Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací

Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací

11.4.2014 | Karel Kilián

Babiš zachraňuje Důl Paskov * Babiš je nejdůvěryhodnější! * Eutanazie by měla být bezpodmínečným právem!


Babiš: Důl Paskov bude fungovat do konce 2017, vláda dá 600 milionů

Andrej Babiš sliboval při svém vstupu do politiky, že hodlá řídit stát jako firmu. Jak řídil své firmy? Ponechme nyní stranou státní dotace, které deformují trh, a zeptejme se: co udělal Babiš jako majitel, když některá jeho firma neprosperovala? Samozřejmě ji zavřel, jako by to udělal každý rozumný člověk, který vyčerpal všechny ostatní možnosti. Nikdo normální přeci nebude mít firmu na to, aby v ní utápěl své peníze.

Co byste tedy čekali od Babiše v roli ministra financí v případě dolu Paskov, který chce jeho majitel BWR zavřít z důvodu nerentability? V první řadě asi to, že se do situace nebude montovat stát. Důl patří soukromé firmě, proto není sebemenší důvod do jeho otevření, chodu ani uzavření zasahovat shora. Jenže naši politici to vidí jinak - včetně Andreje Babiše. V rámci role státu coby ochranitele (kdo se ho o to prosil?) hodlá stát důl zachránit, přestože matematika je jasná:

  • V dole pracují horníci, kteří pobírají nějaký plat - to je výdaj.
  • Dále jsou zde nějaké režijní náklady na techniku, osvětlení - to je výdaj.
  • A nakonec je zde uhlí, které se vytěží a následně prodá - to je příjem.

Logicky pokud výše příjmů z prodaného uhlí není vyšší nebo alespoň rovna výdajům na těžbu, pak se nevyplatí takový důl nechávat běžet.

Jenže prostá matematika a základy ekonomie většině českých politiků nic neříkají. Oni se rozhodli "zachránit horníky před nezaměstnaností", takže schválili "sociální programy pro horníky za 600 milionů korun" s tím, že důl poběží další tři doky. Do rovnice se tak přidává další, ovšem naprosto tržně nezdůvodnitelný příjem - dotace od státu. Tedy něco, co Andrej Babiš coby podnikatel velice dobře zná. Možná měl tento pán před volbami mluvit přesněji a říkat, že stát povede jako "svou firmu".

Teď se ještě zeptejte sami sebe: kde vezme stát těch 600 milionů pro horníky? Ano, kde jinde, než v našich vlastních kapsách!


Nejdůvěryhodnějším politikem je Babiš

Opravdu nepotěší, když si s výše uvedeným kontextem přečtete na Novinkách titulek, že Nejdůvěryhodnějším politikem je Babiš. Údajně je dokonce pro "53 procent občanů nejdůvěryhodnějším politikem". Uvědomme si, že mluvíme o těch samých občanech, kteří chodí k volbám a mají právo ovlivňovat chod a dalším směřování této země! Pokud ani po dosavadních aktivitách Andreje Babiše v roli ministra nepochopili, že se tomuto člověku rozhodně nedá věřit, pak skutečně asi máme vládu, jakou si zasloužíme.

Ostatně v tom žebříčku důvěryhodnosti je celkově pěkná sebranka - komu z následujících byste opravdu věřili jako člověku: Andrej Babiš, Martin Stropnický, Jiří Dienstbier, Tomio Okamura a Miloš Zeman? Já tedy ani jednomu a obzvláště populista Okamura nemá s důvěryhodností vůbec nic společného.


Zdravé seniorce provedli eutanazii. Chtěla zemřít, protože v moderním světě nestíhala

Bulvární a možná i zarážející titulek prezentuje eutanazii jako něco mýtického. Realita je prostší: "Devětaosmdesátiletá britská učitelka umění na penzi se rozhodla odjet do Švýcarska a ukončit svůj život prostřednictví tamní organizace Dignitas, která provádí asistované sebevraždy. Důchodkyni netrápila žádná nevyléčitelná nemoc, jen frustrace z moderního světa, kterému se nedokázala přizpůsobit."

Osobně jsem pro to, aby člověk mohl rozhodovat nejen o svém životě, ale i své smrti. Bez ohledu na důvody, pro které se rozhodl "odejít" - těmi by rozhodně neměla být pouze vážná nevyléčitelná nemoc. Jak to funguje nyní bez eutanazie? Lidé skáčou pod rozjeté vlaky, věší se v parcích, podřezávají se ve vanách a postelích, padají z výšek a provádějí další různé, leckdy až hrůzné, úkony, aby dobrovolně odešli z tohoto světa. Výsledek pro dotyčného zpravidla nedopadá důstojně v té míře, jakou by si zesnulá lidská bytost zasloužila. Nemluvě o tom, jak taková událost může zapůsobit na nechtěné svědky, blízké a příbuzné.

Jsem přesvědčen o tom, že "asistovaná sebevražda" či lépe "asistované ukončení života" by mělo být základním lidským právem. Umím si představit jak variantu, kdy by takový úkon byl hrazen ze zdravotního či sociálního pojištění dotyčného, tak i verzi, kdy by šlo o komerční službu. Jedinou podmínkou k realizaci by měl být naprosto nevyvratitelný důkaz, že si zesnulý přál zemřít. Jakékoli další podmínky už jdou nad rámec eutanazie v té podobě, ve které by dle mého mínění měla být poskytována.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
v6ak BWR
js agent Bureš
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.6.2019
Dnes má svátek Zbyněk
původ jména je český a znamená: posilující hněv
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist