Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Filmové recenze > Horší už to nebude (Stranger Than Fiction)

Horší už to nebude (Stranger Than Fiction)

16.4.2007 | Karel Kilián
Když jsem byl menší - tak dvacet let nazad - přemýšlel jsem často nad představou, zda my lidé existujeme. Můj myšlenkový pochod vznikl z úvahy, že v našich snech jsou také lidé. Lidé, které známe, ale také neznámí a všichni po probuzení zmizí. Stejně, jako lidé v mých snech měli určitou roli, kterou tam zahráli, máme i my možná svou roli v nějakém velkém, společném snu.

Will Ferrell jako HaroldPrávě tato dětská úvaha se mi vybavila při sledování filmu Horší už to nebude. Hlavního hrdinu, úředníka berňáku Harolda Cricka, jednoho dne překvapí hlas. Nejde ale o hlas vnitřní, ani o začínající schizofrenii - tento hlas vypráví jeho příběh. Většinou pouze komentuje aktuální dění, v některých momentech více či méně předbíhá děj a ukazuje, co se stane. Tak se Harold například dozví, že díky svým hodinkám, kterými řídí veškerý svůj čas, brzy zemře.

Milý berní úředník se ale nechce smířit se svým údělem a začíná pátrat po tom, kdo nebo co stojí za jeho osudem. Ukáže se, že je hlavní postavou právě vznikající knížky spisovatelky Karen Eiffelové, ve které se vlastně jeho život odehrává. Autorka tak určuje celý jeho příběh od počátku, až do konce, aniž by tušila, že Harold existuje v reálném světě.... Jak to nakonec dopadne, se podívejte sami :).

Filmu nelze upřít zajímavý námět a netradiční zpracování (např. titulky, ukazující jak Harold počítá tahy kartáčkem při ranní hygieně). Samotný příběh je, vedle hlavní pointy (tj. že vše, co se Haroldovi stane, je určeno dějem knihy), spíše vedlejší a sám o sobě by asi nezaujal. Představa, že něčí osud určuje od A do Zet "vyšší moc", zhmotněná do osoby autorky, je ale fascinující a udržuje diváka v pozornosti.

Emma Thompson jako KarenHlavního představitele Willa Ferrella moc nemusím a nenadchnul mě ani v tomto snímku. Stejně tak ani z Maggie Gyllenhaal nejsem nadšený, nicméně roli pekařky zvládla slušně - s jejím výrazem asi těžko můžeme čekat víc. Queen Latifah zde hraje "sama sebe" - tedy herdeg-černošku a uznávám, že tyhle role jí sedí a její výkon se mi líbil. S velkým nadšením hodnotím Emmu Thompson a její podání spisovatelky Karen, kterou zahrála krásně, lidsky a uvěřitelně.

Celkově bych Horší už to nebude hodnotil jako odpočinkovou komedii s námětem k zamyšlení. Pokud na ni půjdete do kina, nečekejte, že se budete řezat smíchy, neočekávejte romantiku alá Hugh Grant a ani žádný "nápor na mozek." Prostě normální, pohodový filmeček :).


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 17.1.2017
Dnes má svátek Drahoslav
původ jména je slovanský a znamená: býti drahý
Nové komantáře
Může vzniknout závislost na hudbě?
urjo 2.1.2017 1:38
Poslouchám všechny hudební žánry a jedno za čas na...
Může vzniknout závislost na hudbě?
tonda 25.12.2016 4:29
elektromagnetické vlnění vyvtváří naší realitu? a ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
VITA FRANK 12.12.2016 22:23
ZDRAVÍM DNES JIŽ MÁM 2KS PŘÍSTOJŮ SODASTREAM JEDEN...
Ruské plněné ořechy – recept našich babiček, který
Jitka 12.12.2016 13:36
Získala jsem starou formu, kde jsou ořechy, šišky ...
Android tipy: Jak nastavit vlastní tón pro SMS
honza 9.12.2016 21:07
Presne clanek, ktery jsem hledal. Funguje :-) Diky...
TOPlist