Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Ukrajina - 1. díl: Doprava

Ukrajina - 1. díl: Doprava

19.7.2005 | Visnery
Nemohu mluvit o dopravě všude na Ukrajině, nýbrž jen o místech, které znám. Tj. hlavní město Kyjev, Odessa, poloostrov Krym a tak podobně.
Ve větších městech to samozřejmě chodí jinak a tak Kyjev je svou infrastrukturou na jiné úrovni, než západní Ukrajina. Pochopitelně:)

Nejčastější druh dopravy se kterým se zde setkáte je tzv. "maršrutka". Obvykle se jedná o tranzity nebo malé autobusy. Ty fungují na principu autobusu mixnutým s taxíkem. V praxi to znamená, že každý bus jezdí na své vlastní trase a vy, pokud jej chcete zastavit jen mávnete rukou a on zastaví. Přesně jako taxík. Stejným způsobem i vystoupíte. Prostě jen řeknete místo a on zastaví. Od klasického taxi se to liší jen počtem přepravovaných osob. Cena jedná takové jízdy se pohybuje v přepočtu na naše 3-6 Kč. Jízdné je nepřestupné. To je docela slušná cena za taxík ne?:)

Klasika jsou busy, tramvaje a trolejbusy. Jízdné Vás pokaždé nevyjde na více než 5 Kč, ale bacha na revizory. Ti se s tím tak neštvou, jako u nás. Pokud nemáte jízdenku a nechcete si jej koupit rovnou u něj, tak Vás vezme útokem a nechá políbit matičku zem.
Rozdíly mezi jednotlivými busy jsou propastné. Na okraji města, nebo méně zajímavých lokalitách jezdí plečky z roku 1 2 3, ale v centru jedině krásné a nové.

Metro je ve třech městech Ukrajiny. Kyjev, Charkov, Dnipropetrovsk. Všechny jsou typicky ruské. Tzn. Na vstupu turnikety, hrozivě vypadající dozorčí, kupa uklízečů a stařičké soupravy metra. Metro je nejspolehlivější způsob dopravy i přesto, že je věčné narvané lidmi. Pokud jste si zapomněli koupit noviny, pití, knížky a podobně, můžete to sehnat přímo v soupravě metra u prodejců, kteří si takto přivydělávají. Ze začátku jsem si myslela, že je to super, po 20 prodavači za 5 minut mě nadšeni přešlo:)

Vlaky. Ty příměstské a městské tzv. "električky". Jsou spolehlivé, levné a docela slušné. Ostatní vlaky, které jezdí delší trasy jsou vždy uklizené, mají vlastního průvodčího na 1 vagón a buzení a veškerý komfort je v ceně. Lůžka jsou mnohonásobně širší, nežli u nás a tak se dá v Ukrajinském vlaku v pohodě i vyspat. Jízda ukrajinským vlakem je opravdu hodně dlouhá. Vlaky jezdí pomalu, i když skoro nikde nezastavují:) Jeden vlak má v průměru i půl kilometru.
Měla jsem možnost jet v první třídě lůžkového vozu z Odessy do Kyjeva. Jednalo se o necelých 600 km. Jelo se 10 hodin a jízdenku na 1 třídu stála kolem tisícovky. V kupé byly jen dvě postele místo klasických čtyř. Největším šokem byla televize, která krom jiných programu měla i sledování celé chodbičky vagónu kamerou. Takže jsme mohli sledovat kdo jde na záchod, kdo kouří a kdo se blíží ke kupátku. Docela roztomilá a někdy i užitečná věc. Komfort vlaku byl s našim nesrovnatelný.

Sečteno potrženo. V něčem lze Ukrajincům opravdu závidět, v něčem litovat:)

Všechny dosud vydané články o Ukrajině si můžete přečíst zde!


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.2.2017
Dnes má svátek Lenka
původ jména je neznámy a znamená: pochodeň
Nové komantáře
Když otec nevede nevěstu k oltáři...
Leni 17.2.2017 13:30
Svatbu teprve řeším a už předem vím, že chci jít k...
Android tipy: Jak posílat hudbu, fotky a videa pře
edimer 11.2.2017 19:05
Někomu se bude uriče hodit návod jak rychle a jedn...
Kdo byl a je Josef Laufer? aneb Moje VELKÉ zklamán
vend123 7.2.2017 12:04
Nejsem si tím vůbec jist, ale můj otec mi vyprávěl...
Může vzniknout závislost na hudbě?
urjo 2.1.2017 1:38
Poslouchám všechny hudební žánry a jedno za čas na...
Může vzniknout závislost na hudbě?
tonda 25.12.2016 4:29
elektromagnetické vlnění vyvtváří naší realitu? a ...
TOPlist