Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Jsme zpět z Litvy

Jsme zpět z Litvy

17.7.2008 | Karel Kilián
Strávili jsme čtyřdenní dovolenou v litevském městě Ukmerge, navštívili města Vilnius, Šiauliai a Kaunas. Dnes stručné statistiky: kde mají nejlevnější naftu a kde nejhorší řidiče?

  • Během dovolené jsme najezdili celkem 2 687 kilometrů. Nejdelší byly samozřejmě cesty Studénka-Ostrava-Ukmerge, jejichž délka se blížila tisícovce kilometrů (díky opravám důležité silniční tepny na cestě mezi Kaunasem a Ukmerge jsme museli všechny cesty směrovat přes Vilnius, tj. zhruba o 60 km na každé cestě více).
  • V autě jsme podle GPS strávili 43 hodin a 55 minut, přičemž 38 hodin a 22 minut z toho jízdou.
  • Naše průměrná rychlost pohybu (tj. bez přestávek) byla 69,9 km/h a to i přesto, že velkou část cest tvořily dálnice.
  • Maximální dosažená rychlost byla 133 km/h, což svědčí o tom, že jsme s manželkou dodržovali předpisy :).
  • Jako jednoznačně nejhorší se ukázali řidiči kamionů z Litvy na severu Polska - předjíždění na dvojité plné čáře v nepřehledných úsecích, v obci (kde jsme jeli 50-55 km/h podle GPS a 55-60 km/h podle tachometru) i agresivní najíždění pro ně není absolutně žádný problém. Dokonce ani tehdy, vezou-li na návěsu osm osobních aut a při agresivním předjíždění se celý náklaďák rozvlní tak, že je zjevně velice obtížné jej držet na cestě. Přiznám se, že tolik "prasáren" jsem v tak krátkém časovém úseku ještě neviděl!
  • Jediným státem, kde jsem používal zvukovou i světelnou houkačku, bylo Polsko. Nejčastěji se jednalo o litevské kamiony, typicky se řítící v protisměru a předpokládající, že jim s menším autem uhnu. Bohužel houkání, svícení dálkovými světly a později (zcela nepředpisově) i předními mlhovkami zůstávalo ale bez odezvy, takže nezbývalo, než se několikrát klidit za krajnici. Našel se i jeden "kamioňák," který mi na rozčílené blikání odpověděl stejným způsobem. Co do počtu použití obou typů houkaček jde o bezkonkurenční zážitek - tolikrát jsem je nevyužil snad ani za celou svou motoristickou kariéru.
  • Nejhorší silnice jsou od Varšavy k hranicím Litvy, kde se jezdí po obyčejné, ale auty silně přetížené okresce. K zácpám pak dokonale postačí obec s křižovatkou, semafor, nebo kruhový objezd.
  • Cestu Ostrava-Ukmerge jsme absolvovali za 16 hodin, zpět jsme byli rychlejší (méně jsme stavěli a dělali kratší přestávky) a celou trasu jsme zvládli za 14 hodin.
  • Benzínky jsou nejlepší značkové (typicky třeba Shell v Polsku), kde je nejen velký výběr, ale i slušné sociální zázemí. Směrem na sever se situace zhoršuje, v Litvě pak žádnou "známou značku" čerpací stanice nenajdete (největší je tu zastoupení ruského LukOilu, který nedávno koupil české benzínky Jet). V polsku narazíte například na BP, Shell, naopak jsem neviděl OMV či Agip. Dominantní v polsku jsou Orlen, jež bych přirovnal k české Benzině. Paradoxně ale s jejich naftou jelo auto s nejmenší spotřebou.
  • Nejlevnější nafta je v Litvě - u LukOilu jsme tankovali ve dvou případech shodně za 30,00 Kč/l. Polští Orlen nabízeli minulý týden litr nafty v přepočtu za 34,33 Kč, polský Shell tento týden dokonce jen za 33,82 Kč. Nejdražší nafta byla v Česku - u ostravského OMV byl litr za 34,90, stejně jako u ostravského Automontu (s věrnostní kartou je ale za 33,70 Kč).

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 20.7.2019
Dnes má svátek Ilja
původ jména je hebrejský a znamená: bůh je můj pán
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist