Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Fyzické tresty - povolit, či zakázat?

Fyzické tresty - povolit, či zakázat?

22.12.2008 | LAlf
V době, kdy jsem byla dítě, jakoby každému připadaly fyzické tresty za neposlušnost dítěte normální. V dnešní době, kdy je život čím dál uspěchanější a spousta dospělých jedinců emocionálně nestabilních, nad tímto tématem visí velký otazník. Z médií se dozvídáme, jak si lidé své problémy, komplexy či dušení nemoc kompenzují fyzickým násilím na svých (často ale i cizích) ratolestech a jak kdo komu zase ublížil. Ano, pokud k něčemu takovému dojde, je to hrozné, ale pro mne často vyplouvá na povrch další pohled na věc – nezřídka kdy se jedná o děti, které se chtěly někomu pomstít – své učitelce za špatnou známku, otci za to, že jim nekoupil značkové boty, když všichni jejich kámoši už je přeci mají,… Ve většině případů tomu tak ale není a mnoho dětí doma skutečně trpí.

Před pár týdny jsem seděla se svým blízkým kamarádem v čajovně, povídali jsme o všem a samozřejmě jsme probírali, zda by se měly, nebo neměly zrušit fyzické tresty na dětech. Oba se přikláníme k názoru, že fyzické tresty by měly zůstat, avšak limitované. Kamenem úrazu ovšem je, jak v případě fyzických trestů v zákoně definovat, co je ještě dovolené a co je již přestupkem. Pevně doufám, že si studovaní právníci s tímto oříškem poradí.

Před časem jsem pracovala jako au-pair ve Velké Británii v rodině, kde byly fyzické tresty tabu. Ano, o to víc se zde křičelo, ale požadovaný výsledek – tedy respekt ze strany dětí - byl nulový. Tak je tomu například i v amerických rodinách, kde nesmíte dítěti dát ani pohlavek. Děti si pak samozřejmě myslí, že si mohou dovolit úplně cokoli. Vzpomněla bych si na hodně případů kdy "volná výchova" měla za následek katastrofální povahové vlastnosti v dospělosti. Takže stále trvám na svém – mírné fyzické tresty (pohlavek) ano! Utvrdil mě v tom i chlapec na vesnici, kam jezdíme na víkendy. Když jsem čekala s mamkou na autobusové zastávce na náměstí, tento asi osmiletý hoch se zřejmě rozhodl předvést před svými kamarády a z kapsy svižně vytáhl dýmovnici, zapálil ji a jen tak pro zábavu ji po nás hodil. Říkám si – za prvé – jak se dostane tak malému dítěti do ruky oheň? Za druhé – kde sebral tu dýmovnici? A hlavně za třetí – při přístupu, že si děti mohou dovolit cokoli, to teď byla "jen" dýmovnice, ale za pár let to bude třeba granát…


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© LAlf - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
LAlf To: Viktor
Karel K. To: Viktor
Viktor Je tomu tak?
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.7.2019
Dnes má svátek Luboš
původ jména je slovanský a znamená: mírumilovnost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist