Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Náš protest proti ČEZu byl prý falešnou výzvou

Náš protest proti ČEZu byl prý falešnou výzvou

22.12.2008 | Karel Kilián

Blog Pardubice.Bloguje alias "Banánistán na dlani" přinesl zajímavou informaci, týkající se nedělního protestu proti ČEZu, který jsme na našem blogu podpořili a dále propagovali. Autor odkazovaného článku jednak zmiňuje fakt, že tak zásadní věc, jakou je nesouhlas občanů s cenovou politikou monopolního ČEzu, není na titulní straně, kam se například dostal oběšený Vietnamec. Budiž, dá se to pochopit - jednak šlo o lokální, převážně "internetovou" akci a také je asi jasné, kdo dodává MF Dnes elektrickou energii.

Velice nemile mě ale překvapila formulace, použitá ve článku MF Dnes, kde se píše, že Internetem kolují podvodné výzvy k demonstrativnímu hromadnému vypnutí všech spotřebičů a v titulku byla výzva označena jako falešná. Jako bych zaslechl rétoriku ve stylu "republiku si rozvracet nedáme!" Autor dále přirovnává pojetí MF Dnes ke stylu zpráv, jakými Rudé právo informovalo o Chartě 77 - totiž že samotný text Charty nikdy nezveřejnilo, ale v pomluvách zúčastněných si doslova libovalo.

V celé věci nalézám především jednu nelogickou souvislost - totiž jak může být tato výzva falešná, nebo podvodná? Výzva je prostě výzva a zde nestála na žádných tvrzeních, která by bylo možné zpochybnit, natož pak označit těmito slovy. Byla to zcela legitimní výzva, upozorňující občany na možnost připojit se k veřejnému protestu. Nic víc a nic míň.

To, že se objevila na serveru Hoax.cz, který se zaměřuje na poplašné zprávy, ukazuje jen nepochopení smyslu celé akce. Hoax.cz zprávu vyvrací tím, že zamýšlená akce nezpůsobí škody, jaké byly deklarovány při předchozím podobném protestu v únoru tohoto roku. Redakci Hoax.cz ale jaksi uniklo, že smyslem protestu nebylo kohokoli poškodit! Díky nesprávné interpretaci pak zařadili zprávu do své databáze, ačkoli tam zjevně nepatří, neboť v žádném případě nelze tvrdit, že se nezakládá na pravdě (což je podmínka pro to, aby se sdělení dalo považovat za hoax). Že se e-mail masově šířil nebylo v tomto případě způsobeno "poplašnou zprávou," nýbrž obecně velkou mírou naštvanosti občanů na vývoj cen elektrické energie. Hoax.cz by se sám měl zařadit do databáze Šlendriján.cz.

Chtěl bych tedy na tomto místě opravit lživé tvrzení MF Dnes: výzva nebyla falešná, neboť k protestu se i podle ohlasu v diskuzích aktivně připojily přinejmenším desítky, možná stovky domácností. Ukazuje se, že interpretace MF Dnes byla čistě účelová a zcela jednoznačně tendenční, ve stylu předrevolučních let. Buď to způsobila neznalost redaktora, nebo - v horším případě - se nám k psacím strojům (dnes textovým editorům) vrátili novináři z let, kdy byl jakýkoli náznak nesouhlasu s režimem vlastizradou.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 22.7.2019
Dnes má svátek Magdaléna
původ jména je hebrejský a znamená: věž
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist