Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Ukrajina - 4. díl: Časté situace a potřebné informace

Ukrajina - 4. díl: Časté situace a potřebné informace

1.8.2005 | Visnery
Praktických informací není nikdy dost. V tomto článku se vám pokusím přiblížit základní situace, do kterých se můžete dostat a nějaké to info, abyste věděli, co a jak.

Benzinky: jsou stejné jako u nás. Někdy přepychové, jindy skromnější. Ale vždy tam lze najít nějaký ten motorový olej a nebo něco k pití (a samozřejmě taky palivo - kdo by to řekl? :)) ). Na rozdíl od českých benzinových pump, vás vždy obsluhuje personál, který se vás zeptá na počet litrů, nebo sumu a podle toho ochotně natankujete. Vy pak zaplatíte přímo jemu, nebo do kasy. Ceny na celé Ukrajině jsou velice podobné - rozdíl může být v 10 haléřích. Benzín je oproti našemu skoro o polovinu levnější. Za natural 95 zaplatíte něco kolem 17 Kč.

Směnárny: jsou všude kam se podíváte (tedy nejen v centru, jako je tomu u nás): v novinovém stánku, v podchodech, marketech, ale i obyčejných obchůdkách. Protože se na Ukrajině hodně platí i v dolarech, jsou směnárny velikým byznysem. Ceny jsou opět všude velice podobné a tak se absolutně nevyplatí lítat po celém městě a shánět levnější.

Lékárny: to je snad hlavní obživa Ukrajinců :). Aspoň já mám ten pocit. Lékárnu hledat nemusíte, protože je všude, kde jste vy:) Ve dne v noci. Fungují pořád. Žádný deficit po lécích neexistuje a tak seženete vše, co potřebujete. Od bylinek po viagru, nebo coldrex. Ceny jsou mnohonásobně nižší, než na co jsme zvyklí.

Obchody: pokud mluvím o hlavním městě, tak tady je to bez problémů. Obchody, pokud zrovna nepracují non-stop, tak mají provoz velice dlouhý - tzn. do 23.00 apod.. Různé trafiky, stánky jsou také většinou non-stop. V nich si můžete kdykoliv koupit nejen cigarety a noviny, ale také jídlo, mléčné výrobky, léky, drogérii a podobně. Zvykem a velkým hitem jsou zde věrnostní slevy ve stylu: "Za nákup za více, než..." atd. Opravdu se vyplatí navštěvovat stále stejnou prodejnu.

Taxi: na Ukrajině si můžete stopnout buď opravdové taxi, nebo takřka jakékoli jiné auto (které vám zastaví :) ). Spousta místních si takto přivydělává a tak dělá něco jako "smluvní dopravu". Pro vás je to samozřejmě výhodnější. Neboť za nadpis taxi platíte více. Pokud si chcete stopovat obyčejné auto, stoupněte si kdekoliv (kde vede silnice, samozřejmě :)) ) a jen mávněte rukou - během chvilky vám nějaký ochotný řidič určitě zastaví. Na ceně se domluvte ihned a budete tam spolehlivě odvezeni.
Jestliže spěcháte, můžete se s řidičem domluvit, aby jel rychle. Samozřejmě počítejte s určitým příplazkem a také s tím, že uhradíte případné pokuty. Radím nikam nespěchat, neboť taková jízda vás určitě psychicky poznamená:) : chodníky, zákazy vjezdů a jednosměrky budou jen slabým odvarem, který zažijete:)
Ceny jak oficiálních taxíků, tak i řidičů, se kterými se na jízdě domluvíte, budou na naše poměry velice nízké.

Bazar, rynek: na Ukrajině můžete nakupovat nejen v klasických obchoďácích, ale také na typických bazarech. Ty jsou rozdělené podle druhu zboží, nebo existují i společné: například oblečení, knihy, drogerie, automobilové, ovoce a zeleniny, zvířat atd. Zboží je stejně kvalitní jako v obchodě, jen cena je nižší. Nakupování na klasickém ukrajinském trhu má své kouzlo a poezii, nehledě na to, že jde o dobrou zábavu. Sice zde smlouvání neprovozuje, ale občas, zvlášť u oblečení to zkusit můžete a možná vám to vyjde.

Internetové kavárny: zejména v hlavním městě je jich spousta. Hodinka v kvalitní kavárně s hodně dobrými PC, vás vyjde na něco kolem 30 - 50 Kč.

Samozřejmě je toho mnohem více, než jsem zde uvedla. Ale snad tyto informace přinesly praktický pohled na život na Ukrajině.

Všechny dosud vydané články o Ukrajině si můžete přečíst zde!


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Visnery to Pavel
Karel K. To: Pavel
Pavel peníze
Visnery Sesijama
Sesijama ua
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 28.3.2017
Dnes má svátek Soňa
původ jména je ruský a znamená: moudrost
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist