Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Žárlím, žárlíš, žárlíme!

Žárlím, žárlíš, žárlíme!

26.4.2005 | Karel Kilián
Článek Žárlím a nemůžu si pomoct na Žena-In.cz mě přivedl k zamyšlení nad tématem žárlivosti ve vztazích. Musím se přiznat, že nějaký ten rok nazad jsem býval žárlivý, řekl bych možná až "chorobně." Moje Milovaná mi samozřejmě dávala najevo, že ji mé stihomamy a další projevy žárlivosti vadí a hodně často jsme spolu toto téma řešili. Stejně tak jsem o žárlivosti několikrát diskutoval i se svou nastávající tchýní. Protože jsem si uvědomoval, že tímto chováním nahlodávám náš jinak velice pěkný vztah, snažil jsem se tento problém řešit. Myslím, že se to snad i podařilo (i když objektivně to asi může zhodnotit moje drahá polovička :) ) a tak jsem se rozhodl shrnout pár základních myšlenek a názorů na téma žárlivost.

  1. Tím, že žárlíte, rozhodně nezamezíte tomu, aby vám byl partner nevěrný. Naopak některé typy k tomu můžete žárlivostí "vyprovokovat" - ať už díky tomu, že "zakázané ovoce chutná nejlépe," nebo proto, že partnerovi bude vaše žárlivost vadit, takže se alespoň pro svůj vlastní pocit "postará" o to, aby věděl, že ho "stíháte" oprávněně.
  2. Žárlivostí projevujete nedůvěru. Přitom právě důvěra by měla být v případě "normálního" vztahu jedním ze základních stavebních kamenů. V konečném důsledku tak žárlivostí vztah nahlodáváte. Ostatně ani partner, kterému tímto způsobem dáváte najevo nedůvěru, nebude v takovém vztahu příliš spokojený a je možné, že si najde jiný vztah, kde bude cítit, že je mu důvěřováno.
  3. Nezřídka je přílišná žárlivost odrazem nějakých vnitřních problémů psychického rázu (často např. malého sebevědomí). Pokud svou žárlivost neovládáte, není na škodu navštívit odborníky z oboru psychologie, aby vám pomohli s odstraněním příčin.
  4. Projevy žárlivosti (sledování, kontrolování, vyptávání, ...) bude váš partner s největší pravděpodobností vnímat jako silné omezování. Ačkoli vztah je svým způsobem "dobrovolný závazek," není to zlatá klec. Omezování svobody svého partnera může vyvolat "protiakci" - tedy v touhu po svobodě.
  5. I žárlivost může mít celou řadu podob: od nulové žárlivosti, až po žárlivost psycho(pa)tickou. Záleží na tom, jakou míru je schopen tolerovat váš partner. Pro někoho je absolutní nežárlení náznakem nezájmu o jeho osobu, někdo naopak netoleruje ani sebemenší žárleníčko. Důležité tedy je, aby lidé v této oblasti byli co nejvíce "kompatibilní." Žárlíte-li více, než je váš partner ochoten tolerovat, zbytečně klesáte v jeho očích.
  6. Velká žárlivost je vyčerpávající, unavující a zničující - ať už pro vás, nebo pro partnera.
  7. Často je žárlivost "následkem" nějakého "spálení se" v předcházejících vztazích. Položte si ale otázku: "proč by měl stávající partner odnášet to, co se vám stalo s jinými?" Předchozí vztahy prostě do těch následujících nepatří za žádných okolností!
  8. Argument "žárlím, protože Tě miluji," je od jisté míry žárlivosti pitomost, respektive umělou obhajobou špatného sebeovládání.
  9. Nežárlete jen proto, že se říká, že "chlapi jsou od přírody rozsévači semene," nebo naopak že "ženské jsou kurvy." Jak vidíte, obě uvedené věty mají stejnou náplň a obě jsou stejně nesmyslné. Proč žárlit kvůli těmto přiblblým rádobydogmatům? Říká se takových věcí, které přitom nejsou založené na pravdě... Všichni, všechny, ani všechno neznamená úplně všichni/y/o.

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.6.2019
Dnes má svátek Zbyněk
původ jména je český a znamená: posilující hněv
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist