Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Pohled insidera: Vyhazujeme tisíce, taháme se o desetikoruny

Pohled insidera: Vyhazujeme tisíce, taháme se o desetikoruny

27.5.2008 | Karel Kilián

Dnes vám povím další příběh o tom, jak nelogicky se ve zdravotnictví vyhazují peníze pojištěnců.

V naší nemocnici má mnoho zaměstnanců tzv. "pohotovost na telefonu" - tedy sedí (nejlépe doma) a čekají, zda jim někdo zavolá, že jsou potřeba. Takovou pohotovost mají například lékaři kritických oddělení (chirurgie, interna, ...), řidiči (kteří je vozí do práce), ale i my, pracovníci IT oddělení.

Celkem jsme na pohotovost tři a střídáme se po týdnu. Ten, kdo má daný týden pohotovost, dostane služební notebook (pokud ho tedy zrovna nepotřebuje šéf) a mobilní telefon. Paradoxem tohoto telefonu je skutečnost, že má omezený účet - tedy konkrétně: i s paušálem nesmí částka na faktuře překročit 300 Kč. Pokud se toto číslo překročí, musíme to my, co držíme pohotovost, doplatit ze svého. Pokud tedy přestane fungovat komunikace RTG a nemocničního systému (celkem častý stav), musíme volat dodavetelské firmě RTG, podpoře NISu, zpátky na RTG oddělení, aby zkusili, zda to chodí atd.. Když se nedaří, velice snadno tento limit "přešvihneme" a pak platíme za to, že našim uživatelům děláme podporu mimo pracovní dobu.

Samozřejmě tento stav vyvolal vlnu nevole v našich řadách a začali jsme proti tomuto přístupu protestovat na každotýdenní poradě našeho oddělení. Vedoucí nakonec přislíbil navýšení limitu na 500 Kč, což ale stále neřeší otázku, proč bychom my měli doplácet na to, že držíme pohotovost na telefonu.

Co je největší paradox? Pokud nám z nemocnice zavolali a bylo nutné vyjet, jezdili jsme vlastními auty. Bylo to především kvůli rychlejší reakci - než bychom se dočkali "erárního" auta s řidičem, byli jsme už v na místě a řešili problém. Další paradox: suma, kterou člověk dostal za hodinu takto odpracované pohotovosti leckdy ani nepokryla náklady na palivo. Přesto jsme ale nadále jezdili svými auty, neboť to bylo naše dobrovolné rozhodnutí.

V posledních týdnech jsme s kolegy často řešili doplatky za překročený limit na služebním pohotovostním mobilu. Ptali jsme se sebe i vedoucího oddělení, zda je správné, abychom platili za to, že držíme pohotovost. Bohužel - limity jsou dány, překračovat se nemají a když už se překročí, musíme sáhnout do vlastní kapsy. Naopak používání firemního auta s řidičem za účelem pohotovostního výjezdu není nijak limitované - stačí zavolat na ústřednu, ať pošlou auto tam a tam....

Teď počítejte se mnou. Nemocnice s námi řeší překročené doplatky za telefon ve výši do 200 Kč. Jakýkoli "pardon" neexistuje - doplatit to prostě musíme. Na stranu druhou nemocnici šetříme dost peněz, protože jeden výjezd služebního auta vyjde i s platem řidiče minimálně na 400 Kč. Jak jsem již řekl: nikdo z nás toto privelegium nevyužívá! To ale nikoho nezajímá. Prý služební auto můžeme využívat do aleluja a náklady na tuhle "taxislužbu" jdou prostě do nákladů nemocnice. Vedle toho malý doplatek na služební mobil musíme hradit ze svých kapes. Uznejte: má tohle logiku? Takže budeme sice doplácet několik desetikorun za mobil, ale vyhodíme v průměru kolem 1 200 Kč/měsíc (počítám se třemi výjezdy měsíčně) za služební auto.... Kdo to zaplatí? Přeci nemocnice. A odkud má nemocnice peníze? Od zdravotních pojišťoven. A odkud mají peníze zdravotní pojišťovny? Přeci od vás všech: pojištěnců!


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. To: Boban
_boban rozpocty jinych...
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 14.11.2018
Dnes má svátek Sáva
původ jména je aramejský a znamená: děd, stařec
Nové komantáře
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Nika Riedl 12.11.2017 3:53
Jsem typ XSTJ na co jsem patřičně hrdý :))...
Italská svatba – zvyky, tradice a přípravy
Lenka 7.11.2017 15:35
Mně vždycky lákala svatba v Itálii třeba Benátky t...
TOPlist