, na druhou stranu si ale Obama asi nebude chtít pokazit pozitivní reputaci.


Bin Ládin je pohádka pro dospělé, tvrdí prezidentův poradce Hájek

Naprosto sdílím názor zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petra Hájka, který říká: “Bin Ládin je mediální fikce. Jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé – dobro a zlo. Chceme-li, věřme.” K tomu není co dodat. Jen je škoda, že se sám prezident musel od tohoto pohledu distancovat. Přeci jen není radno dráždit Spojené státy.


Argentinské cestující naštvalo zpoždění, vzbouřili se a zapálili vlaky

České dráhy mají velké štěstí, že jejich pasažéři nemají tak ohnivou povahu, jako Argentinci. “Cestující v Argentině rozzlobilo zpoždění vlaků tak, že napadli pracovníky nádraží a zapálili několik vagonů na třech nádražích současně.” Kdyby to takto fungovalo u nás, tak už ČD nemají s čím jezdit.


Řidiči za malé množství alkoholu nedostanou body

Poslanci prolomili nulovou toleranci, do 0,3 promile za volantem body nebudou

Po dlouhé době prošel Parlamentem zákon, ve kterém je alespoň něco dobrého. Ruší například body za to, že řidič zapomněl rozsvítit, za malé překročení rychlosti a především pak za alkohol, jehož množství zcela neprokazuje, že řidič před jízdou skutečně požil. Za méně než 0,3 se tak sice i nadále bude platit pokuta, ale nebudou se připisovat body. Česká republika přitom z evropského hlediska patří k těm, jež své občany-řidiče nejvíce buzerují. Ze 38 zemí je pouze v jedenácti nulová tolerance, naopak nejvíce zemí – celkem dvacet – povoluje 0,5 promile. V pěti zemích (Itálie, Lucembursko, Malta, Švýcarsko a Velká Británie) pak jdou ještě dál – bez trestu vyváznou řidiči až s 0,8 promile alkoholu v krvi. Za to by u nás bylo už sedm bodů, vysoká pokuta v řádech desítek tisíc korun a zákaz řízení. Zajímavé, že v některých zemích jsou řidiči s malou hladinou alkoholu tolerováni, kdežto u nás jsou buzerováni a trestáni.

Pseudoargumentace, že alkohol snižuje pozornost a schopnost reagovat, je naprosto mimo mísu. Neméně, někdy dokonce i podstatně více, odvádí pozornost děti, schopnost reakce pak naprosto stejně (opravdu to mohu posoudit) snižuje například nemoc (stačí obyčejná chřipka či nachlazení) či nevyspání. Ale mám nápad: co kdyby policie chodila v noci kontrolovat, zda dostatečně spíme, abychom byli ráno čilí a mohli řídit?


Konec Schengenu? Barroso připustil obnovení hranic

“Od té doby, co jsme otevřeli hranice, nám sem pořád courá někdo z východu,” říká si pravděpodobně předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Jenže jak to udělat, abychom nesmazali občanům jednu z mála výhod, kterou tak často a rádi deklarujeme jako ukázku skvělé EU? Vymluvíme se uprchlíky ze severní Afriky! Ty tady přeci nikdo nechce a ovčané nám ještě rádi zatleskají. To je, panečku, nápad! Zavřeme hranice a ty Ukrajince, nebo co to vlastně žije v Česku, na Slovensku a v Polsku, pěkně zbuzerujeme při každém pokusu o vstup na naše výsostné území!

Nikdo ze západních politiků ani nenaznačí, že by se celý problém dal řešit jinak – především tedy důslednými kontrolami na hranicích EU, například v Itálii. To by přeci bylo příliš jednoduché!

Překračuji hranice Evropské unie několikrát ročně, takže vím, jak tvrdé kontroly jsou v hraničních státech. Vždy mě fascinuje, jak důsledně kontrolují celníci naše auto, otevírají kufry, prověřují doklady, prohrabávají naše spodní prádlo, zatímco kolem naprosto volně projíždějí v autech s německou SPZ osoby zahalené od hlavy až k patě v hábitu, jako by pro ně platil nějaký speciální celokontinentální Schengen. Pokud Itálie nedokáže milé emigranty z Afriky okamžitě vrátit zpět na loď, nechť si Francie obnoví hraniční přechody s Itálií, ale na Schengen jako celek sahat nemusí! Současné snahy jsou transparentní ukázkou, jakou váhu mají v EU dohody a smlouvy. Pro země, jako je Česko, platí a musí se dodržovat, jinak hrozí sankce. Pro Francii, Itálii a Německo jsou ale pravidla hry jiná: s mezinárodní dohodou si mohou vytřít pozadí a vymyslet si vlastní.


Komunální odpad bude dvakrát dražší, plánuje TOP 09

Ministr financí Kalousek sice sliboval, že žádné další zvyšování daní už nebude, ale to říkal dnešní premiér Nečas už před volbami, že…. Jenže oškubávání občanů o jejich pracně vydělané peníze není možné zastavit. Už teď rozpočty státu, měst a státních organizací nestačí na financování všech firem, napojených na ministry, poslance a státní úředníky. Takže se hledají další cesty, kterak vybrat více a více peněz z kapes těch hloupých voličů. Zejména ti “pravicoví” budou jistě nadšeni, protože reformy přeci musí bolet. To naprosto stačí k jejich spokojenosti – otázkou, zda reforma také něco změnila k lepšímu a co pozitivního přinese v budoucnosti, se zejména voliči TOP 09 nezabývají.

Zatím poslední nápad z tohoto soudku přednesli poslanci právě zmiňované strany. Chtějí zvýšit poplatek za odvoz odpadu z nynějších 500 Kč ročně na 1000 Kč ročně za osobu. Jako důvod uvedli, že už se dlouho nezdražovalo.

Opozice je proti – například Pavel Kováčik (KSČM) upozorňuje, že snížení nákladů na svoz odpadu by bylo možné dosáhnout bez zdražení – například zefektivněním svozu nebo tlakem na firmy, aby poskytovaly službu levněji. Mám pocit, že se nám tu nějak prohodily role: zatímco současné vládní strany, deklarující samy sebe jako pravicové, přicházejí s typicky levicovým řešením (“nejsou peníze, vybereme je od občanů”), komunista, tedy naprosto evidentní “levičák,” uvažuje o tom, kde by se dalo ušetřit.

Je skutečně zajímavé, jak v tomto segmentu nefunguje trh. Chápu, že v malých obcích je svoz odpadu finančně náročnější – popelářské auto jezdí od jednoho domu ke druhému, aby naložilo obsah popelnice jedné rodiny. Proti tomu například na našem sídlišti v naší ulici je kolem 200 bytů, přibližně tedy řekněme kolem 400 lidí, kteří mají k dispozici dvě místa s celkem asi dvanácti kontejnery. Popelářské auto tak musí zastavit a rozjet se jen dvakrát a za “dvanáct zátahů” má hotovo. Při frekvenci tří svozů týdně tak na jeden svoz připadá více než tisíc korun. Nemohu si pomoci, ale to nevypadá na nelukrativní byznys! Problém je v tom, že smlouvu o svážení odpadků uzavírá město, nikoli občan, a firmy by byly samy proti sobě, kdyby nepožadovaly maximální nabízenou částku. Kdyby o odvozu odpadu mohli rozhodovat obyvatelé té které ulice, jistě by to šlo mnohem, mnohem levněji. Jenže tento stát nám nedá ani takovou míru svobody, abychom si mohli vybrat, kdo odveze naše odpadky….


Klasnová: Vít Bárta by neměl kandidovat na šéfa VV

“Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová tvrdí, že v tuto chvíli není vhodné, aby její manžel a poslanec Vít Bárta kandidoval na předsedu strany.” Nemohl jsem si pomoci, ale paní Klasnová-Bártová mi vždy byla velmi nesympatická. Přeci jen žena, která se provdá za milionáře, aby se následně skrze jím financovanou stranu dostala do politiky, může působit (a na mne působí) dojmem zlatokopky. Její současné chování, kdy vysloveně veřejně shazuje svého manžela, mi ale připadá naprosto nefér. Pomiňme teď fakt, že dotyčná by měla děkovat za pěkné funkce, jež díky svému muži získala. Kdyby Bárta nefinancoval Věci veřejné, patrně by nebyla ani političkou, natož poslankyní a místopředsedkyní sněmovny. Měla by být vděčná, měla by děkovat, držet hubu a krok. Jenže Klasnová je emancipovaná – tedy tak patrně termín “emancipace” chápe ona sama. Potřebuje celému národu ukázat, že na svém manželovi “nevisí” a že se mu umí postavit. Ti, kdož viděli Bártu v Uvolněte se, prosím, stejně už dobře vědí, kdo v této domácnosti nosí kalhoty….

Jako manželka by ale měla stát za svým mužem a měla by ho hájit. Alespoň na veřejnosti. Doma si to mohou vyříkat, jak uznají za vhodné. Musím konstatovat, že kdyby mě má žena podporovala tak, jako Klasnová Bártu, měla by už na stole žádost o rozvod.


Rum a pomazánkové máslo – evropský cirkus na kolečkách

“iDNES vyhlásila soutěž o nejlepší jméno pro pomazánkové máslo. Jeden z návrhů zněl: Pomazánkové máslo (a raději vystoupit z EU).” píše na svém blogu Tomio Okamura. Dále se zamýšlí nad tím, jak nesmyslně Evropská unie buzeruje kvůli lokálním názvům potravin a uvádí příklady toho, co Brusel velmi paradoxně nezakázal: ” Ostatně, co uděláme s pleťovým mlékem, když to mléko není? A co mléko kokosové? A co mléko, co se tváří jako opravdové, ale které už přišlo o všechny cennější součásti a je jen bílou řídkou pasterovanou vodou?” Jenže chtít, aby euroúředníci použili zdravý rozum, když žijí v úplně jiných sférách než občané, je nesplnitelný sen.


Vysokoškolské stipendium jen pro Čechy a Češky. Ne pro Romy!!!

Je to už pár let nazad, co se v Praze objevily plakáty se smyšlenými výstřižky z černé kroniky, ve kterých bylo vždy zdůrazněno, že ten či onen trestný čin spáchal “bílý občan.” Mělo to většinovému obyvatelstvu ukázat, jak diskriminační a nepříjemné je v takových případech uvádění národnosti. Od té doby se přeci jen něco změnilo: protože neměříme stejným metrem, tak pokud dnes noviny píšou, že trestný čin spáchal Rus, napíšou buď “Rus” nebo “obyvatel bývalého sovětského svazu.” Když policie udělá zátah na pěstírnu konopí, média nikdy nezapomenou zmínit, že šlo o vietnamskou pěstírnu. Jakmile ale něco spáchá Cikán, novináři to zásadně nenapíšou, ale předloží čtenářům mladíka, muže či ženu. Právo na mediální zlepšování image má prostě jen někdo.

Proti tomu cikánská sdružení si mohou vyhlašovat Miss Roma, kde by pravděpodobně “bílou” uchazečku nepustili ani na casting, nebo vyhlašovat stipendia, určená výhradně pro studenty, kteří mají správnou barvu pleti. Ne, to samozřejmě rasismus není. František Matějka si dal tu práci a přepsal podmínky pro získání stipendia tak, že slova Rom a romský nahradil slovy Čech a český. Je to úplně tentýž text, jen se zaměněnou národností. Kdyby ovšem takto nastavila podmínky nějaká škola či organizace, okamžitě by měla na krku obvinění z rasismu, potlačování lidských práv a nevím čeho ještě – vše samozřejmě za patřičné medializace.

Ano, rasismus tady je – minimálně výše jsem vám uvedl dva příklady. Je to ale rasismus naruby, protože tím utlačovaným a opomíjeným je nakonec většinové obyvatelstvo, které si ani zdaleka nemůže dovolit to, co cikánská menšina. Vlastně je to takový apartheid naruby.


Na zvýšení DPH stát nevydělá skoro nic

Tak zaprvé: co by měl stát vydělávat, když DPH se zvyšovala, aby bylo na důchody? Pravda, někteří vtipálci to nazývají reformou, že. Podstatně drsnější ale jsou další fakta: ” Změna DPH má přinést 22 miliard korun, ministerstva ale spočítala, že zhruba devět miliard budou činit výdaje spojené se zvýšením daně a dalších 11 miliard spolknou úlevy a výhody, kterými politici provedení reformy podmínili.” Tak tomu říkám opravdu efektivní hospodaření! To si ta banda bezmála tří stovek blbů, kteří si tady hrají na vládu, poslance a senátory, nemohla udělat nějakou podrobnou analýzu? Dvě miliardy se daly získat poměrně snadno úsporami a nebylo kvůli tomu nutné zvyšovat ceny prakticky všech životně důležitých komodit!


Cena ropy má za sebou rekordní propad

Ropa spadla na světových trzích pod sto dolarů a zaznamenala jeden z největších, ne-li dokonce úplně největší, propadů v historii. Jsem docela zvědavý na ceny u našich čerpacích stanic, které na růst cen reagují velmi pružně – zpravidla do jednoho týdne, ačkoli reálně v tu dobu ještě čerpají ze zásob. Pojďme si tipnout: kdy začne cena benzínu a nafty klesat? Bude za týden levněji?

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *