Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Policejní arogance patrně nemá meze aneb Ty jsi ale Bambas!

Policejní arogance patrně nemá meze aneb Ty jsi ale Bambas!

11.7.2006 | Karel Kilián
Jak si asi každý všiml, platí od 1. července nový Silniční zákon (411/2005). Sám o sobě v některých bodech není špatný - například utíná nekonečné diskuze o tom, jak se má "blikat" před kruhovým objezdem (v každé autoškole to učili jinak). Jako negativum ale vidím zvýšení represe vůči řidičům. Přeci jen je rozdíl mezi zkušeným šoférem jedoucím v obci 55 km/h a "kloboučníkem," který jednou za rok vytáhne svou Škodu 120 a je natolik vystresován řízením, že zapomíná na blinkry ohrožuje všechny kolem sebe, ačkoli jede třeba o 10 km/h pomaleji. Ale o tom tady psát nechci.

Začnu otázkou: co nebo kdo je to policista? Policista je v první řadě, stejně jako my, člověk-občan. V rámci svého povolání má zákonem dané určité pravomoci: například může požadovat doklady totožnosti, zadržet a předvádět podezřelé apod.. Tyto pravomoci ale našim policistům leckdy nestačí. Někdy si honí své pochroumané ego machrováním a buzerací, jindy nám "obyčejným lidem" dokazují svou moc například bezdůvodně rychlou jízdou po městě. Nelze nic namítat, pokud policisté jedou rychleji, než se smí, k nějakému naléhavému případu, kde je nebezpečí prodlení. Je známo, že naše policie jezdí rychleji na oběd, než k ukradenému autu. Protože rychleji jedoucí vozidlo je potenciálně více nebezpečné, jsou policejní auta vybavena modrými majáky a sirénami. Jejich použití je dáno zákonem a souvisejícími předpisy, aby si kdekdo nehoukal, jak se mu zamane (i když se tak samozřejmě děje zejména u sanitek soukromých firem).

Policajtům ale patrně nestačí ani toto. Naprosto dokonalou ukázkou policejní arogance a snahy o další povýšenost, je demagogické tvrzení šéfa dopravní policie Zdeňka Bambase, který deníku Právo řekl, že policejní vozy smí překračovat povolenou rychlost i bez zapnutého majáku a jejich řidiči mohou například i telefonovat za jízdy (viz Novinky.cz). Přijde vám to zvláštní a ptáte se, jak je to možné? Bambas to zdůvodňuje slovy "Policie nemá právo překračovat žádné paragrafy, má ale ze zákona úlevy." Opravdu by mě moc zajímal zákon, který říká něco takového a který například specifikuje, že policajti mohou jezdit po městě 100 km/h bez majáků. Bohužel je jasné, že ačkoli jsou slova mistra Bambase totálním nesmyslem bez jakéhokoli právního podkladu, v praxi se toto děje dnes a denně. Kdyby byl takto právně nevzdělaný řadový "dopravák," ještě bych to dokázal pochopit: ačkoli policisté by měli znát zákony dokonale, už jsem si zvykl, že jejich právní povědomí občas plave na vodě. Že ale něco takového vypustí z úst vedoucí pracovník, to je do nebe volající! Je jisté, že i kdyby mistra Bambase někdo poučil o zákonech a tento poučení pochopil (což by byl pro tohoto policajta patrně mistrovský výkon), praxe bude nadále taková, jaká je. Prostě policajt nedostane pokutu, ani mu neseberou bodíky i kdyby po ulicích lítal se stíhačkou rychlostí Mach 2.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
drak kruhák atd.
Karel K. To: Michal Č.
Michal Č. Jak to je vlastně na tom kruháku?
drak ...
drak ...
Karel K. To: drak
drak Bimbas
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 14.12.2018
Dnes má svátek Lýdie
původ jména je řecký a znamená: pocházející z Lýdie
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist