Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Tipy na výlet > DENÍK CESTY NA BAJKAL - 4.díl

DENÍK CESTY NA BAJKAL - 4.díl

20.10.2007 | Pavel Horna

24.6.2007 muzeum Talcy,Bajkalu a plavba

Snídaně: karbanátek + bramborová kaše + kopr + čaj + buchta. Odjezd autobusem KIA s průvodkyní do muzea Talcy. Zde si nás převzala přímo ředitelka místního skanzenu obydlí a jednoduchých zařízení místních a kočovných sibiřských kmenů (obdoba našeho skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm). K vidění byly chatrče i velké dřevěnice. Zde jsem si dal na svačinu něco jako polívku se zapečenými masovými těstovinami se dvěma chleby za 52 rublů. Poté jsme odjeli k největšímu a nejširšímu pramenu řeky na světě – odtoku řeky Angary z Bajkalu – naproti Port Bajkalu. Dál návštěva muzea Bajkalu v obci Listvjanka. Ukázka obrázků, plánků, schémat, modelů, vycpanin, zalíhovaných i živých bajkalských živočichů – včetně tuleně (Bajkalská ňěrpa – jediný sladkovodní tuleň) a Omula (jedinečná bajkalská ryba). Atrakce zde byl simulovaný ponor „ponorkou“ s videem o bajkalském životě až do hloubky 1637 m (kde je taky život(!)). Pak jízda k tržišti. Omul byl k dispozici na 4 způsoby (sušený, celý, uzený, uzený teplý). Já jsem si dal uzeného teplého za 25 rublů za kus – čím hloub v tržnici, tím levnější. Následovala atraktivní projížďka po Bajkale na 3 lodích (co cca 12) s pauzou na pláži (plné jakési neštípající, ale otravně lezoucí havěti-dlouhokřídlé mušky). Pláž byla oddělena od okolí strmou skálou – v dané chvíli to byla „naše“ soukromá pláž. Výstup byl přímo z lodi po úzkých schůdkách. Bylo to krásné – lodě se postavily fotogenicky vedle sebe. Po této plážové fotopauze ještě pokračování kousek dál „do Bajkalu“ a pak návrat do přístavu, rychle 2. dávka teplého uzeného Omula a s 5 minutovým zpožděním (hold jsme nádražáci) do autobusu a už do Irkutska. Řidič pouštěl svižné zpívané dechovky a spěchal co to dalo. Večer ještě soukromá (s klukama z kupé) projížďka okružní linkou MHD Irkutskem (podobně jako linka 208 v Opavě-1 konečná zastávka). Na konec dne drobné polití místní limonádou a tak večer proběhlo lehké „prstové“ praní.

25.6.2007 tranzit na Olchon, Šamaní skála

Ráno, před odchodem z pokojů nás hlavní děžurdná upozorňovala, že vše hotelové se má dát na postel. Pod pojmem vše myslela celé 2 věci. Před hotelem už čekají 3 maršrutky. Batohy přidělávají na střechu. Čeká se na vedoucího, který na nádraží vyřizuje lůžkové příplatky do Ulan Ude. Až vedoucí stanice (přednosta) mu sdělil, že „nic nebude“. Vedoucí cestovní agentury nám teda zařizuje nějaký náhradní program. Na ostrov vyrážíme cca v 10 hodin ráno. V Irkutsku – i na spojení na výpadovky - dopravní kolaps. Na hlavní cestě už byla pohoda. Jen se musí dávat pozor na volně pobíhající krávy v okolí cest. Asfalt byl trochu hrubší, ale řidiči to mají pevně v rukách s rychlostí 80-110 km/hod. Při přestávce u motelu (soubory budov s všestranným využitím pro motoristy) na oběd boršč (ale velice chuťově ochuzený) a 2 pirohy s rýžovou náplní. Posledních asi 75 km před převozem se asfalt změnil na hlínu, ale řidiči se drželi i přes ty hrboly cca 80 km rychlosti. Námi nevyžádaná zastávka u mototechny (umístěné společně s benzínovou  pompou) uprostřed skal daleko od vesnic. Důvodem byl částečný defekt našeho auta. To se ale rychle opravilo a po ukončení svačin v místní malé restauračce jsme pokračovali dál. Kousek od převozu byl krásný výhled na Bajkal a Olchon, tak jsme si udělali fotopauzu. Čekání na převoz, kde mají přednost autobusy a maršrutky-až pak osobní auta, jsme využili k výstupu na kopec, z něhož byl „průplav“ jak na dlani. Organizovaná extra tlačenice na převozu byla dokonalá. Při cestě dál do cca 40 km vzdáleného místa našeho ubytování na ostrově se defekt dokonal-kolo se vyměnilo za rychlé pomoci kolegů řidičů z dalších maršrutek a jelo se dál. V místním městě Chužír jsme se ubytovali v nově postavených chatkách (po 3) a šli na večeři k Nikitovi. To je majitel restaurace a hlavní manažer ostrova, kde pro turisty vše zařizuje a plánuje. Pak jsme si udělali kolektivní, ale neorganizovaný výlet k Šamanní skále, u které se kolega Milan okoupal. To že voda v Bajkalu má 4-10*C mu vůbec nevadilo. Západ slunce nad Malým mořem Bajkalu byl nádherný. Po západu slunce rychlé ochlazení. Večer „zasedání“ trvající do 2:30 hod..

26.6.2007 projížďka po ostrově, koně a motorky

Opět krásně slunečno. Rychlé nachystání na celodenní autovýlet po ostrově. Snídaně u Nikity: pšeničná kaše + čaj + buchta + 3 palačinky + brusinky. Čaje byly 3 druhy. Se 4 auty typu UAZ (ukrajinský automobilový závod) vyrážíme na severní cíp ostrova. Cestou bylo několik fotozastávek na nejkrásnějších místech ostrova. Cestou dodávka chleba 2 kempařům. Západní strana ostrova je písečná, východní kamenitá. Na místních pláních je hodně Syslů a polodivokých koní (vypouštění do přírody z důvodu aktuální nepotřebnosti). Oběd ve volné přírodě připravují řidiči v přivezených hrncích. Oběd: polívka z čerstvě vykuchané ryby + brambory + mrkev + uzená ryba + sušenky + chleba s rybí paštikou + čerstvé rajče + okurka + čaj. Po příjezdu si domluvíme projížďku na koních. Večeře: čaj + buchta + rýže s masem + teplá zamotaná ryba. K projížďce nás (4) zavezou do vedlejší vesnice a po obeznámení se zkušenostmi jsem poučen o „ovládání“ a dostávám koně. Vyjížďka kolem ohrad, Bajkalu a přes vesnici byla opravdu zážitkem. Kůň nejdřív nechtěl moc poslouchat (ani majitele), ale pak se to již dařilo bez problémů – až do sesednutí, kdy se nějak splašil a vyzkoušel jsem si tak i rodeo. Aby toho nebylo pro ten den málo, tak jsme si ještě domluvili projížďku na motorkách. Tuto atrakci jsme absolvovali ve třech. Jedna motorka měla napůl podomácku vyrobenou sajdkáru, druhá byla sólo. Sjeli jsme opět k Bajkalu a na okolní kopec, ze kterého bylo opět krásně vidět bajkalské Malé moře. Cena hodinové projížďky na koních stála 300 rublů na osobu a 100 rublů na celou skupinu služba instruktora. Motorka stála 300 rublů jedna, tak jsme se podělili každý po dvou stovkách.

27.6.2007 výlet na protější břeh

Na ostrově jsme potkali dvě skupiny Čechů: partnerskou dvojici a skupinu asi 7 lidí, kteří přiletěli letadlem do Irkutska. Jeden další se přidal k naší skupině-byl to známý od dvou členů z naší výpravy. Tolik Čechů-turistů tady dohromady prý ještě nebylo. Podle informací místních obyvatel je tady v zimě okolo 10 cm sněhu, mráz zpravidla do 27*C a po jezeře se výborně jezdí na bruslích. Led je neuvěřitelně čistý. Válečný gulag tu zrušili v roce 1957.

Snídaně jako včera, jen bez buchty, poté odjezd na celodenní výlet na protější břeh. Po rozdělení na dvě skupinky jsme odjeli do přístavu na rybářskou loď a další na jachtu na pláž za Šamanní skálu. Počasí bylo výjimečně škaredé – zima, foukal studený vítr a mrholilo. Podle předpovědi místních se ale vyčasí. A měli pravdu. Po příjezdu na pobřeží za 1,5 hodiny už prosvítalo slunce, oteplilo se a mrholení zcela přestalo. Pokračovalo se organizovanou chůzí do místní tajgy k malé studánce. Vyslechnutí turistických informací a (většinově) skupinový neorganizovaný výlet na (částečný) vrchol zdejšího kopce na vyhlídku na bajkalské Malé moře, Olchon a zdejší břeh. Cestou z vycházky možnost placené svačiny v „občerstvovací stanici“. Po srazu na břehu u jachty oběd: omul, chléb, brambor, sušenky, rajče, okurek, čaj. Po našem odjezdu se doslova okamžitě slétlo hejno racků na zbytky a kosti. Cesta zpět trvala opět hodinu a půl, ale jelikož jsem objevil perfektní místo nejen na focení, ale taky na odpočinek, uběhla rychleji, než bych i čekal. Místečko bylo plošina na konci lodi, cca 20 cm nad vodou, nad lodním šroubem, za kabinou-takže za větrem, navíc aktuálně na straně osvícené slunkem. Cesta s výhledem na vzdalující se břeh pevniny těsně nad vodou byla tak pěkná, až se mi na chvilku zavřely oči a krásně jsem se vyspal. Cestou jsme v bezpečné vzdálenosti viděli 2x tuleně. Po příjezdu  na ostrov byla do večeře více jak hodina pauza, tak jsem si (a ne sám) ještě trochu zdřímnul. Večeře: omul, salát, buchta s brusinkami, těstoviny s kousky masa, čaj. Po večeři odjezd do vedlejší vesnice na večerní představení ukázky dávných místních zvyků Burjatského kmenu (písně, tance, říkadla, domácí výbava a nářadí, ochutnávka vlastních pokrmů a nápojů-včetně samohonky). Večer ještě jedno bajkalské koupání a celkové balení před raním odjezdem zpět do Irkutska. Spát jdeme v 1 hodinu ráno, venku krásně.

28.6.2007 cesta zpět z ostrova

Prší. Cesty jsou samé klouzavé bahno. Snídaně tradiční, od majitele restaurace Nikity dostáváme propagační pohled. Zabalení posledních věcí a naloďování se do maršrutek. Na bagáž na střeše se dává plachta. Jedno auto ji má ale malou, tak bagáž téměř všech nějak utrpí (zepředu voda, zezadu stříkající bahno). Při odjezdu panují tradiční zmatky – málem zapomínáme jednu kolegyni. Hliněná cesta je samé bahno a špinavé kaluže. Auto občas doslova klouže, ale řidič to i tak valí přes 60 km/h. Cesta trajektem v pohodě, i když nám předchozí ujel o malou chvíli. Už na pevnině se dostáváme do konfliktu s dalším řidičem. Vadilo mu „nečekané“ ostříknutí auta při předjíždění. Tak našeho řidiče chytil (naštěstí) jen pod krkem. Součastně dalšímu autu došel benzín, tak ho odtahujeme k pumpě, kde naše auto opět mění kolo. Pauza se využívá na oběd. Většina zájezdu si dává polívku Soljanka (40 rublů), které je čistým odhadem asi půl litru a je velice chutná a zasytila. Cestou dál praskne dalšímu autu nádržka na vodu, tak se bere kde to jde (z kaluže vedle cesty). Při další pauze u restaurace důkladnější oprava. Dáváme si svačinu – karamelová trubička a karamelová buchta. Dojezd do hotelu už byl bez problémů, dokonce přestalo pršet a v Irkutsku svítilo slunce. Opět dostávám pokoj číslo 8-jako před cestou na ostrov. Zbytek dne už zůstávám na pokoji a odpočívám.

29.6.2007 cesta do Sajanských hor, lázně

Snídaně s extra pomalou obsluhou: salát + brambory + kopr + maso + čaj + karamelový koblih. Děžurná opět prohlíží pokoje-i po této jedné noci (asi se bojí, abychom si nevzali ty natržené ručníky). Odjezd směr Sajanské hory. Bagáž si dávám do autobusu, protože dolů už se nevejde. Řidič je stejný jako cestou do bajkalských muzeí, průvodci jsou mladý páreček. Cestou si děláme technickou pauzu kvůli (málem) hořícím brzdám, protože to je (asi) řidičův nejoblíbenější pedál. Místo si ale vybral pěkné: přímo u mostu nad Transsibiřskou magistrálou, která se pak objeví i na protějším kopci (něco jako Slezský semmering v Horní Lipové), s vyhlídkou na začátek Bajkalu, u prodejců teplých uzených Omulů.  Jedeme přes Slyudyanku, kde je jediné nádraží na světě postavené čistě z mramoru (který se zde těží). Někde v prostoru nádraží měl být nějaký památník československým legionářům chránícím Transsib v první světové válce a krátce po ní. Našli jsme jen malý kamenný kříž před budovou, ale bez jakékoliv poznámky a nikdo z místních nám k němu nedokázal nic říci. Ve stánku na nádraží si koupím  sáček  „mramorových“ oplatků (něco jako Ruměnky z Opávie). Při návratu na hlavní cestu směr hory se řidič pokouší otočit přes boční uličky. Tvrdě narazí do asfaltu na kolmé cestě a poškodí si přední dveře. Na pomoc s provizorní opravou mu přišli hnedka místní, pro které musel být zážitek už to, že na takové ulici měli autobus. Kladiva, dlouhé železa a kleště jely jak o závod. Výstup cestujících kuřáků a dokumentovačů, včetně řidiče zadními nouzovými dveřmi. Oprava trvala cca 20 minut. při couvání zpět na hlavní cestu opět dření dveří o zem a navíc i předním nárazníkem, jehož část se odlomila. Další cesta už v pohodě – až na hlemýždí rychlost. Ubytováni jsme byli v chatové oblasti Sajanských hor ve městě Arshan. Pokoje v dřevěných „velkochatách“ po různých skupinkách. Připadám si jako v Kunčicích pod Ondřejníkem (podobné výhledy, příroda i chatové prostředí). Já jsem se synkama z kupé (severomoravská peruť/odnož/část a podobně). Společný elektrický samovar v kuchyňce, horský bystrý a úplně čistý potok z něhož se brala voda, mylo se v něm všechno (a někdo) tekl přímo v prostoru dvorku. Po ubytování malá procházka, nákup čerstvého jídla a odjezd do cca 55 km vzdálených lázní. Když už tu jsme, tak skoro všichni využíváme některou proceduru. Já si dávám (opět se severomoravskou částí) koupel ve vaně s metanovou vodou tekoucí přímo z hlubin s příjemnou teplotou - 15 minut za 70 rublů. Při „koupání“ hraje z reproduktorů příjemná relaxační hudba. Další možnost byla skupinová koupel ve venkovním bazénu za 30 rublů, po niž byla možnost se osprchovat čistou vodou – taky za 30 rublů, nebo taky hodně využívaná bezplatná koupel v řece Irkum. Večere v místní restauraci – 2x2 ks palačinky s džemem (jedna dvojce 20 rublů) a čaj. Večer mnohanásobné přání Petrům a Pavlům, kterých bylo na zájezdu opravdu hodně.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Pavel Horna - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.7.2019
Dnes má svátek Čeněk
původ jména je latinský a znamená: vítězný
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist