Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Na čem právě dělám > Linux? Ano, mám toho tučňáka rád :)

Linux? Ano, mám toho tučňáka rád :)

13.6.2005 | Karel Kilián
Dnes jsem, po deseti letech práce s Windows, začal vážněji koketovat s Linuxem. Po zkoušce několika Live distribucí (Danix, Knoppix, SUSE) a několika "ostrých" verzí (Red Hat, Kubuntu, ...) jsem nakonec sáhl po Mandrake 10.1. Důvody, proč jsem se rozhodl k tomuto "zahrávání" proberu v nějakém jiném článku - bylo by to na dlouho....

Po všech výše uvedených pokusech jsem pochopil, že jedním ze základních předpokladů začátečníka je snaha a chuť učit se. Bez ní to prostě nejde, protože Linux není "klikoidní" Windows a vyžaduje nějaké ty znalosti a vědomosti. Nejde o to, zda je, nebo není Linux "obtížnější" po uživatelské stránce (to závisí na tom, jak moc do hloubky se chcete systémem zabývat a znát jej), ale spíše o to, že se některé věci dělají úplně jinak, než je běžný uživatel Windows zvyklý.

Takže jsem v pátek při cestě vlakem k mé Milované přečetl prvních sto stran příručky k Mandrake 10.1 a dnes jsem se pustul do instalace. Vybral jsem si k tomuto účelu jeden firemní počítač, který zrovna neměl využití a během 30 minut jsem měl nainstalovaný komplet celý systém, včetně několika desítek aplikací (např. kancelářského balíku). Dokážou tohle vaše Windows? :)) Všechno běhalo, jak má - tedy až na zvukovku, ale tu jsem neřešil, protože k PC stejně nejsou připojené reproduktory.

Svůj pokus jsem zopakoval na firemním notebooku - prakticky se stejným úspěchem. Jen jsem chvilku zápasil s grafickým adaptérem (halt ATI - to jistě znají všichni, kdo se snažili grafiku téhle značky rozchodit pod Windows :) ). Nicméně postačilo mrknout do manuálu (aneb oblíbené RTFM="Read The Fucking Manual" má něco do sebe :)) ) a problém byl odstraněn. Zvukovka šlapala, jak má, bez jakéhokoli zásahu :). Stejně tak snadno jsem se vypořádal s problémy při aktualizaci systému. Prostě ač jsem před Linuxem seděl poprvé (hokusy-pokusy nepočítám), tak jsem si zatím dokázal poradit se vším, na co jsem narazil. Tedy skoro se vším - se zbytkem mi pomáhal ochotný Almad, kterému tímto děkuji za ochotnou pomoc při mých prvních krůčcích.

A jaké jsou mé první dojmy? Je jisté, že Windows ještě nějaký čas budou mým hlavním operačním systémem - potřebuji je na administraci sítě, nebo třeba na střih videa apod.. Nicméně Linux budu spouštět čím dál častěji. To je mi jasné už nyní. Už třeba pro ten pocit, že si mohu surfovat, kde se mi zachce a nemusím se přitom bát, co se mi zase nacpe do systému.... A nebo třeba proto, že si mohu "udělat" systém tak, aby odpovídal přesně mým představám, v čemž Linux uživatele prakticky (alespoň ve srovnání s Windows) neomezuje (tedy nebude omezovat... ...až to budu pořádně umět :) ).

Začínám mít toho "tučňáka" rád :).

O svých dalších pokusech a postřezích vás samozřejmě budu informovat :)


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.4.2019
Dnes má svátek Jiří
původ jména je řecký a znamená: rolník
Nové komantáře
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
TOPlist