Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Svoboda na webu? Zapomeňte!

Svoboda na webu? Zapomeňte!

24.10.2006 | Karel Kilián
Almad řeší na svém blogu zajímavý problém. Kvůli zamítnutí registrace na dracidoupe.cz dostal Almad (který je majitelem tohoto serveru) e-mail, v němž dotyčný zamítnutý vyhrožuje soudem. Dokonce vytahuje i funkce, které (údajně) má v ČSSD. Opravdu by mě zajímalo, na jakém paragrafu chce onen uživatel svou žalobu stavět :).

Pevně doufám, že celý e-mail je špatným vtipem jakéhosi pubertálního výrostka, protože se mi opravdu nezdá, že by zdravý, dospělý člověk mohl dospět k takovému myšlenkovému pochodu.

Sám jsem podobné problémy řešil před několika lety na jiném svém projektu, kde jsem na základě vlastního uvážení bez varování blokoval jednotlivé uživatele. Když měl uživatel dynamickou IP adresu, neváhal jsem ani se zablokováním celé subnety. Tehdy kolem toho propuklo dost - leckdy i vášnivých - diskuzí, točících se kolem otázek, kdo a podle čeho by měl o blokaci uživatelů rozhodovat.

Stejně, jako onen pisatel, se i mnoho dalších lidí domnívá, že Internet je zcela svobodné veřejné médium, jehož zdroje (webové stránky) jsou automaticky zadarmo. Právě díky tomuto zažitému, ale pokřivenému obrazu laických uživatelů se příliš nechytají placené sekce webů a to ani v případě, že nabízejí bonusy navíc. Proč by člověk měl za něco platit, když podobné (leckdy zkopírované) informace najde jinde zdarma, že? A proč by neměl mít nárok na přístup na ty které stránky?

Skutečnost je ale jiná. Každá webová stránka, server, nebo projekt, má svého majitele. Tento majitel má se svým projektem určité náklady - zpravidla poplatky za doménu, hosting, případně i čas, vložený do naprogramování webu, nebo do vytváření obsahu. Prostě provozovatel za svůj web platí - ať už v penězích, nebo svou prací na něm odvedenou. Jakožto "plátce" pak samozřejmě může rozhodovat o tom, jak se svým projektem naloží: tedy zda jej vystaví veřejně a zdarma na Internet, zpřístupní ho jen vybrané skupině lidí, nebo naopak jiné skupině v přístupu zamezí. Je jen na něm, jaká si pro svůj projekt vytvoří pravidla, zda je vůbec vytvoří, jestli ta pravidla budou veřejná, neveřejná, nebo prostě jen postavená na osobním rozhodnutí, či třeba aktuální náladě. Nárok na přístup na jakoukoli webovou stránku prostě neexistuje a kdo si myslí opak, ať si zkusí představit situaci, kdy si koupí auto a někdo jiný si bude nárokovat, že má přeci právo v něm jezdit, když stojí na veřejném parkovišti.

Hodně často se setkávám s kritikou stránek, jejichž majitelé nějakým způsobem zasahují do diskuzí (např. pod články). Ti bývají označováni za cenzory, je jim o hlavu otloukána svoboda slova a další a další věci. Typickým příkladem je poměrně známý Radek Hulán. Stránek, kde je kritizován za cenzuru na svém webu, je nespočet. Hulán každý příspěvek nejprve osobně kontroluje a pokud jej na základě vlastních kritérií shledá jako "vhodný," vystaví jej do diskuze. Díky tomu se pod jeho články s kritikou a s nesouhlasnými názory setkáte jen velice výjimečně a celý web tak působí dojmem komunitního serveru "Radek Hulán a jeho obdivovatelé." Stejně, jako v předchozích odstavcích, ale odkazuji na fakt, že majitel projektu si může dělat, co uzná za vhodné: ať už se jedná o zamezení komentářů, jejich promazávání, nebo nezveřejňování. Je to jeho web a i kdyby si tam psal příspěvky sám, není to věc nikoho jiného, než jeho samotného.

Tohle by si měli čeští uživatelé Internetu uvědomit. Web není svobodným médiem a svoboda projevu je dána tím, kdo za ten který projekt platí. Ten nechť si určuje pravidla a ostatní ať se ani neobtěžují s tímto faktem jakkoli polemizovat. Natož, aby podávali žaloby.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. To: kriploid
kriploid web není svobodný
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 15.11.2018
Dnes má svátek Leopold
původ jména je německý a znamená: smělost a statečnost
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist