Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Zhasněte na protest proti nenažranému ČEZu!

Zhasněte na protest proti nenažranému ČEZu!

17.12.2008 | Karel Kilián

Na Britských listech a SPLATu se objevily články, nazvané Protest proti zdražování elektřiny. Osobně se míním k této akci připojit a doufám, že k tomu přesvědčím i naše čtenáře.

Myšlenka protestu, alespoň tak, jak je prezentována v uvedených médiích, je pojata poněkud nešťastně v typickém českém stylu "manažeři si žijí v blahobytu a my, chudí, jim to musíme platit." S tímto se v žádném případě neztotožňuji a to jednak proto, že nezávidím a dále proto, že manažerské extra-vysoké platy v energetických společnostech nejsou zásadním motivem zdražování.

Protest proti nehorázně rostoucím cenám elektrické energie chci podpořit z jiných důvodů - především proto, že z nás ČEZ, E.ON a další energetické společnosti, mající praktický monopol na trhu, dělají blbce. Ačkoli ceny prakticky všech vstupů díky hospodářské krizi a s ní spojené snižující se poptávce klesají, ČEZ se rozhodl pro výrazné zdražení o deset procent. Argumenty, odpodstatňující takový krok, ovšem nemá - tedy kromě tvrzení, že elektřinu na příští rok nakoupili už dříve, když ještě byla drahá. Od koho ji nakoupili, ptám se, když provozovatelem elektráren je právě ČEZ? Jak je možné, že v roce 2007 nenakoupili také s takovým předstihem, abychom letos měli nižší ceny?

Nezapomínejme ani na fakt, který jsem na našem blogu opakovaně zmínil: totiž že ČEZ vyrábí elektřinu v elektrárnách, jež byly postaveny za socialismu z daní nás všech (resp. z daní našich rodičů a prarodičů) a ze zisků státních podniků (tedy opět z peněz nás všech). Dá se říci, že ČEZ dostal elektrárny darem a dnes na nich krásně rýžuje miliardy.

Plánované zvýšení cen naprosto nerespektuje křivku nabídky a poptávky - zatímco poptávka klesá, ČEZ zdražuje. To bude mít dalekosáhlé následky nejen na naše účty za bydlení, ale prakticky na všechno, co potřebujeme k životu, včetně potravin, neboť i k jejich výrobě je elektrická energie nezbytností. Zdražení by přicházelo v úvahu v okamžiku, kdy by se energetické společnosti ocitly v hospodářsky nepříznivé situaci, což ale není případ ČEZu, který letos vykáže zisk minimálně 50 miliard!

Stát, ač je skrze  Fond národního majetku zakladatelem a zhruba dvoutřeninovým vlastníkem, neudělá proti plánovanému zdražení nic. Nezbývá, než pokusit se vyjádřit svůj nesouhlas jinou cestou - formou protestu. Pokud tedy nesouhlasíte s chystaným nárůstem cen, vypněte tuto neděli (tj. 21.12.) od 18:00 do 18:30 všechny elektrické spotřebiče (samozřejmě s výjimkou ledniček a podobných), zhasněte světla a udělejte si předvánoční "černou půlhodinku."

Je skoro jisté, že ČEZ na jakoukoli formu protestu nezareaguje - peníze jsou přeci až na prvním místě a u společnosti tohoto typu mohou na něco, jako "spokojenost zákazníků," z výšky kašlat. Přesto si ale myslím, že je dobré podpořit tuto akci, byť bude mít spíše symbolický charakter. Nevěřte zprávám, které se vyrojily při posledním podobném protestu v médiích, kde se říkalo, že ČEZ nemusí takový výkyv ustát, v extrémních případech se objevovaly až apokalyptické vize, odkazující na výpadky proudu v USA a Kanadě. To se nestane. Na grafech odběru uvidí ČEZ v nejlepším případě malou vlnku. Jako formu, jak dát najevo nesouhlas, ale tento nápad vítám.

Tak nezapomeňte: v neděli od 18:00 do 18:30 - ZHASÍNÁME!


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Svíčky Vánoce
Karel K. To: Svíčky
Svíčky Elektrika
Karel K. To: sumix a Jakub
sumix ropovod:
Jakub Suchánek Online graf
ropovod SORRY
Karel K. To: sumix
sumix Karel K.:
Karel K. To: sumix
sumix Pripojim se
bengo Nesmysl
Seeker Několik poznámek
Realista Je třeba nekontrolovaný monopol napadnout soudně.
Karel K. To: Martin
Martin čez
Karel K. To: js
js inflace
Karel K. To: ReX
ReX Inflace
Karel K. To: xergic
xergic Blbost
Karel K. To: Radek
LAlf Někomu zdražování nevadí... :)
Radek Zrušte monopoly
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.7.2019
Dnes má svátek Vítězslav
původ jména je slovanský a znamená: slavící vítězství
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist