Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Ptačí chřipka se blíží! Ministr nabádá: kupujte drahá česká kuřata!

Ptačí chřipka se blíží! Ministr nabádá: kupujte drahá česká kuřata!

1.3.2006 | Karel Kilián
Podobně, jako po nástupu "nemoci šílených krav" klesla cena hovězího masa, padá nyní díky hrozbě ptačí chřipky i cena drůbežího. Z hlediska ekonomického vystačíme s absolutními základy ekonomie - konkrétně s křivkami nabídky a poptávky. Je celkem logické, že pokud je jakákoli komodita (v tomto případě maso) nějakým způsobem ohrožena (zde nemocí), pak zájem spotřebitelů o ní klesá. Chce-li prodejce (dodavatel, distributor) alespoň částečně eliminovat odliv zákazníků, nezbude mu, než jít dolů s cenou. Přeci jen i potenciálně nebezpečnou komoditu prostě nemůže prodávat za cenu té zcela bezpečné.

Čili výsledkem ptačí chřipky je celkem logický pokles cen drůbežího masa a produktů z něj vyrobených. Co je na tom ale zajímavé, že snížením ceny na aktuální situaci reagovali jen distributoři ze zahraničí. Ti naši o něčem takovém nechtějí ani slyšet - nejraději by prodávali za stále stejné ceny. Nyní jsou "překvapeni," že se do supermarketů a dalších obchodů "cpe" zahraniční konkurence, která již ceny snížila.

Překvapení je to pro ně veliké - asi proto, že si ještě nezvykli na to, že tady není komunistický socialismus, ale trh s konkurenčním prostředím. Velice paradoxně pak působí krok ministra zemědělství Mládka (ne, není to Ivan :)) ), který se snaží přesvědčit spotřebitele, aby kupovali dražší, ale české výrobky.

Že máme ve vládě hodně neschopných ministrů, na to už jsem si zvykl během doby, kdy byla u kormidla ODS. ČSSD v tomto směru na většině postů neudělala výjimku, takže na zemědělství sedí Mládek, který podle iDnesu k tématu dovozu levného drůbežího masa říká: "Český průmysl je kvůli tomu ohrožen, protože nedostává za své kvalitní produkty adekvátně zaplaceno." Já nevím, ale pokud je na tom český průmysl tak špatně, že je dokonce ohrožen, tak ať to tady zabalí! Zahraniční distributoři jistě zvládnou zásobovat náš trh dostatečně.

Mládek dokonce uspořádal akci, kde se cpal (samozřejmě českým) kuřetem. Smyslem této akce, tedy kromě toho, že se soudruh ministr za naše peníze (případně peníze nějakých drůbežích lobistů) najedl, mělo být toto: "Hlavním důvodem je přesvědčit český národ, aby dal přednost kvalitě před cenou a nakupoval české drůbeží výrobky."

Zaráží mě ta formulace, že bychom měli dát přednost kvalitě před cenou. Nemohu se nezeptat: oč méně kvalitní je například maso německého kuřete, proti kuřeti českému? A stejně tak se nemohu nezeptat: nastavuje-li většina sousedů (byť díky ptačí chřipce) nízké ceny, proč bych měl já, coby spotřebitel platit vyšší cenu českému distributorovi jen za to, že je český? Jsem, myslím, do jisté míry hodně vlastenecky zaměřený člověk, ale aby mi někdo - tím spíše ministr - nutil, že bych měl žrát předražené, ale české, tak to opravdu ne-e. Sice nekoukám na ceny (ani nevím, kolik stojí kuřecí řízek, ač ho s Drahou kupujeme často - prostě nemám potřebu to sledovat), ale když vedle sebe budou ležet dvě úplně stejná balení, stejného masa, přičemž jedno bude z Německa a bude stát o 30% méně a druhé bude z Česka a bude dražší, už jen z principu sáhnu po tom německém.

Tento článek vznikl jako reakce na článek Nebojte se chřipky, řekl Mládek a kousl do stehna (kupodivu nekousl do vlastního, čemuž bych se při jeho logice uvažování ani nedivil).


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.5.2019
Dnes má svátek Jana
původ jména je hebrejský a znamená: bohem daný, dar
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist