Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Co chybí Ostravě proti Praze?

Co chybí Ostravě proti Praze?

9.7.2007 | Karel Kilián

Žiji na Ostravsku již sedmým měsícem a přinejmenším během svých každodenních cest do a z práce, ale též díky bydlení na sídlišti na jihu města mohu srovnávat. Nedělám si tímto nárok na nějaký "celkový posudek" - spíše půjde jen o zachycené myšlenky, které mě napadly, když se sám sebe zeptám, co tady v tom městě chybí.

Metro

Jednak metro bylo mým velkým koníčkem a exkluzivní výpravy do jeho zákulisí, tunelů a ještě neotevřených stanic pro mne byly opravdu silnými zážitky. Z praktického hlediska pak na metro vzpomínám pokaždé, když stojím na zastávce MHD. Denní intervaly tramvají ve všední dny jsou kolem deseti minut, o víkendu dokonce dvacetiminutové a noční jsou pak skutečnou lahůdkou - někdy si počkáte i celou hodinu a následně procestujete půlku města. Dvouminutový interval na mé "domovské lince C" je proti zdejšímu stavu nádhernou pohádkou a teprve zde tuto vymoženost opravdu oceňuji.

Slušnost

Za třicet let, co jsem žil v Praze, jsem jen jednou jedinkrát volal městskou policii kvůli rušení nočního klidu. Ostravsko má v přepočtu skóre zhruba 154-krát horší. Poprvé jsem "měšťáky" volal na parchanty, hrající v jedenáct večer fotbal na geniálně vybudovaném betonovém hřišti, situovaném ve dvoře mezi sedmipatrovými paneláky. Od té doby je, díkybohu, celkem klid. Podruhé jsem se rozčiloval nad Cikány, slavícími sociální dávky, se kterými si neporadila ani ruka zákona. Aktuálně potřetí jsem tento víkend volal 156ku na sousedy ve Studénce, kteří ještě v půl druhé pořádali zahradní diskotéku a nedali si říci ani slušnou prosbou mé manželky. Že na podobně buranovské chování více, než slušnost, zabere represe, dokázala hlídka MP. Po jejím odjezdu byl až do rána klid.

Nějak jsem ze soužití v pražském panelovém domě zvyklý na alespoň základní pravidla slušného chování a neobtěžování sdíleného prostoru (domu, domovního bloku). Například by mě nenapadlo po sedmé večerní rušit sousedy při večeři, nebo sledování televizních zpráv vrtačkou a podobnými hlučnými pracemi. Tato vlastnost evidentně v ostravském regionu není až tak zažitá. Ostatně například jen za veřejnou hudební produkci by OSA v našem "panelovém dvoře" mohla vybírat tučné poplatky.

Zákoutí a Staré Město

Ostrava je relativně mladé, původně průmyslové město. Fakt, že velká část vznikala za dob budování socialismu v tomu odpovídající architektuře, je faktem neměnným. Co náhodou nezkurvili komunisti, to ráčili zkurvit zdejší radní - aneb rekonstrukce Masarykova náměstí za sto melounů.... Ač je v Ostravě celkem dost zeleně, najít zde místo pro romantické procházení je takřka nereálné. Prostě Ostrava není hezká. Ano, má určitou, specifickou poezii, ale hezká vážně není.

Ostatně ne náhodou mnoho hudebníků natáčí klipy ke svým songům právě v Praze a ne v Ostravě (z poslední doby jmenuji například Divokej Bill, Editors nebo Dolores O´Riordan z Cranberries). Když jsem teď o víkendu viděl starý klip INXS k písničce Never Tear Us Apart s opravdu nádhernými záběry podzimní Prahy, nemohl jsem si maličko nostalgicky nepovzdechnout nad tím, že tohle tady opravdu nemáme.

A to jsem si po přistěhování dělal z Ostraváků legraci, že nemají Pražáky rádi, protože v místním papírnictví seženou sice několik kalendářů s fotkami hlavního města, ale ani jeden s tím jejich. Ostatně co také do takového kalendáře dát, že?

Chcete-li se pokochat tím, čemu říkám "romantická zákoutí", račte tak učinit shlédnutím následujícího klipu.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
McQ Stomelounová rekonstrukce...
Karel K. To: Dáša
Dáša Architektura
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.6.2019
Dnes má svátek Leoš
původ jména je řecký a znamená: lev
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist