Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Cestopis z Ukrajiny…aneb to není cestopis, ale přečíst si to můžete stejně :)

Cestopis z Ukrajiny…aneb to není cestopis, ale přečíst si to můžete stejně :)

18.9.2007 | Visnery

První den. Po docela pohodové cestě, kdy se všichni z rodiny, včetně mě, zhádali jak psi, jsme úspěšně dorazili na Ukrajinu, na okraj Kyjeva, kde mají prarodiče chatu. Pro dnešek se zůstává tam a griluje – takový je plán. Tentokrát byly hranice naprosto prázdné (už nikdy nebudu jezdit o prázdninách) a cestu jsme zvládli za nějakých 14,5 hodin s docela dlouhými přestávkami. Čistá doba jízdy 13 hodin, to jde ne?:)

Na Ukrajině mají proběhnout 30. září volby, proto je celá země na nohou a všude stojí volební stánky propagující svou stranu. Hlavní otázka krom voleb? Můj oblíbenec Janukovič, chce prosadit referendum, které by mělo řešit dvě velmi zásadní otázky. První je, zdali vstup do NATO ano či ne (naprostá většina lidí je proti) a druhá, zdali by se měl ruský jazyk stát druhým oficiálním jazykem. Bohužel Jusčenko, který je teď u vlády tyto referenda odmítá, protože ví, jak by dopadly a že by lidé byli proti NATO a pro ruštině, jako oficiálnímu jazyku. Vždyť se jedná o zemi, kde mluví 65 % lidí rusky a místa, jako je například autonomní poloostrov Krym, kde žijou samí Rusové a tudíž i rusky mluví, dále pak Doněck, Oděsa nebo Dnipropetrovsk jsou v zásadě ruská města a mluví se zde zásadně a většinově rusky. Proto je pro ně velmi náročný přechod na ukrajinštinu, kterou nikdy nepotřebovali a neuměli. Ukrajinsky rozumí každý, ale mluvit je velmi náročné, to ostatně uvidíte sami, pokud tuto zemi navštívíte. Jazyk je to velmi podobný i češtině, ale hovořit jim, když celý život používáte jiný, je trošku náročné. Osobně vidím výhodu dvou oficiálních jazyků také v tom, že se děti učí ve škole nejen rusky, ale i ukrajinsky a anglicky. To jim dává velkou slovní zásoby, rozvoj, trénování paměti a podobně. Máme známého profesora, který celý život učí složitou radiofyziku na univerzitě, když mu nová vláda oznámila, že odteď musí přednášet a učit jen v Ukrajinštině, musel z práce odejít. Člověk se nemůže přeci za prázdniny naučit terminologii v jiném jazyce a ještě to přednášet. Tak uvidíme, jak tohle dopadne...

Druhý den. Dnes máme v plánu rozhodně minimálně půldenní spánek a pak pojedeme do Kyjeva, kde jako první vletíme do obchodu, vykoupíme všechnu rjaženku (něco na způsob našeho kefíru, ale mnohem lahodnější a slovy nepopsatelné), pelmeně se smetanou, čokoládové máslo, čerstvý bílý chléb a syrky (čerstvé tvarohové tyčinky, u nás takové nemáme). Potom k plné spokojenosti a žaludku dáme pohov a někam vyrazíme. O konkrétním plánu ještě pořád můj drahý mlčí, podezřívám ho, že chce celou dobu prospat :)

Třetí den. Je čas vidět rodinu, pořádně si užít malého a mého jediného bratrance, kterému nedávno byly čtyři roky. Sraz je na chatě v pět hodin odpoledne, kde proběhla grilovačka, mezitím si manžel zařádil a zahrál na vojáky, rytíře, pilota formule jedna a já nevím, co ještě. On to s dětmi umí perfektně. Když hlídám jakékoliv dítě já, je jistota, že bude nakrmené, okopané a půjde včas spát, ale bude se nudit. To můj Drahý je přesný opak. Dítě s ním sice bude celý den chodit v jedné plínce, ale zato bude vyřáděný do syta :) Nevím, co je lepší…ale dohromady rozhodně tvoříme ideální hlídací dvojku :) Možná bych ještě mohla zmínit, že jsem ráno, dokud Karel spal, strávila nákupy hadříku. Chtěla jsem ho ušetřit měření a zkoušení kalhot a podobných, pro něj naprosto nedůležitých, věcí. Po mém návratu jsme se najedli a vyrazili směr trh znovu, tentokrát s průmyslovým zbožím. Cílem bylo sehnat lustr do obýváku. Ten jsme po docela dlouhém výběru našli a dokonce do něj pasují i úsporné žárovky, což byla jedna z našich podmínek. Stává se ze mě totiž ekolog, haha :) Krom toho jsme koupili i koženou peněženku pro manžela za 160 Kč, já tuhle zemi prostě miluji…a ještě více miluji její ceny a výrobky!!!:)

Čtvrtý den. Dnes jsme vstali opravdu brzo (asi v půl jedenácté:), najedli a vyrazili na obhlídku Kyjeva. Našim cílem byla Kyjevo-pečerská Lávra. To je soubor chrámů, kostelů, církví a všeho, co k náboženství patří. Je to místo, které nelze vynechat při žádné návštěvě Kyjeva. Prostě něco, jako Václavák…Abychom mohli jít i do jeskyní, kde jsou k vidění mumie svatých jsem si musela koupit šátek na hlavu. Takže krom toho, že jsem vypadala jako „ruská Máša“, bylo všechno naprosto perfektní :) Dalším cílem byla plocha, kde se nachází Rodina Mať, muzeum vojenské techniky pod otevřeným nebem. Vyjmenovávat památky nemá smysl, protože vše jsem již jednou vypsala v článku o Kyjevě a jeho pamětihodnostech. Je tam nejen popis toho, co můžete vidět, ale i co ta či ona památka znamená, případně její historii.Dostanete se tam pomocí metra a nohou, případně metrem a trolejbusem. Metrem na stanici Arsenalnaja a od tama doleva jakýmkoliv busem, trolejbusem, nebo maršrutkou pár stanic. Tuším, že tři. Bez stresu, to uvidíte, nelze to přehlédnout. Mimochodem, stanice Arsenalnaja se může pyšnit krásným prvenstvím a to, že se jedná o nejhlubší stanici metra ve světě. Cesta z podzemí je opravduuuuuu dlouhá, ale krásně zpříjemněná vážnou hudbou.  Cestou domu jsme zastavili na stanici „Vokzalnaja“ a natočili si nové nádraží. Jmenuje se „Južnyj vokzal“ a rozhodně doporučuji ho shlédnout. Takové nádraží neuvidíte nejen u nás, ale asi ani nikde jinde na světe. Vypadá jako nádherné letiště, všude krásně čisto, žádní žebráci, fontánky a vodopády. Večer byl zakončen pelmeněmi se smetanou, ukrajinským pivem (které zde mají na starosti Češi a proto všem docela chutná:) a já jsem chtěla ochutnat cosi pofiderního, co jsem objevila v obchodě. Byl to nápoj pivového charakteru s příchutí třešní a jen dvěma procenty alkoholu. Nakonec, ač jsem naprostý abstinent, musím uznat, že šlo o docela zajímavý nápoj, zajímavé chuti :) Pít bych ho samozřejmě nepila, ale na zkoušku to stojí. Řekla bych, že se jedná o dobrý způsob, jak zabavit děti na diskotékách, aby se neožírali do němoty, ale to jsem odbočila :) Další novinkou je, že se nám naprosto pokazila kamera a nechce se nabíjet, Drahý zkouší co se dá, aby to nějak zprovoznil (bez pomocí USD:). Od toho se bude odrážet i náš zítřejší program…

Pátý den. Ranní vstávání bylo trošku náročnější, v noci jsme „ponocovali“ a sledovali filmy, nějaké ty Simpsny, no a ráno se ne a ne zvednout :) Po snídani jsme vyrazili směr centrum. Trošku jsme si natočili a nafotili Chresčatik (hlavní náměstí celého Kyjeva) a vše, co se na něm nachází a je v jeho blízkém okolí. Potom jsme se vydali směr Sofijivskyj sobor a následně na Andrejivskij spusk. To je dlouhá ulička umělců, kde prodávají své výtvory a různé tradiční ukrajinské výrobky. Koupila jsem si tam náušnice a náhrdelník z modrého kamene „Beruza“, který je nejen mým měsíčním kamenem, ale také mi ladí k očím :). Potom zpátky na Majdan Nezaležnosti, jídlo a domů. Cestou jsme potkali dost cizinců z Německa, Itálie atd. Dost mě tento fakt potěšil. Konečně i jiné národy poznávají krásy této země a cestovní ruch se rozvíjí správným směrem. Večer nás ještě čeká sraz s kamarádkou z dětství, která po mně pojmenovala svou malou holčičku. Takže vezeme panenku, bonbónky a podobně „nezbytnosti“:) Moc se těším, jak na kamarádku, tak na svou malou jmenovkyní :)

Šestý den. Dnešek je den nákupu. Celé dopoledne jsem strávila s mamčou a babčou na Vladimirskom rynke a nakupovala. Hadry, hadry, hadry. Karel se na to nechtěl koukat a tak raději zůstal doma  a spal :) Naspává spánkový deficit ještě z Česka. Potom, co jsem dorazila zpátky domů, jsem se vydali na nákupy jemu. Po dvou tričkách jsme oba odpadli. Nákupy opravdu nejsou naší oblíbenou činností. Mimo jiné jsme tradičně nakoupili bylinky a čaje na všechny situace života. Bylinky a celkově zdravá a „zelená“ cesta životem je tady všeobecně oblíbenější, než u nás. Tak trošku „BIO život“, ale bez označení bio, protože to je tady většina produktu. Až ochutnáte zdejší máslo, smetanu, nebo jogurt a přečtete složení, zjistíte, že jíte to nejčistší, co jen můžete a nestojí vás to tolik, co naše bio produkty. Večer jsme strávili sledování filmů na notebooku, takže takový oddechový den od památek i všeho ostatního.

Sedmý den. Dnešek se vezl v podobě nejen nákupu, shánění dárků, ale také historických památek a spánku. Počasí nebylo moc příznivé a tak jsme se vydali na procházku po centru města, kde jsem se nakonec neprocházeli tolik, že mi málem odpadly nohy :) Následně jsme vyšplhali na Oblouk družby, který signalizuje družbu mezi Ukrajinou a Ruskem a tyčí se na nádherném místě, odkud je úžasný pohled na celý Kyjev a jeho řeku Dněpr. Doporučuji tenhle pohled vidět především večer, či v noci, kdy celé město i voda září a procházka se stává opravdu romantickou. Kupodivu byl problém sehnat Oděsské zlaté šampaňské, které si každý pamatuje ze svatby, bylo totiž jako přípitek a teď ho po nás vyžaduje, abychom ho přivezli. Pokud chcete někomu dovézt opravdu nádherný dárek, který potěší i ženu a nebude se jednat o vodku, nebo jiný tvrdý alkohol, tak zvolte zrovna tohle pití. Je moc moc dobré a lidé z Česka na něj vzpomínají, jako na nejlepší šampaňské, které kdy pili. K jídlu jsme tentokrát zvolili síť restaurací, které se pyšní prvotřídní národní ukrajinskou kuchyní, jmenuje se „Puzata chata“, v překladu pupkatá chata. Najíte se tam opravdu dobře, ochutnáte ukrajinské speciality a nezaplatíte za to moc peněz. Za dva kyjevské kotlety se smaženými bramborami a k tomu dva zákusky tradičního dortu Napoleon, jsme zaplatili 30 hřiven, což je cca 150 Kč. Tyto restaurace uvidíte na více místech po Ukrajině a za sebe mohu říci, že jídlo tam, rozhodně doporučuji!

Osmý den. Dnes je den odjezdu. Samozřejmě jsem nevydržela spát tak dlouho, jako manžel a tak jsem se vydala koupit si nějaké spodní prádlo. Opět musím pochválit tuto zemi, protože nemyslí jen na anorektičky, ale i na normální baby „krev a mlíko“ a tak sehnat svůj objem, není žádný problém. Značným plusem je ale i cena, která je nejen příjemná, ale až šokující a to samozřejmě směrem dolů :) Do ČR jsem taky nakoupila „chrumky“, což jsou chlebové suché chlebové chipsy s různými příchutěmi a někdy i omáčkami, například pečené kuře, rybí, slaninové, špízové atd. Vyrábějí se především jako chuťovka k pivu, ale já je zbožňuji i bez toho piva :) A taky samozřejmě „Lvíčky“, jak je nazval manžel. Jedná se o chipsy, které mají také velmi širokou škálu příchutí a od normálních chipsů se liší tím, že nejsou malé kulaté, ale dlouhé a široké, takže tvar připomíná záložku do knihy, nebo něco podobného. A lvíčci jsou to proto, že na obale mají roztomilého lvíčka, oficiální název ani netuším, tenhle se u nás velmi zažil, ale v obchodě je nelze minout. Jsou opravdu vynikající.

Odpoledne, cca dvě hodiny před odjezdem, jsem oznámila Drahému, že nebudu moct žit, pokud si nekoupím hodinky, jako jsem tehdy viděla. Čekala jsem velkou neochotu, ale k mému překvapení, nasedl na bus a jel je semnou sehnat. Je zlatíčko :) Dříve jsem si vzpomenout samozřejmě nemohla, to bych nebyla já, to je jasné. Každopádně teď mám doma „original“ Guccigo za směšné peníze :))

Cesta zpátky trvala 18 hodin, ne kvůli zácpám na hranicích (ale i kvůli tomu též), ale především proto, že jsme jeli zpátky dvěmi auty. Cestoval s námi děda s babičkou, které od neděle čeká lázeňský pobyt v Luhačovicích. Na hranicích v Česku jsme potkali opravu „příjemného“ celníka, který se nás nejdříve zeptal jestli jsme milionáři a následně, zdali mám hodně peněz. Potom co jsme jeho otázku nezodpověděli, protože jsem ji nějak moc nepochopili, tak nám oznámil, že nejsme připoutáni. To už se jeho hlas velmi zvyšoval a stával velmi agresivním. Podotýkám, že šlo o pásy mně a Karla na zadních sedačkách vozidla. Když mu Karel velmi slušně řekl, že jsme si je sundali jen teď na to popojíždění po hraničním přechodu, začal ječet, že jde pro bloček na pokuty a nevím, co ještě. No idiot, který musí v sobotu pracovat a sere ho to a tak se snaží naštvat i všechny ostatní. I když zvláštní bylo, že prarodiče, kteří jeli autem za námi sice slyšeli, jak křičel na nás, ale na ně byl velmi milý a ochotný. Tak nevím, čím jsme se mu nezdáli..:( :)

Teď jdu vybalovat věci a konečně se po cestě pořádně prospat. Pokud jste to dočetli až sem, tak děkuji za pozornost a omlouvám se za to, že se nejednalo o klasický cestopis, ale spíše jen moje povídání a rekapitulování dnů, které jsme strávili v mé rodné zemi Ukrajině.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Visnery TO: řeman
řeman jazyk
robbie to: Visnery
Visnery to: robbie
Visnery to: robbie
robbie Jazyk
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 27.3.2017
Dnes má svátek Dita
původ jména je hebrejský a znamená: židovku, lid
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist