Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Babišův stát jako firma, Babišova firma jako stát?

Týdnoviny aneb Babišův stát jako firma, Babišova firma jako stát?

28.3.2014 | Karel Kilián

Komunistický nápad Miloše Zemana * Babiš chce zavést další daň. Vede firmu jako stát?


Blíží se evropské volby, Zeman oprášil povinnou účast

"Před nadcházejícími evropskými volbami se prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro server Evropské hodnoty znovu po čase vyslovil pro myšlenku povinné volební účasti."

Upřímně nechápu Zemanův myšlenkový pochod. Žijeme-li ve svobodné zemi, pak nechť se každý svobodně rozhoduje nejen o tom, koho bude volit, ale také zda vůbec půjde k volbám. Poslanci mají v Parlamentu také na výběr ze tří možností: pro návrh, proti návrhu a zdržuji se hlasování. Neúčast ve volbách je prostě regulérním "zdržením se hlasování", bez ohledu na důvody, které k tomuto postoji vedly.

Nerozumím tomu, proč by někdo nemohl přenechat část svého volebního práva ostatním tím, že neúčastí de facto zvýší procentuální váhu jejich hlasů. Jsou prostě lidé, kteří jsou rádi, když za ně rozhodne někdo jiný. Proč by jim to nemělo být umožněno? Další část nevoličů se rekrutuje z řad těch, kteří si buď nevybrali svého kandidáta, nebo je jim politika natolik cizí, že nepotřebují vyjadřovat svůj názor. Ostatně proč by regulérním důvodem k neúčasti nemohl být argument typu "se mi nechce", či "odjíždím hned po práci na chalupu"? Jsme-li svobodnými občany, tak si snad o trávení času můžeme rozhodovat sami, nebo ne?

Já osobně bych si nenechal právo jít k volbám upřít - nicméně je to mé svobodné rozhodnutí, protože potřebuji mít sám pro sebe pocit, že jsem se na to nevykašlal, a hodil jsem to Svobodným, kteří potřebují každý hlas, včetně mého. I když na nějaké zásadnější se prosazení mnou volené strany si nejspíš ještě nějaký ten rok počkám, nevynechám jedinou příležitost, kdy ji mohu podpořit.

Ale proč by to měli dělat všichni povinně? Ostatně odkazovaný článek sám podotýká, že: "Volební povinnost byla součástí právního systému komunistického Československa." Chápu, že na dobách reálného socialismu lze nalézt i pozitiva, nicméně toto mezi ně rozhodně nepatří.


Zdražení benzínu? Babiš prý navrhuje nový poplatek

Volili jste ANO respektive "agenta Bureše" Andreje Babiše, který sliboval, že povede stát stejně, jako firmu? A položili jste si otázku, jak Babiš vlastně vede své firmy? Tak například: významnou část příjmů jeho firem tvořily dotace - tedy peníze, které stát pod nátlakem vybral od občanů, aby jejich část následně strčil do pokladny Babišovi. Již tento prostý fakt napovídá, že Babiš není takovým podnikatelem, jak se sám snaží prezentovat a jak ho představují média, která si koupil.

Není proto divu, že tentýž Babiš, který před volbami prohlašoval, že nebude zvyšovat daně, ale zefektivní jejich výběr, nyní zvyšuje daně. Jak se stalo tradicí, když se v Česku zvyšuje daňová zátěž, neříká se tomu "zvýšení daní", ale "zavedení poplatku". Například poplatek za svoz odpadu je ve své podstatě daň, stejně jako poplatky ve zdravotnictví, za psa a mnohé další. Na papíře to ale vypadá dobře, protože položka "zdanění občanů" obsahuje pouze to, co je explicitně označeno jako daň. Takže daňová zátěž oficiálně neroste, což se bude hodit do dalších voleb, ale občané přesto platí státu stále více a více.

Nuže, kde ještě sebrat více peněz? Babiš přišel s následujícím návrhem: "Ministerstva financí a průmyslu údajně vážně uvažují, že by zavedla zvláštní poplatek pro všechny motoristy. Jednalo by se o poplatek za správu zásob pohonných hmot. Na ceně litru benzínu nebo nafty by se prý poplatek projevil zvýšením o dvacet až padesát haléřů."

Napadá někoho, čím se "zvláštní poplatek" liší třeba od DPH či spotřební daně? Samozřejmě ničím!

Kuriózní je také formulace, že se tento poplatek bude týkat motoristů. Ti, co nevlastní motorové vozidlo, možná nadšeně zatleskali a vděčně zahýkali, jenže pravda je jinde. Jak se dostává obilí z pole do mlýna? Jak se mouka objeví v pekárně? Jak se rohlík dostane do prodejny? Ano, samozřejmě v naprosté většině případů autem. A k tomu, aby auto jelo, potřebuje pochopitelně pohonné hmoty. Když jejich cena vzroste, logicky poroste i cena přepravy surovin a zboží. A zkuste si tipnout, kdo nakonec zvýšené náklady bude muset zaplatit? Pochopitelně koncový zákazník, tedy úplně každý!

Babišův krok tedy v konečném výsledku povede ke zdražení naprosto všeho, co je nějakým způsobem spjato se spotřebou pohonných hmot.

Na závěr ještě námět k zamyšlení: dokázal by mi někdo najít paralelu ve fungování soukromé firmy, která by vysvětlila Babišovu ideu "vedení státu jako firmy" v kontextu s tímto?


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
MART Bohužel...
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist