Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Desatero zákonů pravého AJŤÁKA

Desatero zákonů pravého AJŤÁKA

13.12.2006 | Karel Kilián
Jste zaměstnancem firemního IT oddělení? Nebo jste uživatel, který se v práci musí potýkat se softwarovou podporou, techniky PC, síťaři a další podobnou verbeží? V obou případech byste měli znát deset zákonů, kterých se správný ajťák drží, jako klíště!

 1. Zákon pořádku: "Ajťák" má v kanceláři zásadně bordel. Pořádek je přeci pro blbce a inteligent ovládá chaos. "Ajťák," který má v kanceláři pořádek, je tedy dle dané logiky buď blbec, nebo "kravaťák" (viz zákon č. 2), nebo (a to je nejčastější) obojí dohromady.

 2. Zákon o hovně na práci: "Ajťáci" se dělí na "šroubováky" (technická/hardwarová podpora), "programátory" (opravdoví programátoři, nebo též "jen" softwarová podpora), "dráťáky" (síťaři) a "kravaťáky" (management IT oddělení). Každá z těchto skupin považuje sebe sama za nejdůležitější a prohlašuje o těch druhých, že je k ničemu, "má hovno co na práci" a že by se bez nich klidně obešla.

 3. Zákon o nicnedělání: Stejně tak ani zaměstnanci ostatních oddělení firmy nechápou práci "ajťáků" a šíří o nich informace, že nic nedělají, jen pořád sedí a čumí do monitoru. Fakt, že mají zálohována svá data, síť je bezvadně nakonfigurovaná, počítače záplatované a všechno chodí, jak má, považují za samozřejmost, nikoli za kvalitně odvedenou práci IT oddělení.

 4. Zákon telefonické komunikace: "Ajťák" nikdy nebere telefon po prvním zazvonění!! Vždy je totiž velice vytížen - buď musí nejprve dopít kávu, dočíst článek, dojet poslední okruh závodu v počítačové hře, nebo postřílet všechny nepřátele v daném levelu střílečky. Teprve poté, co jsou tyto důležité činnosti dokončeny, je možné přijmout hovor.

 5. Zákon restartu: Při telefonickém rozhovoru "ajťák" vždy jako první krok navrhne restart počítače. Pokud nechcete být "ajťákem" považováni za "ten je nějakej chytrej, woe!", nikdy nevyslovujte větu "to už jsem zkusil a přesto to nefunguje!"

 6. Zákon o čase: "Ajťák" nikdy, ale opravdu n-i-k-d-y nesmí přijít okamžitě po ohlášení závady! Uživatelé by si na tento přístup zvykli a vyžadovali by ho úplně vždy (a po každém), což je samozřejmě špatně!

 7. Zákon pohybu: "Ajťák" pokud možno neopouští svou kancelář. Jestliže je k tomu donucen okolnostmi (např. došla voda na kafe), pohybuje se po chodbách rychlou chůzí a snaží se vyhnout všem živým bytostem, včetně psů, koček a akvarijních rybiček. Ví totiž, že si uživatelé po jeho spatření vybaví závady, které do té doby nepovažovali za důležité a tak je ani nehlásili. Klasická věta uživatele směrem k příliš pomalu se pohybujícímu "ajťákovi" začíná: "Když Tě vidím, nefunguje mi...."

 8. Zákon zbylých šroubů: Pokud je nutná demontáž počítače, je jisté, že "ajťákovi" po opětovném smontování zbude několik bezprizorních šroubků. Právě tímto poznáte "ajťáka" od běžného uživatele - jen málokterý "ajťák" zašroubuje bočnici skříně na více, než jeden šroubek.

 9. Zákon vzájemné blbosti: Setkají-li se dva "ajťáci" nikdy si nezapomenou postěžovat na to, jak jsou jejich uživatelé úplně blbí (případně se vzájemně trumfují nejhoršími případy ze své sbírky). Jestliže se setkají dva uživatelé, jejich hovor se určitě stočí na to, jak je blbý jejich "ajťák." Výsledek: blbí jsou asi všichni. Nejvíc samozřejmě "kravaťáci" (viz zákon č. 2).

 10. Zákon sklerózy: Zavolat "ajťákovi" s tím, že se chcete připomenout se svým problémem a zeptat se "zda na vás nezapomněl", je zhruba stejně účelné, jako zeptat se pacientů na patologii, zda ještě nezemřeli.

 11. Zákon reklamy a marketingu - bonusový: Samozřejmě každý "ajťák" zná tyto zákony z blog.zarohem.cz :)))))


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. To: Zedd
zedd pisemna
Karel K. To: Martin
Martin Kiklhorn To sedí
Karel K. To: McQ
McQ ajťácké desatero
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 18.6.2019
Dnes má svátek Milan
původ jména je slovanský a znamená: milost, přívětivost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist