Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Buzerace z EU: Soudruzi, vy nemáte vyvěšenou vlajku?!

Buzerace z EU: Soudruzi, vy nemáte vyvěšenou vlajku?!

18.12.2008 | Karel Kilián

Už je to tady zase! Pamatujete si doby, kdy nevyvěšení vlaječek ČSSR a SSSR ve dnech státních svátků znamenalo zadělávat si na problém? Pokud na nějakém domě čistě náhodou chyběla "výzdoba," mohly se zodpovědné osoby těšit na návštěvy z Místního národního výboru a další perzekuce. Nebo vzpomeňme na sérii Básníků, kde je doktor Šafránek, sloužící toho času jako obvoďák v Bezdíkově, pokárán za nedostatečnou výzdobu nástěnek v čekárně. Teprve když se sestra Tonička ujme iniciativy a promění nástěnky ve správné ideologické panely, jsou soudruzi a soudružky spokojení. Nezapomenutelné byly i výzdoby kulturních domů, kde se pořádaly sjezdy ROH, nebo stranická zasedání ÚV KSČ - nikde nesměla chybět rudá plátna, propagační nápisy jako "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!", doplněné vlajkami naší republiky a Svazu sovětských socialistických republik.

Po revoluci se situace uklidnila a k jejímu rozbouření došlo až poté, co Václava Klause navštívila na Hradě banda eurohulvátů, která přijela našemu prezidentovi vysvětlit, že protektorát Böhmen und Mähren bude muset začít poslouchat. Tedy nejen skákat tak, jak vysoko si tito a další pánové budou přát, ale také propagovat svou sounáležitost se spolkem evropských republik vyvěšováním vlajek s hvězdami (zatím tedy bez kladiv a srpů). To jsem ještě bral jako provokaci či výstřelek několika namyšlených úředníčků z Bruselu.

Bohužel tento týden již přišlo významnější "tytyty!" za nedostatečně udělané nástěnky. Konkrétně hyperaktivní francouzský prezident Sarkozy, který špatně nese, že musí předat předsednictví EU Česku, přišel s kritikou, že vlajka EU nevisí na všech veřejných budovách. Agentura JPP (Jedna Paní Povídala) citovala jeho větu "Soudruzi, máme první máj! Japato, že nemáte v oknech vlaječky vašeho největšího spojence?" Pomiňme teď skutečnost, že Sarkozy se díky svému vystupování stává terčem legrácek i ve vlastní zemi - konkrétně v tamní obdobě Gumáků, kde si plete Česko s Rumunskem, Čechy považuje za Cikány, jezdící na povozech a stravující se kukuřicí a v posledním díle dokonce, coby naschvál za "ukradené" předsednictví, podpálí Václava Klause, polije ho vodou a sváže mu k sobě boty. Reálný Sarkozy se postupně stává také takovou komickou figurkou evropské politické scény. Každopádně jak se u nás říká: nejhorší je aktivní blbec. S trochou drzosti si dovolím říci, že prezident Francie dokonale zapadá do této specifikace.

Zajímavé bylo sledovat, jak se ke kritizované "výzdobě nástěnek" postaví naše politická scéna. Překvapil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (tedy mne překvapil, protože většinou z jeho projevu mívám dojem, jako by se právě vrátil z celonoční pařby), který řekl, že "Nepřísluší jiné hlavě státu, aby kvůli tomu našeho prezidenta kritizoval." Vidíte, jaké máme drzé ministry? :-D Co si to sakra ti Rumuni dovolují, že, pane Sarkozy?

Nesouhlasím s další částí Schwarzenbergova tvrzení, kde říká, že by si valná většina občanů naší země vlajku EU na Hradě přála. Zajímalo by mě, na čem ministr své tvrzení postavil. Že by na vodě? Neznám nikoho, kdo by měl v této otázce takový názor! Spíše si myslím, že drtivá většina lidí má jiné starosti (např. permanentní zdražování) a nějaký kus hadru jim je ukradený.

Celkem rozumně zareagoval i místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, když prohlásil, že by naše republika neměla být hodnocena podle počtu vyvěšených vlajek.

Vraťme se ještě k Sarkozymu, kterému tvrdohlavý Klaus očividně leží v žaludku. Kromě výše uvedeného si také dovolil komentovat skandální schůzku našeho prezidenta s eurohulváty. Tu komentoval slovy: "Takto se nejedná s předsedy Evropského parlamentu, ať už je jeho politická angažovanost jakákoliv..." Nepředpokládám, že by se tato kreatura alespoň obtěžovala s přečtením záznamu z jednání, ze kterého je zřejmé, že takto se nejedná především s prezidentem. Sarkozy ale patrně považuje tu povedenou partičku za cosi více, než je prezident svrchovaného státu. Oni si prostě mohou vyskakovat, jak budou chtít, protože zastupují velkou EU, kdežto náš maličký čelní představitel má pokorně naslouchat a poslouchat. Buďme rádi za to, jakého prezidenta máme! Klaus jen díky své slušnosti a taktu nevyrazil s eurohulváty dveře, jak by na jeho místě velmi pravděpodobně učinil polský prezident Lech Kaczyński. Ostatně od Poláků, kteří vynikají tvrdohlavostí proti totalitním praktikám EU a schopností prosadit si vlastní zájmy, by se naši politici mohli učit.

Titul "eurovlezdoprdelka týdne" a "nejlepší nástěnkář" si zaslouží ministr školství Ondřej Liška. Toho do ministerského křesla posadila Strana zelených a s prezidentem Klausem si tak nějak "nesedli" hned od prvních okamžiků. Klausovi se při jeho jmenování nezdál ministrův nízký věk, což způsobem sobě vlastním okomentoval. Liška mu to očividně nemůže zapomenout, takže se natruc zúčastní demonstrace za vyvěšení vlajky EU na Hradě. Už teď jsem zvědavý, kolik lidí na takovou demonstraci dorazí a kolik z toho budou komparsisté najatí proto, aby tam ministr nebyl sám jen se svými spolustraníky. Mimochodem - nelákala náhodou Strana zelených své voliče na otázky ekologie a životního prostředí? Já jen, že zatím v tomto směru neudělali nic zaznamenání-hodného a očividně se zabývají hloupostmi, které voličům nic nepřinesou....

Sám se názorově shoduji s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), že existují mnohem podstatnější věci, než je věšení evropské vlajky kamkoli. Na závěr stručně a jasně, proč by vlajka EU nad Hradem viset neměla, slovy hradního mluvčího: "Pražský hrad je symbolem české státnosti, českého státu, ne Evropské unie. Není důvod, proč tyto historické tradice měnit."


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Almad Ohánění se většinou
LAlf To: NEsoudruh
Jiří Černý Báť.
NEsoudruh 2 LAlf
LAlf To: ...
Karel K. To: NEsoudruh
NEsoudruh 2 Karel K
NEsoudruh 2 Karel K
Karel K. To: NEsoudruh
Karel K. To: NEsoudruh
NEsoudruh "Tak přece zdobíte, pane Louka..."
Karel K. To: Jiří
jiří Vyvěšení vlajky!
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 18.6.2019
Dnes má svátek Milan
původ jména je slovanský a znamená: milost, přívětivost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist