Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Větší prostor!

Větší prostor!

5.6.2008 | Karel Kilián

Můj nejoblíbenější seriálový hrdina - Kutil Tim - v každém díle požadoval "vyšší výkon" a v tomto duchu následně předělával všechny možné domácí spotřebiče (čímž je většinou nenávratně poškodil). Já se v posledních týdnech potýkal s myšlenkou "větší prostor," konkrétně míněno prostor diskový.

Nejprve mi přestala stačit kapacity karty v mém mobilním telefonu - přeci jen 2 GB není tolik, pokud chcete telefon používat jako plnohodnotnou navigaci. Do N95 patří karty microSDHC, které existují ve dvou větších velikostech: 4 GB a 8 GB. Po ověření, že v mém telefonu (s nejnovějším firmwarem) bude šlapat i největší varianta, bylo jasno: musím mít 8 GB! Celého procesu se zhostila má manželka, která mi kartu dala jako dárek k blížícím se narozeninám. Protože se dobře orientuje na eBayi, objednala ji tam, což se vyplatilo! Zatímco z eBay přišla karta včetně poštovného z USA za 827 Kč, v Česku naprosto tu samou (tj. SanDisk MicroSDHC 8GB Class 4 ) seženete kolem 1 400 Kč (včetně zlodějských autorských poplatků, alias výpalného). Takže díky šikovnosti mé ženy mám nejen jednu z nejlepších paměťových karet, co jde do N95 dát, ale ještě ušetřila skoro šest stovek, což rozhodně není málo!

Jak jsem psal na konci května, dostali jsme zpět nějaké peníze z bytového družstva. Jako odměnu za to, že jsme v zimě mrzli, celý rok šetřili vodu atd. jsem si koupil dárek: větší pevný disk do mého křemíkového miláčka :). Z původní konfigurace 2x200 GB SATA + 1x160 GB ATA se tak stala 1x500 GB SATA + 1x200 GB SATA + 1x160 GB ATA.

Můj nový disk je Seagate Barracuda 7200.11 3.5" 500GB ST3500320AS, má kapacitu 500 GB, 32 MB cache, používá technologii kolmého zápisu a NCQ. Koupil jsem ho u SoftCom.cz, což je pražská firma, kde už několik let nakupuji bezkonkurenčně nejlevnější média na vypalování. Nejlevnější byli i co se týká disků - levněji, než za jejich 1 759 Kč, jsem tento model nenašel ani u populárnější konkurence. Velkou výhodou je pobočka v Ostravě a fakt, že už při objednávání zboží si můžete vybrat, zda vám bude doručeno, nebo jestli si ho vyzvednete sami a kde (na výběr je Praha, Brno, Ostrava).

Seagate Barracuda 7200.11 3.5 500GB ST3500320AS

Včerejší odpoledne a večer jsem tedy zasvětil kopírování dat ze starého disku na nový. Protože jsem chtěl nový (a logicky nejrychlejší) pevný disk použít jako systémový, bylo nutné vyřešit otázku, zda budu instalovat operační systém, nebo ne. Do instalace se mi moc nechtělo, protože stávající Windows XP jsem vyladil na opravdu slušný výkon a než bych nainstaloval všechny aplikace, které používám a potřebuji, následně vše zazáplatoval, nakonfiguroval atd., uplynulo by minimálně dvacet hodin.

Naštěstí mi pomohl moc užitečný program Acronis TrueImage. V něm jsem nejprve odzálohoval celý systémový disk (skládající se ze tří oddílů) na USB disk, následně jsem provedl výměnu starého 200 GB za nový 500 GB a TrueImagem jsem obnovil data na tento nový disk. Program sám roztáhl jednotlivé oddíly tak, aby využívaly disk ve stejném poměru, jako na původním-menším disku, což osobně považuji za naprostou bombu! Celá operace zabrala kolem osmi hodin, přičemž po obnovení dat z USB na nový HDD stačilo jen restartovat počítač a systém najel naprosto stejně, jako předtím na starém HDD. Jediné, co proběhlo, byla kratičká detekce nového hardware.

Dnes se tak mohu v klidu zabývat nejrůznějšími testy a uvažováním na tom, jak přerozdělím stávající diskový prostor mezi programy, dokumenty, hry, videa, ....


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.7.2019
Dnes má svátek Vítězslav
původ jména je slovanský a znamená: slavící vítězství
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist