Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Vy ještě nepoužíváte RSS kanály? Máme řešení: FeedReader 1.7

Vy ještě nepoužíváte RSS kanály? Máme řešení: FeedReader 1.7

8.3.2005 | Karel Kilián
Každý, kdo pracuje nějaký ten pátek s Internetem, si postupem času oblíbí několik zdrojů informací, jež pravidelně navštěvuje. Obvyklý (zpravidla ranní) rituál pak spočívá ve spuštění prohlížeče, otevírání jednotlivých stránek přes Oblíbené položky a zjišťování, zda na tom kterém serveru přibyly nové zprávy.

Tento způsob má celou řadu nevýhod, z nichž nejmarkantnější je časová náročnost, která je víceméně přímo úměrná počtu sledovaných zdrojů. Pokud navíc nechcete zmeškat aktuální zprávy, je nutné všechny servery procházet několikrát denně.

Právě z tohoto důvodu vznikly takzvané RSS kanály. RSS je zkratka RDF Site Summary a zjednodušeně se dá říci, že se jedná o formát dat, ve kterém jsou uloženy základní informace o nových článcích (zpravidla nadpis, perex, datum a čas vydání, odkaz na článek...). Podobnou technologii zkoušel před lety uvést v život Microsoft ve formě CDF kanálů, leč tato upadla v zapomnění a prakticky se neujala.

K tomu, abyste mohli RSS kanály sledovat, potřebujete RSS čtečku. Některé prohlížeče ji mají integrovanou, takže nemusíte nic instalovat, do jiných se dá přidat ve formě zásuvného modulu. Stejně tak existují i samostatné aplikace. Na jedné z nich: FeedReaderu 1.7 si ukážeme, jak RSS vlastně funguje a k čemu vám může být dobré.

Jaké jsou výhody RSS čtečky?

  1. nemusíte opakovaně navštěvovat jednotlivé weby, abyste zjistili, jaké jsou nové články.
  2. o nových článcích či aktualitách budete zpravidla informováni zvukem, případně "bublinou" v systémové oblasti (závisí na druhu použité čtečky)
  3. všechny zprávy se zobrazují v podobném rozhraní, na jaké jste zvyklí z většiny poštovních programů. Snadno tak zjistíte, které zprávy jste ještě neviděli.
  4. nemusíte číst celý článek - z perexu snadno poznáte, zda vás článek zajímá a kliknutím na odkaz si jej zobrazíte celý.

FeedReader 1.7

Webovou stránku programu FeedReader najdete na http://feedreadercz.semania.com/, odkud si můžete aplikaci stáhnout (má necelý 1 MB). Instalace ničím nepřekvapí: jedná se o klasického průvodce, který vás krok za krokem provede celým procesem.

Po spuštění FeedReaderu se zobrazí okno s panelem nástrojů a třemi sekcemi. V levém panelu vidíte seznam sledovaných zdrojů, v pravém horním jednotlivé články a vpravo dole pak podrobnosti právě označeného článku. Velkým plusem je skutečnost, že program komunikuje česky.

Rozhraní programu FeedReader

Prvním krokem je přidání sledovaných zdrojů. To je možné provést několika způsoby: buď tlačítkem F2, nebo přes menu Soubor-Přidat kanál, případně tlačítkem na panelu nástrojů Přidat kanál. Ve všech případech budete dotázáni v jednoduchém dialogu na adresu kanálu.

Jak zjistím adresu kanálu?

Jednoduše! Buď přímo na stránkách, které chcete sledovat, najdete odkaz nadepsaný "RSS," případně "XML," nebo můžete zkusit patrně největší katalog RSS zdrojů na http://www.pooh.cz/rss/default.asp?id=-1. Adresu RSS pak jednoduše zkopírujete do dialogového okna Adresa zdroje (například kliknutím pravým tlačítkem myši na odkaz a volbou Kopírovat zástupce v kontextovém menu.

Takto si postupně přidáte všechny zdroje, jež chcete sledovat. Dovolím si upozornit, že ne všechny servery RSS podporují, proto ne všechny zdroje budete moci číst přes RSS čtečku.

V menu Nástroje-Nastavení pak na kartě Prostředí můžete určit, jak často se mají všechny sledované kanály kontrolovat (zpravidla vystačíte s výchozím nastavením jednou za hodinu). Jestliže jste připojeni přes proxy server (typické například ve firmách), budete jej muset nastavit v témže menu na záložce Připojení.

Pokud chcete nějaký z kanálů sledovat častěji, než všechny ostatní, není to problém. Jednoduše jej označíte v levém panelu a poté přes pravé tlačítko otevřete Nastavení kanálu. Zde je možné nastavit jinou dobu kontrolování nových zpráv, stejně jako jejich archivaci a další parametry.

Servery, na nichž se objevily nové zprávy, odlišíte snadno: jednak jsou vypsané tučným písmem a dále je vedle jejich názvu modré číslo, ukazující kolik nových článků zde přibylo, což jistě bude blízké uživatelům Outlooku či Outlook Expressu. Praktická je položka Nepřečtené zprávy, kde můžete na jednom místě shlédnout novinky ze všech sledovaných kanálů.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mi RSS čtečka šetří poměrně hodně času, který bych jinak trávil procházením několika desítek webů a vyhledáváním novinek. Díky ní mám vše v jednom jediném okně, snadno a rychle přístupné.

Pro zájemce existuje i RSS čtečka založená na Javě, určená pro mobilní telefony - viz JavaMobile.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 20.6.2019
Dnes má svátek Květa
původ jména je latinský a znamená: kvetoucí
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist